Zdraví

Ko-ko-komu říkáš ko-ko-koktale?


Zadrhávání, breptání, opakování slabik.

Kdo to zná z vlastní zkušenosti, ví, jak tato vada dokáže rozhodit psychiku postiženého.

Koktavost se řadí mezi nejtěžší poruchy komunikace. S tímto problémem se na světě potýká víc než 65 milionů lidí, tedy celé procento lidské populace. V České republice jí trpí okolo čtyř procent obyvatel.

Co je koktavost?

Nesouvislá řeč = koktání = balbuties = dysfemie (dysphemia) je vadou řeči, kdy je její tok narušen prodloužením, bloky zvuků a opakováním slabik nebo celých slov a frází.

Koktající člověk často ve společnosti působí směšně, ale postiženému rozhodně není do smíchu. Kde se vlastně bere a je vůbec možné koktání úspěšně odstranit?

„Lidé s poruchou komunikace mívají problémy třeba při hledání zaměstnání nebo při seznamování,“ říká specialistka a odbornice na vady řeči z občanského sdružení Logo Ilona Kejklíčková. „Samotná vada totiž nepostihuje pouze řeč, ale ovlivňuje celou psychiku člověka. Koktavost je však velmi dobře léčitelná.“

Děti se s koktáním obtížně vyrovnávají například ve škole. „Učitelé stále dělají tu chybu, že děti postižené  koktavostí nutí veřejně mluvit, a to má negativní vliv na jejich sebevědomí,“ tvrdí logopedka. „Před ostatními se cítí poníženi, sklízejí posměch kolektivu a tyto křivdy si odnášejí s sebou až do dospělosti.“

„Lékaři v současnosti pozorují neúměrný nárůst komunikačních potíží,“ varuje Kejklíčková. Podle nich je prý hlavní příčinou rychlé životní tempo a stres. Kejklíčková také připomněla, že se často u pacientů vyskytuje i obdobná vada jako koktavost – brebtavost.

Příčiny

Původně existovala teorie, že koktání způsobuje onemocnění hlasivek. Později ale vyšlo najevo, že se příčina poruchy nachází v mozku, který řeč zpracovává jiným než obvyklým způsobem.

Chronické koktání se projevuje až u pěti procent dětí, u kterých se objeví mezi třetím a čtvrtým rokem. U většiny se ale postupně vytrácí, jen u jednoho procenta přetrvá do dospělosti.

Víc koktavostí trpí muži.

Koktat a zadrhávat však může dospělý člověk i v důsledku úrazu anebo nemoci. Je s podivem, že koktající lidé přitom obvykle dobře zvládají gramatiku a intonaci.

Koktání se projevuje různě. Zadrháváním – v důsledku blokády proudu řeči, nebo opakováním a protahováním slabik.

Pro postiženého jedince je tak mluvení hodně namáhavé. Často ho doprovází nápadnou křečovitostí mimických svalů v obličeji, trháním hlavou, rameny či celou horní polovinou těla.

Koktáním a dalšími vadami řeči se zabývá celá řada specialistů (psychologové, logopedi, jazykoví poradci, fonetici), protože příčiny mohou mít jak fyziologický, tak i duševní původ.

Nejdůležitější je jedno – začít s nápravou co nejdříve!

Koktavost je podle specialistky Kejklíčkové složitá porucha a pro její zdárnou nápravu je potřeba nejen práce logopedů a foniatrů, ale také neurologické vyšetření. „Pokud se začne s nápravou co nejdříve, je úspěšnost vyléčení mnohem větší, v předškolním věku je to podle statistik asi 80 %.“

Víte, že...

♦ Koktavost lze překvapivě léčit medikamentózně? Ve světě již existuje lék Pagoclone, u nás ale není běžně k dostání. Při testech dokázal vyléčit řadu pacientů. Vědci ho stále zdokonalují.

♦ Koktáním prý trpěla a trpí i řada významných osobností. Například prorok Mojžíš, císař Claudius, francouzský král Ludvík II., anglický panovník Karel I. a král Jiří VI., britský ministerský předseda Winston Churchill, slavný fyzik Isaac Newton, přírodovědec Charles Darwin, herci Bruce Willis, Antony Quinn, Rowan Atkinson či herečka Marylin Monroe, boxer Mike Tyson...

   
06.10.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [19] KatherineDickinson [*]

  xenie, Landriel, Julianna: taky taky

  superkarma: 0 07.10.2008, 14:57:20
 2. avatar
  [18] femme [*]

  Julianna: že by byl jako co? mám pocit, že má ze mě možná nějakou obavu, ale rád se se mnou dá do řeči, když se potkáme

  superkarma: 0 06.10.2008, 20:20:13
 3. avatar
  [17] kačinka [*]

  normálně nekoktám, ale občas mi nejde něco říct. Třeba C na začátku věty, takže když se chci na něco zeptat "Co ...", musím začít nějak jinak a k otázce se dostat malou oklikou. Taky začínám mít problém s představením se jen křestním jménem do mobilu, to K mi prostě nejde z pusy.

  superkarma: 0 06.10.2008, 15:58:06
 4. avatar
  [16] OlgaMarie [*]

  A víte, že ten, kdo se směje nějakému nedostatku někoho ve společnosti, maskuje smíchem nějaký vlastní nedostatek? Mně to opravdu nikdy směšné nepřišlo, protože jsem se soustředila na to, co říká.

  superkarma: 0 06.10.2008, 15:37:17
 5. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  kat: Máš vzkaz.

  superkarma: 0 06.10.2008, 15:21:52
 6. avatar
  [14] novinka [*]

  Mě by spíš zajímalo, jestli ...dle specialistky Kejklíčkové ... lze koktavost odtranit i v dospělém věku-třeba kolem té 20 . Haloooo RADAKCÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ

  superkarma: 0 06.10.2008, 14:37:47
 7. avatar
  [13] Julianna [*]

  Landriel: tak to už jsme dvě, teda tři jak tu čtu.
  femme: no čím to asi bude?? Že by byl .

  superkarma: 0 06.10.2008, 13:16:22
 8. avatar
  [12] Meander [*]

  Nezapomenu na ten bezva pocit, když mě ruštinářka nechala deset minut stát v lavici jako hydrant, a trvala na tom, že si nesednu, dokud nepřečtu větu Tam, davaj pasmotrim. To TAM nešlo vyslovit. Prostě to nešlo. Vypadly by mi oči z důlků. Nakonec jsem odešla ze třídy a máti byla povolána na kobereček Bože, mně se někdo diví, že jsem nenáviděla školu?

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:50:42
 9. avatar
  [11] femme [*]

  mám souseda, který mluví normálně plynule, koktá, jen když mluví se mnou

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:36:54
 10. [10] počítačka [*]

  Mám ve skupině dva puberťáky - kluka a holku. Oba jsou koktaví a úžasní. Neřeší to, jsou skvělí. My jsme si zvykli, počkáme, pomůžeme se "slovníkem". A kluk - 16 let mi řekl krásnou větu: "Víte, vždycky, když začnu koktat bych toho chtěl tooolik říct a ono to nejde". Tak se usměji a hotovo. Strašně ráda bych jim pomohla, ale sami konstatovali, že už prošli vším, co "je na trhu" a nic nezabíralo. Tak se s tím halt musíme naučit žít. Solidní okolí pochopí, hajzli nás nezajímají. Jak říkám - jsou skvělí.

  superkarma: 0 06.10.2008, 12:23:34
 11. avatar
  [9] Landriel [*]

  xenie: jsem se zasekla u toho ko-ko... a už to bylo

  superkarma: 0 06.10.2008, 11:51:33
 12. [8] xenie [*]

  Landriel-3: ze by totez co ja ?

  superkarma: 0 06.10.2008, 10:40:48
 13. [7] kat [*]

  novinka: naposled jsem byla u logo v 16 žádný velký výsledek..bohužel ta samá baba měla mého syn,a její jediný bylo řešit mě...to jak žiju, jestli doma manžel něco dělá a popř co, štourala se ve mě jak v bolavém...furt řešila dvojčata, že to pro toho kluka není dobrý, že se mu to koktání zhoršilo že to byla chyba je mít...no to byla poslední kapkka proč k ní přestat chodit, kluk byl otrávenej...odmítal spolupracovat, vyjadřoval se o ní jako o babě...protože tohle ona řešila vše před ním

  Jinak já bych ráda stím něco dělala, bohužel u nás je jen tahle logopedka, myslela jsem že bych se učila s klukem, že jsou třeba nové techniky...prd, bud nejsou, nebo je ona nezná co vím já, tak koktání nejde odnaučit, vyléčit, jde jen technikou dýchání a mluvení potlačit, schovat..to umím, ale je to jak říkám namáhavý, přemýšlet o slovech dopředu, hledat narychlo slov stejného významu ale takové které ti nečiní problém možná to nemám jen zažitý..ale je to pro mě namáhavý, i když lidi co mě znají jen tak povrchně si nevšimnou, že mám problém...jen rodina a kamarádi to vědí, páč před nimi se už nemusím tak kontrolovat. Existují i stroje, nějaký beefioback( asi to není dobře napsaný) ale jsem slyšela, tak je to na nic..docela by ma zajímaly ty léky... koktání je nemoc v mozku, jsou tam nějaké změny, chemické reakce..aspon co jsem o tom četla..aspon co jsme o tom načetla, aže jsem se jeden čas fakt hodně o to zajímala..

  superkarma: 0 06.10.2008, 09:56:48
 14. avatar
  [6] novinka [*]

  kat: jsem zapomněla napsat, že klukovi už je přes 20, je to moc šikovnej a chytrej kluk, ale tohle je pro něj hrozný omezení...sice má práci, která není zas tak mimo mísu, ale myslím že by se uplatnil daleko líp

  superkarma: 0 06.10.2008, 09:49:22
 15. avatar
  [5] novinka [*]

  kat: a nezkoušela jsi už v dospělém věku s tím něco dělat a zajít někam na logopedii? syn od mého taky koktá a prý už s ních hodně pochodili, ale vyýsledek nic moc....spíš nic . Ale když čtu články na tohle téma, tak odborníci píšou, že odstranit, nebo aspoň hoooodně zminimalizovat koktání, jde v každém věku..tak

  superkarma: 0 06.10.2008, 09:45:59
 16. [4] kat [*]

  S koktáním mám osobní zkušenost, bojiji s tím dodnes. A je pravda, že mě to velmi omezilo na výběr práce. Nemžůu dělat co bych chtěla, nebo co mi nabízejí- bohužel. Mluvit je problém. Ze své zkušenosti vím, že se to zhoršuje i ročním obdobím. léto je paradoxně nejhorší. Letos jsem už skoro přestávala mluvit, stálo mě to hodně energie večer jsem už byla z mluvení tak oslabená, že jsem raději jen posunkovala ted na podzim se to srovnává. Ovlivní to celou psychiku, jendou sjem se pozorovla v zrcadle amluvila, když koktám krčím obličej, dělám příšerné grimasi a trhám ramenem. Adi na mě musí být pohled. a tím, že to vím, se stydím mluvit, musím vynaložit velké úsilí aby to nebylo poznat. To mě vyčerpává

  Bohužel koktá i můj syn, tak ráda bych mu pomohla...ale sehnat dobrého logopeda, je fakt docela umění

  superkarma: 0 06.10.2008, 08:53:09
 17. avatar
  [3] Landriel [*]

  Hádejte, co jsem četla v nadpisu?

  superkarma: 0 06.10.2008, 08:25:48
 18. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Koktání se mi nikdy nezdálo směšné a nezdají se mi ani komické rádoby humorné scénky s koktáním. Jeden můj kamarád se docela naběhal s rodiči po lékařích, až skončil u psychologa, kde v hypnóze nekoktal a mluvil plynule. Teď občas zadrhne, když chce něco rychle říct. To já ale také. Nebo se mi stane, že nemohu promluvit vůbec.

  superkarma: 0 06.10.2008, 01:23:10
 19. avatar
  [1] Meander [*]

  Opakuju slabiky a uvědomuju si to až zpetně Proč to dělám, vědí moji drazí. Pokud to vadí cizím, no, tak to je holt smůla

  superkarma: 0 06.10.2008, 00:09:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme