Bulvár

Knihy, které vám zpříjemní během chvilky zimní večery

I když jsou zimní večery dlouhé a tmavé, nemá většina z nás ve všední dny čas usednout k nějakým rozsáhlým románům, protože povinnosti zůstávají vesměs stejné – bez ohledu na roční období. A tak toužíme hlavně po zklidnění mysli před spaním, aby nám před očima nedefilovaly nespárované ponožky, případně malá násobilka našich potomků.

Vybrala jsem dnes pro vás tipy na knížky, z kterých si každý den můžete načíst za pár minut tolik pozitivní energie, že by vám měla vystačit minimálně do rána a zařídit příjemné a lehké sny.

Mám je na nočním stolku místo prášku na spaní a skutečně během chvilky odeženou všechny chmury. Fantastické kromě literární kvality na nich je, že je můžete otevřít v podstatě v jakémkoliv místě a vždycky to bude fajn.

Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce

Útlá knížka každodenních postřehů mi vstoupila do života v roce 1991 jako první z počinů Roberta Fulghuma. Po Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školcepár řádcích bylo rozhodnuto, že bude mít čestné místo v mé knihovně a že - když jsem se dozvěděla o té možností - budu chtít každé pokračování úvah tohoto výjimečného člověka, jenž si za svůj život zkusil tolik povolání, že se to zdá až neuvěřitelné. Postupně jsem si tak přinesla domů Už hořela, když jsem si do ní lehal, Ach jo a Možná, možná ne a další.

A ačkoliv většinou nepatřím mezi lovce autogramů, neodolala jsem a vystála jsem si při jedné autorově návštěvě Prahy (rok 2013) frontu, kde jsem mu podstrčila jeho první vydání u nás. Byl překvapen...

Pokud se nějakou zvláštní shodou okolností stalo, že vás tato kniha minula, zapátrejte v nejbližší knihovně. A pokud vás slova zaujmou, nebude těžké si ji pak koupit pro sebe jako onu meducinu. Titul má právem to štěstí, že je opakovaně vydáván a dostupný prakticky v každém knihkupectví.

 • Věřím, že fantazie je silnější než vědění. Že mýty mají větší moc než historie. Že sny jsou mocnější než skutečnost. Že naděje vždy zvítězí nad zkušeností. Že smích je jediným lékem na zármutek. A věřím, že láska je silnější než smrt. (Robert Fulghum)

Šťastná kniha

Další knížkou, kterou pravidelně listuji, když mě znepokojuje stav světa - a je jedno, zda skutečně v tom globálním Šťastná knihaměřítku, nebo jen u nás doma, je dílo mé kolegyně z branže Báry Šťastné.

Bára si začala před lety psát svůj blog, kam pravidelně zaznamenávala svou snahu docílit pravidelných dávek štěstí ve svém každodenním životě (jak vidíte, ani s tak úžasným jménem není štěstí bez práce).

Jak sama říká, vyzkoušela různé způsoby, jak být šťastnější, a přitom nedělat žádné zásadní, radikální - mnohdy až bolestné změny (jako se třeba sbalit a jet jíst do Itálie, meditovat do Indie a milovat na Bali). Svůj život a manželem, dvěma dětmi a bytem na hypotéku si chtěla užívat tady a teď, v rodném Česku.

 • Jak si dobrovolně dělám ze života malé každodenní peklo? Hodím telefon na dno kabelky, místo abych ho dala do té malé kapsičky na telefon. A až příště zazvoní, zase budu muset před zraky pobavených kolegů nebo spolucestujících v tramvaji vyházet polovinu věcí, a než ho konečně najdu, zvonit přestane. Ptám se, jestli v tom nevypadám tlustě. Na tuhle otázku prostě neexistuje správná odpověď. Ať ten druhý řekne sebepřesvědčivěji „ne!“, vždycky je tady možnost, že to říká jen proto, aby vám udělal radost. Představuju si nejhorší možné scénáře čehokoli. Po půlnoci se dívám na úplně nemožný film v televizi, místo abych šla spát. Protože jsem tak unavená, že se nedokážu přimět vstát a jít si vyčistit zuby. Anebo... Usnu u televize na gauči. I když vím, že až se probudím, budu mít přeleželý krk a ztuhlé končetiny, takže se budu pohybovat jako titulní hrdinka filmu Noc oživlých mrtvol. (upravená ukázka)

Jako řeka, jež plyne

Paulo Coelho je známý především jako autor knih Alchymista, Valkýry, Nevěra aj. Já mám pro účely rychlého duševního potěšení ovšem nejraději jeho sbírku fejetonů, které vyšla právě pod názvem Jako řeka, jež plyne. Jako řeka, jež plyneJedná se o zážitky a příběhy z jeho cest, zamyšlení nad nejobyčejnějšími věcmi tím nejúžasnějším způsobem.

 • Proč bychom se například měli podobat tužce, jak vysvětluje v jednom příběhu babička svému vnukovi? Má pět vlastností, které když si udržíme, bude nám na světě dobře: Můžeš dělat velké věci, ale nikdy nesmíš zapomenout, že existuje Ruka, jež řídí tvé kroky. Této ruce říkáme Bůh a On tě má vždy vést podle své vůle. Čas od času musíme přestat psát a použít ořezávátko. To tužce trochu ubližuje, ale je pak ostřejší. Proto musíš občas snést nějakou bolest, jelikož z tebe učiní lepšího člověka. Tužka nám vždy umožní, abychom vzali gumu a vymazali chybu. Uvědom si, že opravit něco, co jsme udělali, nemusí být špatné, ale je to naopak důležité, abychom setrvali na správné cestě. Na tužce není nejdůležitější dřevo nebo vnější tvar, nýbrž tuha, jež je uvnitř. Proto vždy dávej pozor na to, co se děje ve tvém nitru. Tužka vždy zanechává stopu. Stejně tak nic, co v životě uděláš, nezůstane bez následků, a proto si buď dobře vědom toho, co činíš (upravená ukázka).

Těch knížek je samozřejmě daleko víc. Už teď na mě mávají z knihovny, některé dokonce s lehkou výčitkou - například Literární poklesky (Stephen Leacock), Denik Ostravaka, Copak jsem vám někdy lhal? (Arthur Buchwald). Ale je jasné, že všechny mít na nočním stolku nemůžu. Takže třeba časem... A možná do své sbírky díky vašim tipům zařadím další.

Přečtěte si také:

   
11.02.2015 - Společnost - autor: Marcela Macáková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] HankaPU [*]

  Hanula — #8 Já jsem se těšila, že vydražím Tajemství templářů a ve finále jsem prošvihla uzávěrku. Tak alespoň vím, komu se zadařilo. Sml67Sml16Sml67

  superkarma: 0 11.02.2015, 22:54:05
 2. [12] knihovna [*]

  Hanula — #11 Děkuji za povzbuzení, až budu mít čas, tak zase na Knihomola zavítám Sml16

  superkarma: 0 11.02.2015, 16:21:35
 3. avatar
  [11] Hanula [*]

  knihovna — #9 Sml16mně už se zadařilo 2x - zrovna teď jsem koukala, že jsem ve výhercích.....určitě se Ti to také podaří....

  1. na komentář reaguje knihovna — #12
  superkarma: 0 11.02.2015, 14:15:57
 4. [10] knihovna [*]

  Všechny vaše typy jsou zaručené a prověřené Sml67Sml16

  superkarma: 0 11.02.2015, 14:14:44
 5. [9] knihovna [*]

  Hanula — #8 JJ, klub knihomolů znám, soutěžím tam , ale je to náročné na čas, trefovat se do tipů. Ještě se mi nepodařilo.

  1. na komentář reaguje Hanula — #11
  superkarma: 0 11.02.2015, 14:13:01
 6. avatar
  [8] Hanula [*]

  Sml16já jsem teď vydražila v Klubu knihomolů - Templářské tajemství, tak se moc těším - kniha už došla.... kdo máte rád knihy - koukněte na Klub knihomolů....

  1. na komentář reaguje knihovna — #9
  2. na komentář reaguje HankaPU — #13
  superkarma: 0 11.02.2015, 11:42:07
 7. [7] anina4 [*]

  Bucík — #5taky tak, mám knihy doma a občas se vracím znovu a znovu ke čtení

  superkarma: 0 11.02.2015, 10:59:42
 8. avatar
  [6] gerda [*]

  Milala — #4 Sml22Sml67

  superkarma: 0 11.02.2015, 09:32:46
 9. [5] Bucík [*]

  Mezi mé oblíbené patří Fulgham, vždycky zlepší náladu.

  1. na komentář reaguje anina4 — #7
  superkarma: 1 11.02.2015, 09:30:46
 10. avatar
  [4] Milala [*]

  gerda — #3 Máme stejný vkus.Marcela Mlynářová,kterou jsem sice objevila už před 4 lety, mě vždy zaručené potěší,uklidní a pobaví.Na nočním stolku mám její poslední knihu a pořád oddaluji její přečetní,páč vím,že ji přečtu za jeden den a tak se mám na co těšít.Ale je fakt,že se ke všem jejím knihám neustále vracím,hlavně když si chci odpočinout a přijít na jiné myšlenky.

  1. na komentář reaguje gerda — #6
  superkarma: 0 11.02.2015, 09:14:53
 11. avatar
  [3] gerda [*]

  V tomto chřipkovém období nemám náladu na složité filosofické úvahy, ale co mě spolehlivě pobaví, tak knížky Marcely Mlynářové. Objevila jsem ji teprve nedávno a jsem ráda, že mě neminula. Není to hloubkařina, stejně jako např. Ivanka Devátá, ale potěší zaručeně.

  1. na komentář reaguje Milala — #4
  superkarma: 0 11.02.2015, 09:06:43
 12. avatar
  [2] Jandywoman [*]

  Zaujala mě Šťastná kniha, tu bych si ráda přečetla.

  superkarma: 0 11.02.2015, 08:34:27
 13. [1] ZdenaZ [*]

  knížku Fulghuma mám v knihovně je to knížka ke které se člověk může stále vracet a vždy so v ní najde něco nového a pravdivého

  Zdena

  superkarma: 1 11.02.2015, 08:30:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme