Bulvár

Ko nakamel o kamiben?

„Ko nakamel o kamiben?“
Nevíte, co ta slova znamenají?
Přeloženo z romštiny: „Komu vadí láska?“

Motto nového českého filmu Indián a sestřička, který má dnes 13. dubna premiéru, vysvětluje vše. Hlavními hrdiny příběhu jsou "indián" Franta a zdravotní sestra Marie. On je bílý, ona Romka. Problém v Čechách více než aktuální. Každý vyrůstal v jiné mentalitě, spojuje je jen láska.

Příběh Romea a Julie v českém podání však od začátku trochu skřípe. Divák se v ději postupně stále více ztrácí. Jakoby tvůrci měli pocit, že k dobrému filmu stačí mít jen dobrý námět. Ale právě na snímku Indián a sestřička se ukazuje, že kvalita závisí i na ztvárnění hlavních herců, propracovaných dialozích a vše určující kameře, která diváka příběhem vede.  

Marie potkává Frantu ve chvíli, kdy on si se svými kamarády hraje na indiány. Ano, hraje si. Nevím totiž, jak jinak označit indiánské rituály u ohně s kožešinami na sobě. Poprvé se uvidí u stánku s občerstvením a začíná velká láska. Opravdu? Asi ano. V tomto případě těžko říct. Viděla jsem, jak Franta nechce Marii pustit, když říká, že musí jít domů. Pozorovala jsem, jak se později za ruku procházejí přírodou. Objímají se. Ale. Nevěřila jsem jim.

Denisa Demeterová, která ztvárnila Marii, se chvílemi chová romanticky, někdy až přehnaně dětinsky, a jindy naopak přespříliš tvrdě. Celý příběh to vypadá, jako by herečka v sobě hledala Marii a její správné ztvárnění. Bohužel neměla příliš prostoru, aby to dokázala. Ač přes určitou známku začátečnické neprofesionality si myslím, že ji budou tvůrci do budoucna obsahovat do filmů a využijí jejích nevinných očí.

Problémy celou dobu jakoby nechtěl vidět Franta, který žije na malé vesnici v jižních Čechách s rodiči, spokojeně každý den chodí do práce a o víkendech žije po indiánsku. Nevidí žádný problém ani ve chvíli, kdy potká Marii. Herec Tomáš Masopust, který si mimo jiné zahrál ve filmu Romeo, Julie a tma či Sjezd Abiturientů, si s postavou Franty jen tak pohrává a zvýraznění působí trochu pubertálně a nevyzrále.

Příběhu nechybějí hádky, ukázky z rómských oslav a z indiánských rituálů. Kdyby šlo o dokument, zatleskala bych. V případě filmu s inspirací z Romea a Julie si myslím, že jestli chtěli tvůrci příběh ztvárnit jakoby pomocí skryté kamery, která pozoruje příběh dvou mladých lidí, nějak to zapomněli sdělit divákovi. Ten by totiž nechal doma kapesníky pro případ slz a šel by se podívat, co se v České republice může odehrávat.


První soutěžní otázka: Jak vysoká je Eiffelova věž?INDIÁN A SESTŘIČKA

(O INDIANOS THE PHEŇORI)

 

Premiéra 13. 4.  2006

Předpremiéra (Febiofest – březen 2006)

 

Režie: Dan Wlodarczyk

Scénář: Jan Stehlík.

Produkce: Cineart Tv Prague (producent Viktor Schwarcz)

Koprodukce: Česká televize

Distribuce: Bontonfilm

 

 

   
13.04.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [9] femme [*]

  cikány vidím, bohužel, každý den tak proč na ně chodit do kina za těžký peníze?

  superkarma: 0 13.04.2006, 21:37:11
 2. avatar
  [8] Eva_CZ [*]

  Ja tam vidim cigosku jak stehno. Kde mate Romku, prosim?

  superkarma: 0 13.04.2006, 20:54:15
 3. avatar
  [7] svetluszka [*]

  Meander: asi není film "o výkonech a uměleckým dojmu" ale má nás přimět ke změně v pohledu na "černou menšinu"
  A já nic měnit nehodlám, do kina mě na to nikdo nedostane...

  superkarma: 0 13.04.2006, 16:03:35
 4. avatar
  [6] Meander [*]

  Vivian: Viděla jsem nějaký neoficiální sestřih některých scén. Herecké výkony fakt příšerné. Extra blbě hrála ta slečna, co má roli zdravotní sestry. To nebyl ani neherecký výkon, to totiž nebyl vůbec žádný výkon Je to škoda, protože lepší obsazení a ne tak brutálně alternavivní pojetí kamery by z toho udělalo minimálně zajímavý snímek.

  superkarma: 0 13.04.2006, 15:46:34
 5. avatar
  [5] Vivian [*]

  Meander: taky jsem koukala na ukázky... byly moc krátký, takže těžko hodnotit herecké výkony nebo kvalitu scénáře, ale ta rozklepaná kamera dá i ve dvacetivteřinovém traileru očím pěkně zabrat

  ty ukázečky (nebo spíš upoutávky) jsou tady:
  http://www.ceskatelevize.cz/specialy/indianasestricka/

  superkarma: 0 13.04.2006, 15:34:06
 6. avatar
  [4] Kocicka [*]

  určitě na to zajdu takovédle filmy mě baví

  superkarma: 0 13.04.2006, 14:03:19
 7. avatar
  [3] Meander [*]

  Stačilo mi vidět ukázky. Ochotnické výko ny "herců" a motiv dočista nesmyslný.

  superkarma: 0 13.04.2006, 11:02:24
 8. avatar
  [2] Zluta [*]

  Ježkovy voči , jestli můžu poradit, tak na to nechoďte! Nezavrhuju ten příběh, ale film jako takový je udělaný silně amatérsky! Kamera se neustále třásla , zvuk - chvílema v kině nebylo hercům vůbec rozumět a podprůměrné amatérské výkony "herců"...
  (natáčeno v našem městě,špitále,okolí a premiéra u nás byla již v lednu)

  superkarma: 0 13.04.2006, 09:36:36
 9. avatar
  [1] svetluszka [*]

  superkarma: 0 13.04.2006, 04:57:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme