Bulvár

Kniha, přítel člověka ve všech podobách

Jestlipak jste našly letos pod stromečkem nějakou novou knihu? Nebo jste si koupila knihu vy sama? Pokud ano, tak jste určitě milovnicí knih. Ovšem jakých? Těch v pevné vazbě, nebo i těch elektronických?

Stručná historie

Před objevem a zavedením tiskařského lisu byly všechny knihy psány ručně. To je činilo drahými a vzácnými.
V polovině 15. století začaly být knihy v západní Evropě vyráběny blokovým tiskem, při němž byl obrysový obraz celé stránky vyřezán ze dřeva. Vzniku celé knihy předcházel velmi náročný proces.
Když Johann Gutenberg vynalezl technologii mechanického knihtisku pomocí pohyblivých liter, knihy začaly být široce dostupnější.

Dnes už si svět bez knih jako takových nedokážeme představit. Ale není to tak dávno, co bychom si dovedly představit knihy v jiné podobě, než pevné vazbě, v podobě elektronické.

Knihy elektronické

První myšlenka na elektronickou knihu se zrodila v roce 1971 v hlavě Američana Michaela Sterna Harta, zakladatele tzv. Projektu Gutenberg.
Nejprve se elektronické knihy zaměřovaly pouze na obory související s počítači, ale s rozvojem internetu, kdy bylo čím dál snadnější elektronické knihy přenášet, se trh s elektronickými knihami rozšířil.
V roce 1998 začaly americké knihovny nabízet elektronické knihy zdarma jako doplňkovou službu na svých webových stránkách, ovšem nešly stáhnout. Zároveň se v tomto roce poprvé objevily čtečky elektronických knih .
O dva roky později dal americký spisovatel Stephen King on-line k dispozici vou knihu Riding the Bullet. Od roku 2003 nabízejí k volnému stáhnutí populární beletrii jako tzv. e-půjčování knih. Podle průzkumu z roku 2010 nabízí 66 % amerických knihoven e-půjčování, proto je rok 2010 považován za bod zlomu při šíření elektronických knih, a to i mimo hranice Ameriky, tedy i u nás, v České republice.

ebook

Elektronika versus klasika

Mladí lidé dnes považují čtení elektronicky dostupných knih za naprosto běžnou záležitost. Chválabohu za to, že alespoň něco čtou.
Ale ani stará dobrá kniha v pevné vazbě si nevede zde. Překonala dějiny, politické režimy, dokáže jistě jít dál svou literární cestou i se svou mladší sestrou, knihou elektronickou.
Každá z nich má své příznivce i odpůrce a nás by zajímalo, ke které té skupině se přikláníte vy.

knihhh

Téma dnešního dne: Kniha, přítel člověka ve všech podobách

 • Jste čtenářkou knih?
 • Jaký je váš názor na knihy v pevné vazbě a knihy v elektronické podobě?
 • Porovnejte, posuďte, pochvalte i zkritizujte.
 • A můžete rovnou přidat tip, co právě čtete.

Pište na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jednu ze čtenářek odměníme - jak jinak, knihou. Jedna je od spisovatelky H. M. Körnerové Kočár do neznáma a jedna od mé maličkosti: Nelehký život Zorky Kohoutové s hudebním skladatelem Karlem Valdaufem: Nevybouřené mládí.

knihhhhh

   
14.01.2014 - Knihy - autor: Alexandra Stušková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [42] Rapunzela [*]

  Pentlička — #4 Přesně tak! Miluju knihy nejen pro obsah, ale i pro formu - a nejenom ty opravdu krásné. Ráda se jich dotýkám, cítím jejich vůni a slyším šustění obracených stránek. Ale na nové už máme doma moratorium, opravdu je není kam dávat, čtu hlavně ty z knihovny a taky ty moje oblíbené ( asi tak 100 ) opakovaně dokola. Další ale - čtu dost rychle, takže když si chci vzít knihy na dovolenou nebo do lázní, abych s sebou vláčela další zavazadlo, což třeba do letadla nejde. Takže vážně o čtečce uvažuju. Zvládla jsem počítač, s čtečkou se snad skamarádím taky.

  superkarma: 0 14.01.2014, 23:07:25
 2. avatar
  [41] risina [*]

  stonehod — #36 Nerozumím toku, že nemusíte svítit. Myslela sjem, že na čtečkách je dobré práve to, že nejsou podsvícené - nesptřebovávají tolik energie a navíc je to šetrnější k očím, chovají s ejako normální papír. Aspoň ta moje takhle funguje.

  superkarma: 0 14.01.2014, 22:00:40
 3. [40] zlá teta [*]

  čtečku jsem letos dostala k vánocům od sestry. A je úžasná. Hlavně v ní mám mnoho knih sci-fi, což je moje oblíbená četba. Už jsem přečetla šest knih a je to fain. Normální knihy miluji, ale už na ně doopravdy není nikde místo.

  superkarma: 0 14.01.2014, 17:10:55
 4. avatar
  [39] Mickey Mouse [*]

  Lukáš Čejka — #37 Čapkové, Neruda, Němcová, Tolstoj, Dostojevskij... Americký Amazon mi před třemi roky dodal poštou Kindle, na kterém bylo předem nahráno cca 150 volně dostupných knih z české a světové klasiky v ČJ.Sml24

  Ale popravdě jsem je měl všechny již přečtené v papíru a tak jsem si rychle začal pořizovat nové knihy podle vlastní chuti.

  superkarma: 0 14.01.2014, 15:27:58
 5. [38] pinokio [*]

  Já miluji dobré knihy,není nad to,v teplém čase,vyjít na terasu,hodit nohy na stůl,popíjet kafíčko,k tomu pokuřovat a číst,to jedna z mých nejoblíbenějších činností

  superkarma: 0 14.01.2014, 14:46:19
 6. avatar
  [37] Lukáš Čejka [*]

  Vivian — #10 nektere ne - legalne - treba Capek je myslim zdarma

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #39
  superkarma: 0 14.01.2014, 14:28:58
 7. avatar
  [36] stonehod [*]

  Rikina — #31

  Jsem vášnivý čtenář. Čtu při každé volné příležitosti. Papírovou knihu nic nenahradí, ale musel jsem si pořídit elektronickou. Jak píše Rikina, jsou potřeba aktualizace a je potřeba se naučit s ní pracovat. Vše už umím a mám ji u sebe pořád. Na netu je spousty prográmků na ulehčení a převody formátů zdarma. Můžu i poradit. Sml16 Donutili mě k tomu dva důvody. První je samozřejmě finanční, protože knihy strašně zdražili. A druhý takový obyčejný. Už pomalu nejsou kam dávat. Elektronickou čtečku mám již tři roky a pomalu uvažuji o lepším modelu. Výhody jsou nezanedbatelné. Mám v mžiku jakoukoliv knihu na kterou si vzpomenu. V noci nemusím svítit, když si čtu. A zvětšuji si písmo podle potřeby, takže čtu bez brýlí.

  1. na komentář reaguje risina — #41
  superkarma: 0 14.01.2014, 14:10:06
 8. avatar
  [35] monkee [*]

  Patřím taky mezi letošní obdarované (informace o mém přání se k Ježíškovi dostala přes ty správné uši) a jsem spokojená jako Sml21 Úplně nej je to, že teď můžu číst na plném slunci (pláž) i ve tmě (postel) a bez lampičky. O skladnosti a příjemné manipulaci nemluvě.

  bohuška — #2 Taky jsem byla proškolena jako v rychlíku (nebo spíš v Pencku), ale pak jsem si sedla a v klidu prolezla znovu celé (jednoduché) menu a průvodce. A teď už ji nedám z ruky. Doma mám ke čtení spoustu papírových knih, už je nebudu, chuděrky, ničit převážením tam a zpátky, na cesty teď vozím jiné, sortiment se navzájem doplňuje. A zavazadlo je podstatně lehčí.Sml24

  superkarma: 1 14.01.2014, 14:03:13
 9. avatar
  [34] Hanyna [*]

  Čtečku jsem dostala loni k Vánocům aniž bych o ni stála. Ale velmi brzy se stala mojí nepostradatelnou spolucestující do vlaku. Jelikož dojíždím denně do práce, tak tam je k nezaplacení. Už žádné zohýbané stránky z kabelky nebo baťohu, vydávající záložky a těžké závaží... Placatá, skladná, lehká a vždy v pohotovostiSml67 Na klasické knížky jsem ale nezanevřelaSml23

  superkarma: 1 14.01.2014, 13:16:31
 10. [33] Rikina [*]

  Nicméně jedno je pravda - papírová kniha může být krásná nejen svým obsahem, ale i vnějším provedením. Může mít kvalitní vazbu, ilustrace jako malá umělecká díla, autor se do ní může podepsat, a i dnes jsou lidi, že si na knihy dávají vlastní ex libris. To s elektronickou dost dobře nejde... Oboje má prostě svoje výhody.

  superkarma: 0 14.01.2014, 12:55:58
 11. avatar
  [32] enka1 [*]

  Eliana — #29 Rikina — #28 Díky, ženy.Sml16

  Já si přitom vzpomněla, že manžel před skonem nahrál se skupinou, jakési CD, vůbec netušíme, jestli se prodává a.......Sml80. Ale to už jsme někde jindeSml24

  superkarma: 0 14.01.2014, 12:46:38
 12. [31] Rikina [*]

  Přiznám se, že mi čtečka dělala ze začátku taky potíže, protože jsem si pořídila celkem neuváženě nějakou bez bližšího průzkumu. Pak jsem zjistila, že elektronické knihy mají různé formáty a moje čtečka ne všechny umí přečíst. Další věc byla software - i ve čtečce je potřeba občas aktualizace. A čeština, která tam taky nebyla. Prostě je to jako se vším novým a neosahaným, člověk si musí zvyknout a naučit se. Teď si pravidelně každý měsíc kupuju elektronické knihy.

  1. na komentář reaguje stonehod — #36
  superkarma: 0 14.01.2014, 12:44:36

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [30] xPablos [*]

  enka1 — #23

  Presneji receno, to rozlozeni zisku je:

  http://art.ihned.cz/c1-55073270-viewegh-a-cteni-pro-divky-tezke-vahy-knizniho-podnikani

  (na konci clanku).

  Takze (paradoxne) o autora az tak nejde. Na zaklade toho grafu jde taky videt, ze elektronicke knihy by mely byt VYRAZNE levnejsi nez jsou ted. Protoze minimalne tisk a distribuce jsou v celem retezci zbytecne (a DPH se pak pocitalo take z nizsi castky).

  Jinak co se tyce "licence", to u papirove knizky nefunguje jinak. Kdyz si koupi papirovou knizku jeden clovek v rodine, tak pochybuju, ze autor pak neco dostane od kazdeho, kdo si tu knizku precte :-)

  superkarma: 1 14.01.2014, 12:43:33
 2. avatar
  [29] Eliana [*]

  enka1 — #23 autor dostane za každou prodanou knihu asi 30,-, jedno jakou jestli elektronickou nebo papírovou, významnější autoři dostávají peníze za to, že knihu vůbec napíšou, ti méně významní jen z prodaných výtisků, větší část zisku zblajzne nakladatel, vydavatel, obchodní marže při prodeji, distribuce-doprava do kamenné prodejny či do e-shopu a samozřejmě tiskárna...některé e-knihy jsou zadarmo-viz vánoční akce T-mobile nebo přímo na stránkách shopů, samozřejmě jsou i pirátské kopie nebo neautorské překlady zahraničních knih. Také jsou e-půjčovny knih nebo členství v klubech, kde za měsíční poplatek dostane čtenář určitý počet knih. Nevýhodou je, že většina bestsellerů a aktuálních superhitů nebývá v e-podobě.Sml16

  1. na komentář reaguje enka1 — #32
  superkarma: 0 14.01.2014, 12:36:47
 3. [28] Rikina [*]

  enka1 — #23 proč by spisovatel utřel hubu? Sml80 Z prodeje elektronických knih dostane svý stejně jako z prodeje papírových. Samozřejmě že jsou na internetu k mání i nelegální kopie knížek. Je to stejné jako s filmy a s hudbou. Jsou různé způsoby, jak se tomu bránit, ale žádný není dokonalý. Pak jsou i spisovatelé, co záměrně nechají své dílo volně zpřístupnit v elektronické podobě, neb jsou toho názoru, že informace mají být volně dostupné a kniha je vlastně taky informace. Bohužel tento názor kdo ví proč zastávají především autoři knížek, co se zas tak moc nečtou... Sml57 Ovšem výjimka je například Paolo Coelho, všechny jeho knihy jsou volně dostupné v elektronické podobě.

  1. na komentář reaguje enka1 — #32
  superkarma: 0 14.01.2014, 12:36:33
 4. avatar
  [27] wich [*]

  enka1 — #26 Není zač. Je to prostě stejné, jak když si koupím CD a pouštím si ho v autě, doma nebo při cvičení... Prostě jednou jsem si ho zaplatila (případně stáhla jako free aplikaci) a můžu ho používat ve všech svých produktech.

  Ale jestli takhle fungují i čtečky, že si můžeš koupit/stáhnout něco do čtečky a pak to jede i v PC atd., to nevím.

  superkarma: 0 14.01.2014, 12:10:49
 5. avatar
  [26] enka1 [*]

  wich — #25 wich — #24 Tolik cizích slovSml30, ale díky za odpověď

  1. na komentář reaguje wich — #27
  superkarma: 0 14.01.2014, 12:07:03
 6. avatar
  [25] wich [*]

  enka1 — #23 Předchozí zpráva bylapro enka1 Sml30

  1. na komentář reaguje enka1 — #26
  superkarma: 0 14.01.2014, 11:59:15
 7. avatar
  [24] wich [*]

  wich — #21 Nevím, jak je to u čteček, ale u Apple výrobků snad ani nelegální produkty nejde používat. Prostě nakupuješ aplikace na jeden svůj účet a můžeš používat ve všech Apple přístrojích, které vlastníš a máš na ten účet přihlášené. Takže koupím nějakou hru, knížku nebo album a můžu používat v iPadu, počítači nebo iPhone, což mi přijde logické. Jakou má smlouvu autor s Applem zkoumat nehodlám.

  1. na komentář reaguje enka1 — #26
  superkarma: 0 14.01.2014, 11:58:21
 8. avatar
  [23] enka1 [*]

  wich — #21 Mickey Mouse — #16 A spisovatel utře hubu nebo jak to je s autorskými právy?Sml80

  1. na komentář reaguje wich — #25
  2. na komentář reaguje Rikina — #28
  3. na komentář reaguje Eliana — #29
  4. na komentář reaguje xPablos — #30
  superkarma: 1 14.01.2014, 11:32:43
 9. [22] bohuška [*]

  knihovna — #20 Děkuji, už jen tím komentářem se mi moc ulevilo a to mi stačí. Já se vlastně od vánoc přetvařuji, nechci manželovi kazit radost a tímhle jsem se alespoň trochu vypovídala. Nevím jak dlouho klid vydrží, jednou to doma praskne a bude velká mela že si nevážím dárků..... No, pro mou osobu jsou za čtečku vyhozené peníze, když ji vidím je mi do breku. Ale nějak už to dopadne, třeba si ji vezme mladší syn a manžel třeba taky pochopí že knížka prostě nemá konkurenci.

  superkarma: 0 14.01.2014, 11:18:13
 10. avatar
  [21] wich [*]

  Mickey Mouse — #16 A  nevím, jak to funguje u čteček, aleu Apple si můžeme s manželem předávat veškeré koupené aplikace včetně právě knížek zdarma Sml67

  Mickey Mouse — #18 Přesně tak. A když už mě omrzí čtení, připnu sluchátka a poslouchám muziku, u toho prolítnu FB, Insta, Tweeter a spousta času příjemně zabita. Já se těm moderním technologiím nevyhýbám.

  A ještě ty čtečky, tablety atd. hezky vypadají Sml67

  1. na komentář reaguje enka1 — #23
  2. na komentář reaguje wich — #24
  superkarma: 0 14.01.2014, 11:03:03
 11. [20] knihovna [*]

  bohuška — #2 Sml30Měla jste to napsat a poslat redakci jako příspěvěk a ne pouze jako komentář Sml15a možná byste i vyhrála Sml67

  1. na komentář reaguje bohuška — #22
  superkarma: 0 14.01.2014, 10:50:03
 12. [19] MaVy [*]

  jelikož čtu hodně a ráda,tak čtu jak papírové knihy,tak elektronické je to praktické na cesty k vodě a spoustu věcí mám dvakrát v obou podobách,ale čtečku zrovna moc nevyužívám,telefon a notebook víc

  superkarma: 0 14.01.2014, 10:49:32
 13. avatar
  [18] Mickey Mouse [*]

  wich — #14  Čtečka je prima právě do vlaku, autobusu, letadla, na dovolenou. Je lehká a mám v ní mnoho knih.

  1. na komentář reaguje wich — #21
  superkarma: 1 14.01.2014, 10:26:09
 14. [17] xPablos [*]

  Na tabletu jdou elektronicke knihy cist samozrejme taky. Ale mezi klasickym displayem (tablet / mobil) a technologii "elektronicky inkoust" (ctecky) je vcelku propastny rozdil. Co se tyce kontrastu, citelnosti na primem slunci, spotreby energie...

  Takze pokud nekdo zkusil cteni na tabletu / mobilu a nevyhovuje mu, tak by mel vedet, ze ctecka je neco uplne jineho.

  Jinak ctecka jde pouzivat nejen na knizky, ale je mozne si tam nechat zasilat i noviny / casopisy.

  V Cechach je zatim troskku problem s obsahem. Treba s Amazonem se to neda srovnat, tak staci par kliknuti a knizku mate v Kindle. Celou knihovnu mate zalohovanou (ve ctecce je muzete mazat dle libosti a kdykoliv si je stahnout znovu), stejne tak kdyz dojde ke ztrate/ukradeni ctecky, tak o nic neprijdete. Pujcovny knih jsou u nas taky spis hudbou budoucnosti.

  superkarma: 2 14.01.2014, 10:24:58
 15. avatar
  [16] Mickey Mouse [*]

  Vivian — #10 Ano, musím, ale často to lze za 1/4 ceny tištěné verze nebo ještě méně.

  1. na komentář reaguje wich — #21
  2. na komentář reaguje enka1 — #23
  superkarma: 1 14.01.2014, 10:24:30
 16. avatar
  [15] wich [*]

  Vivian — #9 Sml80 Záleží, jaký má člověk životní styl, postoj k novým trendům, k výdobytkům techniky apod. Mě nové technologie strašně baví, takže do toho investuju. Manžel mi daroval iPad mini a ten mi, jak se smíchem říkám, usnadnil půl života a doposud ho považuju za nejlepší a nejužitečnější dárek, co jsem kdy dostala. A taky chápu, že pro někoho, kdo nefunguje na netu, sociálních sítích, je konzervativní, nepotřebuje úřadovat mimo kancelář, nehraje si atd. to může být úplně zbytečná věc. Ale jak říkám, záleží na životním stylu konkrétního člověka.

  superkarma: 0 14.01.2014, 10:07:07
 17. avatar
  [14] wich [*]

  Čtení miluju, nejčastěji čtu klasicky večer před spaním. Mám ráda klasické tištěné knihy, ale třeba na cestování jsou nejlepší knížky elektronické. Čtečku nemám, nahrávám si knížky do iPadu a v pohode si v letadle, na letištích atd. čtu a netahám další těžký krám v kabelce Sml67 Hlavně s sebou můžu mít několik knih najednou a vybrat si, co chci číst a nejsem vázaná na jednu knížku.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #18
  superkarma: 1 14.01.2014, 10:02:49
 18. [13] zzandaa [*]

  Čtečku nemám a nikdy jsem ji nepoužila. Mám raději tištěné knihy. I když jednu výhodu to mít může. Dlouhá cesta tramvají a tahat tisícistránkovou knihu? V tom je možná lepší vytáhnot lehkou čtečku, ale jinak jsem zastáncem klasických tištěných knih.

  superkarma: 0 14.01.2014, 09:41:27
 19. [12] funnka [*]

  Vivian — #9 mám to stejně.Ať si každý používá co chce,ale čtečku a dotykový mobil nechci

  superkarma: 0 14.01.2014, 09:38:55
 20. avatar
  [11] Eliana [*]

  Mickey Mouse — #6 mám to stejně, čtu velmi mnoho, knihovna a prostor na knihy má však své limity a jednou prostě nebudu mít tak velkou knihovnu, aby pojala všechno, co chci přečíst a že toho je stále mnoho a život tak krátkýSml30, proto je fajn mít Kindle a jednoduše číst kdekoliv je časová mezírka, nezabere mnoho místa, je lehká, lehce ovladatelná a člověk může být obsahem knihy pohlcen teď hnedSml16. Papírová kniha má však také své kouzlo a knihkupectví je jako lákavá drogaSml30

  superkarma: 2 14.01.2014, 08:58:22
 21. avatar
  [10] Vivian [*]

  Mickey Mouse — #6 ale knihu do čtečky si snad taky musíš koupit, ne?

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #16
  2. na komentář reaguje Lukáš Čejka — #37
  superkarma: 0 14.01.2014, 08:49:39
 22. avatar
  [9] Vivian [*]

  Nejsem vyloženě odpůrce čteček - zase tak to nehrotím -ale prostě jsem konzerva a zůstávám věrná starým, dobrým a osvědčeným knihám tištěným. Nevidím nejmenší důvod, proč bych měla začít používat čtečku Sml24

  (Loni jsem měla asi měsíc půjčený telefon s "dotykáčem," že ho otestuju, jestli je to fakt taková bomba a čím je vlastně tak úžasnej... No, nakonec jsem se velmi ráda vrátila ke svému "obyčejnému" telefonu čudlíkovému.) 

  Jsem toho názoru, že některé cool produkty (čtečky, smartphones, tablety apod.) se rozmáhají hlavně díky promyšlenému marketingu, než že by přinášeli člověku něco užitečného.

  1. na komentář reaguje funnka — #12
  2. na komentář reaguje wich — #15
  superkarma: 2 14.01.2014, 08:45:46
 23. [8] bohuška [*]

  Mickey Mouse — #5 Souhlasím, při pohledu na čtečku se mi zatemní rozum...... protože to není kniha, nešustí to, nevoní to, je to prostě ... krabice. Možná někomu by udělala radost, já jsem asi stará škola a mě čtečka nutí k pláči. A nestydím se za to.

  superkarma: 1 14.01.2014, 08:39:20
 24. [7] macamala [*]

  Čtu ráda a hodně. Už jsem uvažovala i o čtečce, ale tak nějak se vyhýbám jejímu nákupu. Dost knih si půjčuji v knihovně. Ono ostatně je jen málo knih, zejména těch z beletrie, které jednou přečtu a už se k nim nevracím.

  superkarma: 0 14.01.2014, 08:38:34
 25. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Vlastně jsem knihomol. Mám doma více než 2500 knih (včetně encyklopedií a vysokoškolských učebnic). Přečetl jsem všechny, naprostou většinu víc než 3x.

  Na e-čtečce mám dalších cca 500. Buď je v tisku nejde sehnat, nebo je chci napřed přečíst jaké jsou a tištěnou koupím jen tu, která se mi líbí.

  A ano, cca 100 mám v obou podobách, protože je čtu opravdu často.

  1. na komentář reaguje Vivian — #10
  2. na komentář reaguje Eliana — #11
  superkarma: 0 14.01.2014, 08:33:28
 26. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  bohuška — #2 To není problém čtečky nebo Vaší neznalosti. Vy předvádíte docela vážné předsudky, které Vám zatemňují rozum.

  Čtečka e-knih je snad nejjednodušší elektronické zařízení. Její obsluha je snadná. Kniha se do čtečky buď kopíruje jako soubor (do správné složky) nebo se pošle čtečce na její e-mailovou adresu.

  Pak už potřebujete jen dva úkony: zapnout čtečku a otočit stránku.

  1. na komentář reaguje bohuška — #8
  superkarma: 2 14.01.2014, 08:20:16
 27. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Jakožto starší ročník moc nemusím ty elektronické hračičky, takže čtečku ne. Mám ráda klasiku, chodím do dvou knihoven a vyhovuje mi to. Líbí se mi, když držím knížku v ruce, mám ráda vůni nových knížek, dotyk papíru, listování. Ráda se dívám na knížky doma v knihovně, mám je i jako okrasný prvek. Jsem prostě konzervativní staromilec.

  1. na komentář reaguje Rapunzela — #42
  superkarma: 0 14.01.2014, 08:18:06
 28. avatar
  [3] kuzle [*]

  jedine elektronicke knizky, ktere mam jsou ty stazene v praci na pocitaci, protoze obcas nevim do ceho pichnout tak si ctu Sml80 ale doma jedine tu s listama Sml22

  superkarma: 0 14.01.2014, 07:39:15
 29. [2] bohuška [*]

  Miluju knížky a čtení, manžel taky čte. No a aby mi fakt udělal radost, koupil mi pod stromeček čtečku. V první chvíli jsem vytřeštila oči, pak jsem se zmotala na poděkování a soustředila jsem abych se nerozbrečela.Já  čtu ráda ve chvílích pohody, odpočinu si od starostí a od práce, čtení to je svátek. A teď mám doma tu elektronickou obludu. Ne, analfabet přes počítače nejsem. Denně u něj sedím takových 8 hodin, umím ho dobře obsluhovat, používám několik účetních a jiných programů, prostě co musím, to se naučím. A nemám ho ráda.A čtečka, ta mě děsí. Sáhla jsem na ni asi 5x, snažila jsem se ji vzít na milost, ale je to marný. Když jsem chtěla obrátit stránku, celé se mi to vyplo. Já vlastně ani neumím obsluhovat dotykový telefon.....Koupila jsem obal na ten stroj, koupila jsem lampičku - a to je tak všechno. Snažila jsem se tam namontovat novou knihu (zdarma), ale nějak mi to nejde. Prostě při jakékoli snaze čtečku vzít na milost se akorát naštvu a rozčílím. A když mi pánové začnou pindat o úspoře... Radši si koupím klasickou knihu za 350 než elektronickou za 299. Navíc u nás funguje půjčování knih mezi sebou, necháváme knihy kolovat v osvědčeném okruhu. Zkrátka tou čtečkou mi manžel dal nejhorší možný dárek, nejradši bych to hodila do šrotu.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #5
  2. na komentář reaguje knihovna — #20
  3. na komentář reaguje monkee — #35
  superkarma: 0 14.01.2014, 07:15:17
 30. avatar
  [1] lenig [*]

  elektronické knihy mne zatím neoslovily, dokud mohu číst pevné knihy, nemám zájem něco měnit Sml80

  superkarma: 1 14.01.2014, 07:04:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme