Bulvár

Knoflíky? Ani za nic, to radši vyskočím z kůže!

Milé ženy-in,

tak jak má někdo fobii z uzavřených prostor, pavouků a z mnoha jiných věcí, tak mě již od dětství provází fobie z knoflíků. 

Začalo to, jak jsem se již zmínila, v mém dětství.  Má maminka odjakživa šila, moc ji to bavilo a pětatřicet let zpátky to byl koníček, kterým mě a mého mladšího bratra mohla levně ošatit.  Nejen nás dva, ale i mé panenky, které jsme s bratrem místo v kočárcích vozili na provázku v krabicích od bot. 

Jenže maminčiny "pomůcky" byly umístěny trošku nešikovně.  Když jsme se s bratrem honili v ložnici kolem postele, někdo zavadil o vyčnívající krabici z rohu pokoje, kde byl umístěn maminčin šicí stroj, a krabici naditá knoflíky všech barev a rozměrů se rozsypala, kam jen to šlo. 

Jakožto starší sestra a bratrův vzor jsem to musela samozřejmě uklidit já. A již v této době jsem k těm kulatým placičkám se dvěma nebo čtyřmi dírkami cítila odpor a nechuť.  Nejen při dotyku, ale postupem času i při pohledu na ně. V dětství, kdy mi šila má maminka oblečení, jsem ty knoflíky na košilích a kalhotech přešla, ač s odporem. 

Když jsem tedy došla k tomu, že jsem měla začít šít já mým dětem, na knoflíky bych nepřešla ani za nic.  Díky Bohu, že nějaký chytrý člověk vymyslel úžasnou věc nazvanou baby-cvoky. Takže děti i manžel měli veškerý oděv na patenty. 

Moje tchyně měla vždy obrovskou zásobu nádherných látek z celé republiky, tak jsem také čas od času s ní zašla k ní do ložnice, kde je měla ve skříni schované. Po dlouhém vybírání a následném vybrání došlo na moment, který se mi vybaví vždy, kdy jdu s dcerou nakupovat nějaké to oblečení a jí se líbí např. svetr se třemi velkými knoflíky. Paní máma sehraje mi řekla:  "Zuzko, počkej, ještě tu něco mám, co by se ti mohlo líbit.", a s těmito slovy otevřela vedlejší skřín, ve které jsem nikdy nevěděla, co se skrývá. Otevřela, půlí těla se do ní schovala, aby vzápětí vyndala dvě obrovské zaprášené krabice.  Přestože jsem nevěděla, co v nich je, naskočila mi po celém těle nepříjemná husí kůže. 

Když tedy tchyně ty krabice otevřela, myslela jsem, že vyletím z kůže. Obě krabice plné knoflíků všech možných velikostí a barev, úplně stejné, jak když jsem se honila s mladším bratrem kolem postele mých rodičů.  I když můj pohled do krabic trval jen zlomek sekundy, na sto procent bych mohla říct, že byste v nich nenašly dva stejné knoflíky. 

Později mi můj manžel řekl, že jeho maminka má již od dětství zálibu ve sbírání knoflíků, a to asi tak velkou, jako k nim mám já nechuť a odpor. 

Dodnes jsem ve vybírání oblečení pozorná a než si něco jen vyzkouším, hledám, jestli na dané blůzce jsou, nebo nejsou knoflíky. Proto mám šatník plný zipů, suchých zipů, baby-cvoků, a žádný knoflík.  Jen při praní některých kousků oblečení mé dcery mi naskočí ta má nepříjemná husí kůže, protože... zase ta má vzpomínka na tchyni a mladšího bratra...  

Jako velkou výhodu všech fobií vidím to, že to není dědičné.  A moje děti nemají problém s nošením košile s knoflíky jako já.  

Zuzana


To snad ani není fobie, ale naprostý odpor. Ať žijí zipy a cvoky!


Máte také fobii z něčeho jiného, než jsou pavouci a myši?

TÉMA do novinek NA PÁTEK:
FOBIE
Skáčete na stůl, když kolem proběhne myška?
Dusíte se ve výtahu?
Křičíte, když vidíte pavouka?
Opíjíte se před cestou letadlem?
Bojíte se otevřených oken?
Z čeho máte chorobný strach?
Napište nám na: redakce@zena-in.cz
za příspěvek můžete vyhrát zajímavé ceny   
03.02.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Meander [*]

  No tak tohle je HUSÝ! Ty brďo!

  superkarma: 0 05.02.2006, 14:54:37
 2. avatar
  [7] Vrzi [*]

  knoflíky na pánských džínách ano, ale rozepnuté a ty džíny už někde pohozené...

  superkarma: 0 03.02.2006, 20:32:23
 3. avatar
  [6] femme [*]

  neznám nic lepšího, než knoflíky na pánských džínách

  superkarma: 0 03.02.2006, 20:28:31
 4. avatar
  [5] Saturninka [*]

  Uáááá - a to já nesnáším zipy - ale žádná fobie, nerada je vyměňuju, když se rozhodnou přestat fungovat. Takže miluju bundy a kabáty na knoflíky a kalhoty šiju sobě i se skrytým knoflíkovým zapínáním, jako mají třeba i některý rifle .

  superkarma: 0 03.02.2006, 19:28:59
 5. avatar
  [4] Florencie [*]

  Jéé, tak to je taky dost ulítlá fobie

  superkarma: 0 03.02.2006, 16:14:27
 6. avatar
  [3] Lilinka [*]

  Já taky nemám ráda knoflíky , nelíbí se mi, ale fobii z nich nemám

  superkarma: 0 03.02.2006, 15:29:59
 7. avatar
  [2] erKa [*]

  Konečně žádnej pavouk!

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:34:00
 8. avatar
  [1] gerda [*]

  no prosím, a já byla tak ráda, když jsem v máminé sbírce knoflíků našla jeden, který jsem si mohla našít na rameno jakožto brzdu na popruh od tašky! Mně zas dělá dobře se v tom hrabat

  superkarma: 0 03.02.2006, 14:28:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme