Bulvár

Kmenové buňky – nezapomeňte na ně, až přijde čas!

Těhotenství je možná pro řadu z nás vzdálenou hudbou budoucnosti. Přesto nepřestáváme vnímat pomyslný tikot biologických hodin, které neomylně připomínají, že jednoho dne i my zatoužíme po dítěti a svůj život začneme směřovat k tomuto velkému okamžiku.

pupečníková krevSlova, která vyjadřují společné rysy očekávání a porodu miminka, jsou jedinečnost a neopakovatelnost. A právě vědomí této jedinečnosti a neopakovatelnosti nás vede ke snaze prožít své těhotenství co nejzodpovědněji a připravit se s maximální pečlivostí na okamžik narození dítěte. Protože to, co mu dáme v těchto chvílích, si s sebou ponese po celý život.

Kdy začít?

S přípravami na těhotenství a narození miminka je třeba začít již poměrně dlouhou dobu před vlastním otěhotněním. V době plánování početí se zaměřme na zdravý životní styl, dostatek pohybu, zdravou stravu a především zcela nezbytně omezíme kouření, pití alkoholu nebo nadměrnou konzumaci kávy. Nutno podotknout, že stejné podmínky by měly platit i pro partnera, s kterým miminko plánujeme. Pokud některý z partnerů trpí onemocněním, jež by mohlo ovlivnit zdravý průběh těhotenství nebo vývoj miminka, je nesmírně důležité, aby pár začal usilovat o těhotenství v době, kdy je zdravotní stav partnera kompenzovaný. Při jakékoliv nejistotě pak je vždy na místě konzultace s lékařem, který může v lecčems pomoci.

Hurá, povedlo se!

Pokud se na těhotenském testu objevily dva vytoužené proužky, začíná devítiměsíční běh s jediným cílem - přivést na svět zdravé spokojené miminko. Aby tomu tak bylo, je třeba, aby nastávající maminka dbala na zdravý životní styl, absolvovala veškeré lékařské prohlídky a pečlivě se připravila na porod. Ačkoliv především na ženě záleží, jaké podmínky ve svém těle pro miminko vytvoří, partner se na nich nemalou měrou podílí. Ať už tím, že poskytuje duševní podporu v hormonálně náročném období, vytváří hmotné zázemí pro budoucí rodinu, minimalizuje prožívaný stres, nebo aktivní účastí na přípravách na porod a první měsíce života s miminkem. Všechny tyto aspekty totiž výrazně ovlivňují pohodu maminky a tím i dítěte.

Plánujte společně!

Již v těhotenství je třeba promyslet řadu věcí, v kterých by měla panovat mezi partnery shoda. Jednou z nich je výběr jména pro budoucího potomka, další například jaký zvolit kočárek či autosedačku, v které porodnici se rozhodnout pro porod, zda využít možnost alternativního porodu nebo raději „klasickou“ zdravotní péči. Důležité je také ujasnit si, zda budoucí tatínek hodlá být přítomen u porodu. A ačkoliv si to většina žen velmi přeje, je třeba dopřát nastávajícímu otci možnost svobodného rozhodnutí. Přece jen on sám nejlépe odhadne, na kolik se cítí být ženě oporou v takové chvíli, či zda by jeho přítomností na porodním sále nevzniklo spíše více komplikací.

A co s pupečníkovou krví?

CORD BLOOD CENTERV době těhotenství by si také partneři měli ujasnit, jak naloží s pupečníkovou krví svého miminka. Jedná se o poměrně závažné rozhodnutí, a to ze dvou důvodů. Prvním z nich je fakt, že pupečníková krev obsahuje kmenové buňky, které medicína využívá v léčbě velmi závažných onemocnění. V případě onemocnění dítěte může být uložená pupečníková krev rozhodujícím faktorem pro vyléčení nebo záchranu života. Rozhodnutí, zda pupečníkovou krev dítěti uskladnit či nikoliv, je tedy velmi závažné. O to závažnější, že druhým důvodem je skutečnost, že pupečníkovou krev lze odebrat pouze v okamžiku porodu. Další taková možnost se již nikdy nenaskytne. Rodiče by tedy měli velmi pečlivě uvážit, jak s kmenovými buňkami z pupečníkové krve naloží. Pupečníkovou krev lze uskladnit díky bankám pupečníkové krve. V České republice aktuálně působí ve více než 70% porodnic rodinná banka pupečníkové krve, CORD BLOOD CENTER.

Více na: www.cordbloodcenter.cz

   
12.03.2012 - Blog redakce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [13] patricie-lee [*]

  @dadma

  u nás bylo uzákoněno skladování buněk z pupečníkové krve zákonem 296/2008 Sb. - je to zákon o lidských tkáních a buňkách. Buňky se musí skladovat v České republice a pak jsou u nás normálně použitelné, kvalitu hlídá Súkl.  Skladování nás stojí ročně patnáct set - je to pojištění jako každé jiné. Lepší v tom, že může vrátit zdraví!!!!

  superkarma: 0 13.03.2012, 14:57:22
 2. avatar
  [12] saruz [*]

  Sice pro pořízení mimi jsem už za zenitem,ale článek je to zajímavý.

  superkarma: 0 12.03.2012, 21:27:30
 3. avatar
  [11] Mischelle3 [*]

  škoda, že je to jen další komerční článek. Sama na transplantaci kmenových buněk čekám, sestra nechala dceři pupečníkovou krev uskladnit. Cena je vyšší za odběr, ovšem kmenovky mají velkou budoucnost!!

  superkarma: 0 12.03.2012, 21:01:51
 4. avatar
  [10] tajnostii [*]

  Zajímavé čteníSml22

  superkarma: 0 12.03.2012, 19:23:17
 5. avatar
  [9] ekleinovka [*]

  Já myslím,že to uzákoněno je,když vlastně sourozenec daruje svému bráškovi či sestřičče kmenové buňky,tak se k transplantaci používají - Mudr.Koza - to je odborník

  superkarma: 0 12.03.2012, 17:21:02
 6. [8] free [*]

  Povím o tom dceři...

  superkarma: 0 12.03.2012, 17:10:22
 7. [7] Trefa [*]

  Trefa:zajimavy clanek.

  superkarma: 0 12.03.2012, 16:13:03
 8. avatar
  [6] Jindriska8 [*]

  Poučný článekSml67

  superkarma: 0 12.03.2012, 16:05:26
 9. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  Kouzelný miminečko na fotce Sml59Sml59Sml67

  superkarma: 0 12.03.2012, 11:01:40
 10. [4] musilovahana [*]

  Ani nevím, jestli o tom dcera uvažovala.

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:35:00
 11. [3] jithule [*]

  zajímávý článek

  superkarma: 0 12.03.2012, 09:28:03
 12. [2] lidicka [*]

  Zajímala jsem se o odběr pupečníkové krve, ale pak to její další uskladnění stojí ročně tisíceSml15

  superkarma: 0 12.03.2012, 06:31:48
 13. [1] dadma [*]

  Každý nový poznatek ,který může pomoci člověku u závažných onemocnění je dobrý.Jenže když se řekne a musíme říci i b. Odběr a uskaldnění stojí nějaké peníze,není to zdrama.Také nevím jak je to nyní ,zda je již nějakým zákonem upraveno u nás používat kmenové buňky? Zatím se krev dala využít při transplantacích kostní dřeně ,ale léčba kmenovými buńkami nebyla u nás povolena,takže pokud by vaše dítě potřebovalo tuto léčbu museli by jste do zahraničí.

  superkarma: 0 12.03.2012, 00:50:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme