Zdraví

Kmenové buňky způsobily chlapci nádory mozku


Zoufalí rodiče třináctiletého chlapce se smrtelným onemocněním mozku se rozhodli, že se syna pokusí zachránit experimentální léčbou. Embryonální kmenové buňky ale vyvolaly nádorové bujení i v míše.

Malý Izraelec trpěl smrtelnou genetickou poruchou s krkolomným názvem ataxia telangiectasia, při níž degenerují některé oblasti v mozku. Od devíti let mu lékaři opakovaně aplikovali kmenové buňky ve snaze zachránit jeho život.

Zdravotní stav se ale po čtyřech letech natolik zhoršil, že chlapec skončil na invalidním vozíku a trpěl nesnesitelnými bolestmi hlavy. Odborníci zjistili, že mozek i míchu napadly nezhoubné nádory způsobené kmenovými buňkami.

Podle zprávy publikované v odborném časopise PLoS Medicine se jedná o první případ nádoru, třebaže nezhoubného, který vznikl v důsledku aplikace kmenových buněk člověku.

„Buňky nejsou léky. Mohou se chovat velmi nevyzpytatelně a bude trvat ještě dlouho, než je dokážeme ovládat. Pacienti by měli být velmi opatrní,“ vzkazuje hochův ošetřující lékař John Gearhart všem, kteří do této léčby vkládají všechny své naděje.

Vědci se shodují na tom, že použití kmenových buněk k vytvoření nových tkání, které by nahradily poškozené nebo nemocné, je nadějí pro mnoho nevyléčitelně nemocných. Studie na lidech, které by osvětlily, jak udržet buněčný růst pod kontrolou, jsou ale zatím v plenkách.

   
19.02.2009 - Zdraví - autor: Korzo

Komentáře:

 1. [3] Leidy [*]

  tak to je síla včera tady byl článek o kmenových buňkách z pupeční šňůra a dnes tenhle. Tak si pak vyberte co je dobré a co ne...

  superkarma: 0 19.02.2009, 17:08:23
 2. [2] FAXÍK [*]

  škoda, že jim to nevyšlo, je to smutný případ

  superkarma: 0 19.02.2009, 12:58:20
 3. avatar
  [1] tlustoprdka [*]

  To je smutné, spousta lidí (i u nás) vkládala v tuto metodu velké naděje.
  Sem by se měly dávat peníze. Do vědy a výzkumu. Ale kde je furt brát, že?

  superkarma: 0 19.02.2009, 11:54:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme