.

Knižní novinka Josefa Urbana: Tenkrát v ráji. Příběh o svobodě ve zlých časech

Bulvár

Knižní novinka Josefa Urbana: Tenkrát v ráji. Příběh o svobodě ve zlých časech

Nakladatelství Fragment vydalo dechberoucí román renomovaného spisovatele a scénáristy Josefa Urbana Tenkrát v ráji. Autor čtenářsky i divácky úspěšných titulů s historickou tematikou Habermannův mlýn a 7 dní hříchu zavede tentokrát čtenáře do divokých skal Českého ráje v období třicátých let a okupace.

rajPříběh o osudech legendárního horolezce Josky Smítka se dočká také filmového zpracování. Režie se, podle Urbanova scénáře ujal uznávaný chorvatský režisér Lordan Zafranovič. Celovečerní film přijde do kin příští rok. V hlavních rolích se představí mistr světa a olympijský medailista Vavřinec Hradílek, spolu s Vicou Kerekeš, Karlem Rodenem a dalšími.

Urban vypráví ve své nové knize příběh o síle a ceně přátelství, o slabosti, předurčení a cti, o touze, o nebezpečném lezení v pískovcových stěnách i o křivolaké cestě ke svobodě. Po okupaci Československa nacistickou mocí je Joska Smítka nasazen na nucené práce. Po svém útěku se skrývá ve skalách, nedaleko kterých vyrůstal a v okamžicích  osamění sní o ženě, kterou potkal ještě před válkou v Tatrách. Právě spisovatelka Vlasta se stává, kromě extrémních výstupů, pilířem Joskova přežití. Jako psanec draze platí za prchavé okamžiky souznění i za své riskantní cesty za vysněnou ženou. Příběh o přátelství na laně nás zavede k samotné podstatě lidské existence, ale i vzdoru vůči uznávaným autoritám. 

Osudný střet v nitru skal se šéfem pražského gestapa dává příběhu fatální rozměr. Joskovo pohrdání okupační mocí dráždí její nejvyšší představitele k nepříčetnosti. „Joska pro mne zůstane navždy kluk s nepopsaným štítem, nenaplněným osudem,“ říká Josef Urban, autor knihy a stejnojmenného scénáře a dodává: „Jeho odpor k jakékoliv manipulaci byl opravdu až kouzelně sebevražedný. Prostě si šel svou cestou – ve skalách, v lásce i ve válce.“

Obrazy skalních věží Českého ráje rámují drsný, romantický příběh tehdejších hrdinů. Příběh výjimečný, nadčasový, vybízející k zamyšlení. Příběh potvrzující hodnoty, pro které mělo smysl žít a bojovat. Román vychází k 70. výročí porážky nacismu v Evropě.

Zdroj a foto: tisková zpráva

   
29.04.2015 - Knihy - autor: Klára Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Klára Wimmerová — #2Tak to je skvělá zpráva Sml16

  superkarma: 0 29.04.2015, 13:22:41
 2. avatar
  [2] Klára Wimmerová [*]

  vladka321 — #1 Budete si snad o ni moct brzy u nás i zasoutěžit. :)

  1. na komentář reaguje vladka321 — #3
  superkarma: 1 29.04.2015, 13:14:16
 3. avatar
  [1] vladka321 [*]

  Tak tato kniha dle honocení a představení bude patrně opravdu stát za to. Určitě zajímavá souvislost dob minulých zpracovaná rukou moderního spisovatele, sportovce a dokumentaristy. Těším se!

  1. na komentář reaguje Klára Wimmerová — #2
  superkarma: 0 29.04.2015, 12:46:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme