Už 38 týdnů se v žebříčku New York Times Bestseller List na předních místech drží kniha Paula Kalanithiho Můj poslední výdech. Upřímná výpověď o poslání lékaře, který čelí smrti – nejen v jeho neurochirurgické praxi, ale také jako pacient s tou nejvážnější diagnózou a jako otec a manžel.

můj

Neskutečně dojemná, jedinečná osobní zpověď Paula Kalanithiho, jehož život změnila nevyléčitelná choroba, nám pokládá ožehavé otázky: Jakou má život cenu? Proč se vyplatí žít? Co je pro nás opravdu důležité, když se ocitneme tváří v tvář smrti? Jak byste se zachovali, kdyby vás už nečekala žádná budoucnost? Jaké je to vychovávat dítě, budovat nový život, když váš právě končí? Paul Kalanithi zemřel v březnu 2015 během psaní této knížky, ale jeho slova jsou stále živá a slouží nám jako návod na lepší a smysluplnější život.

Doktor Paul Kalanithi  byl neurochirurg a spisovatel.  Vyrůstal v Arizoně, v městě Kingman a potom vystudoval na Stanfordu, kde získal magisterský titul z anglické literatury a bakalářský v lidské biologii. Než začal studovat medicínu v Cambridge, absolvoval i studium historie a filozofie. Titul z medicíny získal na Yale. Do Stanfordu se vrátil, aby se z něho stal lékař, a věnoval se postdoktorandskému studiu neurovědy. Během tohoto období napsal víc než 20 vědeckých studií a získal ocenění za výzkum od American Academy of Neurological Surgery.

paul

Za dob studií se poznal se svou budoucí ženou Lucy, se kterou měl dceru Elizabeth Acadiu. Lucy Kalanithiová pracuje jako internistka na Lékařské fakultě ve Stanfordu a napsala ke knize Můj poslední výdech epilog. Paulu Kalanithimu diagnostikovali v květnu 2013 čtvrté stádium rakoviny plic, na kterou zamřel v březnu 2015 jako 37letý.

Vydává Noxi, 280 stran, doporučená cena 279 Kč

Reklama