Nakladatelství Albatros uvádí na knižní pulty jedinečnou publikaci Václava Cílka Labyrinty světa, jíž autor navazuje na svůj loňský bestseller Krajiny domova. Dvanáct špičkových českých výtvarníků představuje v této velkoformátové dárkové knize svou originální představu labyrintu.

Čtenář tak má možnost prstem či ve fantazii proplouvat jedinečnými dvoustrannými ilustracemi, toulat se labyrinty očima, objevovat v nich stále nové cesty i srovnávat různé tvůrčí přístupy jednotlivých výtvarníků, anebo se začíst do zasvěceného textu Václava Cílka.

kniha

Před lety při překládání povídky Dlouhé cesty cíl od Michaela Endeho mě zaujal motiv obrazu s pletencem chodeb, schodišť, komnat a sálů, který si hlavní hrdina prohlíží tak dlouho, až s ním splyne. To byl prvotní nápad pro knihu labyrintů,“ říká Ondřej Müller, editor knihy a programový ředitel nakladatelství Albatros. Ke spolupráci na Labyrintech světa oslovil Václava Cílka, pro něhož jsou labyrinty celoživotní výzvou. Autor v knize upozorňuje na přírodní labyrinty v Čechách, líčí úlohu labyrintů ve starých bájích i v novověké literatuře, například u J. A. Komenského, Johna Bunyana a Daniela Defoea.

Především však Václav Cílek čtenářům objasňuje ne vždy patrný rozdíl mezi bludištěm a labyrintem: „Bludiště je hrozné místo podobné vězení, kde se člověk může navždy ztratit. Bludištěm se bloudí, labyrintem se prochází. Labyrint nás neočekávaným způsobem vede do skoro zapomenutého středu světa anebo možná vlastní bytosti.“

Na konci knihy dostávají netradičně slovo sami ilustrátoři se svými postřehy či „návody“, jak vnímat a jak se toulat jejich labyrintem. Čtenáři se mohou těšit na originální a nápaditá pojetí labyrintů od Pavla Čecha, Iky Dekune, Matěje Formana, Renáty Fučíkové, Jana Híska, Michaely Kukovičové, Galiny Miklínové, Markéty Prachatické, Petra Síse, Chrudoše Valouška, Martina Velíška a Jiřího Votruby.

Václav Cílek získal za svou práci mnohá ocenění, mimo jiné Cenu ministra životního prostředí za výrazný přínos k popularizaci české vědy a Zlatou stuhu za Krajiny domova.

Zdroj: tisková zpráva

Reklama