Domácnost

Kluci a holčičky: Jsou prostě jiní


Kluci a holčičky jsou prostě jiní. Kromě genetických propozic je to také proto, že s nimi odmalička jednáme odlišně. Poznat sám sebe a pochopit, ke kterému pohlaví náležíme, je pro dítě důležitý vývojový krok. Děti chápou, k jakému pohlaví náleží, mezi třetím a pátým rokem. I když se chlapeček rád obléká do máminých šatů, nemusí se rodiče zneklidňovat. Jsou to jen hry a děti si dříve nebo později své pohlaví uvědomí.

 

Mnoho rodičů se snaží skloubit povolání a rodinu, a tak si vzájemně rozdělují úkoly, co je potřeba udělat. Pokud dítě vyrůstá v tomto modelu vzájemné spolupráce, bude v budoucnu dobře připravené na život v moderní společnosti.

 

Kdo se raději mazlí?

 

Zřejmě holčičky, protože jsou tak odmalička naučené. Podle výzkumů se rodiče s miminky ženského pohlaví mazlí více a dostane se jim více něžností než malým chlapečkům. Často je také nevědomě s holčičkami něžněji zacházeno nejen rodiči, ale i dalšími členy rodiny a příbuznými. To může být důvod toho, proč někteří kluci, když jsou starší, neradi přijímají fyzické doteky.

 

Kdo má doma malého netykavku, může ho zkusit trošku navnadit. Kluka k mazlení dostaneme nejsnáze při pošťuchovacích hrách, lechtání nebo třeba při polštářových bitvách. Můžeme se také vzájemně házet do trávy nebo hromady sena. To malé raubíře vždycky baví.

 

Kdo více hází pískem?

 

Kluci rádi měří své síly a holčičky jsou spíše starostlivé. Předsudek? Ani náhodou. Podle odborníků se kluci a holky chovají ke svému okolí a k ostatním dětem opravdu odlišně. Výzkumy ukázaly, že se holčičky snaží dříve vyjít s ostatními a vzájemně si porozumět. Děvčátka se snaží také ostatním dříve pomoci. Kluci jsou pak ve společnosti svých vrstevníku trochu útočnější a chtějí být za každou cenu úspěšní.

 

Je to vlastně historicky dané. Již od dávné minulosti muži dobývali nová území, utkávali se se soupeři, hájili svou rodinu a svůj majetek. Zatímco ženy se staraly o teplé jídlo, oblečení, děti a dobrou náladu pro všechny.

 

Kdo křičí hlasitěji?

 

70 % všech nadměrně křičících miminek jsou kluci.  Nikdo nedokáže přesně říci, čím to je. Mohou s tím souviset problémy při přizpůsobení na život mimo matčino lůno. Nervový systém u chlapců je totiž při příchodu na svět méně zralý v porovnání s nervovým systémem u děvčátek. Známé je také to, že miminka – chlapci jsou mnohem méně odolní vůči stresu než miminka – holčičky.

 

Kdo potřebuje více náplastí?

 

Jednoznačně kluci. V dětských ambulancích bývá ošetřeno po drobných domácích úrazech čtyřikrát více chlapců než děvčat. Malí Rambové se zraní častěji, protože mnohem častěji riskují. Kanadští psychologové například přišli na to, že děvčátka rozpoznají oproti klukům snáze, co by pro ně mohlo být nebezpečné (například odvážné ručkování na dětské prolézačce).

 

Holčičky se také podobných nebezpečí dříve vyvarují. Chlapci, i když riziko rozpoznají, často nevěří, že by se jim mohlo něco stát. Pokud přijdou k úrazu kluci, berou to prostě tak, že mají pech. Zatímco děvčata dávají vinu sama sobě.

 

Kdo je častěji nemocný?

 

Jako malé děti trpí chlapci více než dívky na různé alergie a infekce. V pubertě se to pak otočí. U dívek pak propukají alergie, jsou častěji nemocné a častěji chybí ve škole. Chlapci pak bývají mnohem více hyperaktivní, mají častěji problémy s pomočováním a mají více logopedických problémů s výslovností než děvčata.

 

Kdo je mámin mazánek?

 

Dítě zhruba ve třech letech pozná, ke kterému pohlaví patří. Holčičky jsou jako ženy, kluci jako muži. Pro malé kluky je to celkem náročný proces. Musí se odlišit od matky, protože jsou přece chlapi. Holčičky se mohou dále orientovat na matku. Děti se zkrátka chovají podle vzoru dospělých.

 

Tříleté holčičky si nejčastěji hrají s panenkami, pomáhají mamince, hodně mluví,  vzájemně se netlučou a potřebují často pomoci. Zatímco chlapci pomáhají tátovi, chtějí se bít a bojovat, jsou drzí a snadno rozpláčou ostatní.

 

Kdo je tátův mazlíček?

 

V malé dítě je ve svém životě obklopeno především ženami: matka, babička, paní učitelky, paní na hlídání... Kluci i dívky potřebují větší příležitost sdílet s muži jejich pocity a být jim blíž. Pro holčičku je tatínek prvním mužem v jejích životě, který také formuje její představu o mužích obecně. Pro kluky je tatínek velkým vzorem. Pro děti je velmi důležité jakou roli hraje v rodině otec. Jestli se podílí na pomoci v domácnosti a výchově. Ať chceme nebo ne, každý si odnášíme do života model rodiny, ve které vyrůstal. A často si podle vzoru svých rodičů hledáme jim podobného partnera pro život.

 

Kdo vyhledává jakou společnost?

 

Kluci si hrají raději v menších skupinkách od 4 do 6 chlapců. Děvčata se cítí nejlépe ve dvojici nebo ve trojici. Klukům i holkám jenom prospěje, pokud si hrají společně. Učí se tak odlišnému způsobu chování, doplňují se ve svých schopnostech a zájmech.

 

Co posílí kluky i holky?

+ Dostatek mazlení

+ Poznat lidi z několika stran (například tatínek, když je naštvaný, tak křičí, umí ale pochválit nebo potichu zpívat)

+ Ukolébavky před spaním

+ Pokud budeme dětem důvěřovat

+ Pochvala

+ Motivace k práci a samostatnost

+ To, že maminka a tatínek dělají také občas chyby

+ Vědět, že konflikty se dají řešit i bez křiku

+ Pokud rodiče nasadí určité hranice

+ Rodiče, kteří občas ustoupí

   
03.10.2008 - Dům a byt - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [63] Tini [*]

  Rikina: A kdyby jenom divala

  superkarma: 0 06.10.2008, 11:14:44
 2. [62] karolinaa [*]

  Dovolte mi, milé dámy, abych vás pozvala do nově otevřeného eshopu se šperky http://sperky.eshop-zdarma.cz kde naleznete značkové šperky nejvyšší kvality za nejlepší ceny. Vánoce se blíží !!!

  superkarma: 0 05.10.2008, 17:03:34
 3. avatar
  [61] Jeremi [*]

  LídaKo: Furt dokola. Nepopírám, že může existovat konkrétní chlapeček, kterej se bude něžně tulit k panenkám a s legem si hrát na vaření, nebo holčička, co se bude vyžívat ve střelbě z luku a závodění s autodráhou. Ale fakt popírám, že by to bylo typické chování pro mláďata příslušného pohlaví.

  superkarma: 0 05.10.2008, 09:08:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [60] Rikina [*]

  Mně takový běžný provozní nepořádek ani moc nevadí, ale uklízení taky ne. To už mě víc baví uklízet než například vařit, péct, smažit, kuchtit. Ovšem kdyby u mě čas od času uklízel nějaký pohledný mladý muž se sportovně vypracovanou postavou, ve sporém oděvu, nebo vůbec bez něj, to bych se ráda dívala, a dlouho...

  superkarma: 0 05.10.2008, 09:02:29
 2. [59] mindulinka [*]

  LídaKo: a to je ještě za to musíš pochválit, protože mají dobrej úmysl

  superkarma: 0 05.10.2008, 08:50:57
 3. avatar
  [58] Meander [*]

  LídaKo: Já moc dobře vím, proč nemám děti

  superkarma: 0 05.10.2008, 00:50:39
 4. avatar
  [57] LídaKo [*]

  Meander: No, když uklízej naši haranti, tak se dívat nemůžu. Asi bych je u toho za chvíli zabila.

  superkarma: 0 04.10.2008, 23:57:44
 5. avatar
  [56] LídaKo [*]

  Jeremi: Zase - jak kdo. Já jsem jako dítě milovala stavebnice, pořád si ráda stavím z Lega, z Merkura... Třeba Lego Technik, to je prostě paráda. Dcera si hraje spíš jako typická holčička, ale jeden z kluků si jako malej hrál s panenkou, převlíkal ji, choval, uspával

  superkarma: 0 04.10.2008, 23:57:06
 6. avatar
  [55] grizzly [*]

  Spousta klišé a sexistických předsudků.

  superkarma: 0 04.10.2008, 22:03:13
 7. avatar
  [54] Meander [*]

  kareta: Uklízení mi nevadí, klidně se vydržím dívat, jak někdo uklízí

  superkarma: 0 04.10.2008, 20:24:34
 8. avatar
  [53] kareta [*]

  Meander: Mně vadí uklízení i nepořádek, nepořádek víc

  superkarma: 0 04.10.2008, 19:11:12
 9. avatar
  [52] OlgaMarie [*]

  paníliška: Nevím, jak je to s autem, já většinou chodím pěšky a boty si čistím denně. Manžel ne. Pravda je ovšem taková, že to po mně ani nikdy nechtěl. Do garáže jsem šla uklidit jednou a pak jsem jela shánět šroubovák, protože jsem si nemohla vzpomenout, kam jsem do dala.

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:59:32
 10. avatar
  [51] paníliška [*]

  OlgaMarie: Já zase občas chodím do garáže - potřebuju si něco půjčit, něco odnést a myslíš, že tam pak automaticky šůruju? Nebo když přijedu autem, tak ho hned myju?

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:52:53
 11. avatar
  [50] OlgaMarie [*]

  Meander: Máš recht! Po letech jsem umyla 1 okno a 2 týdny se z toho nemohu vzpamatovat. A to jsem v drogerii čuměla jak puk, kolik postředků se jen na mytí oken vyrábí. Holt je to od A do Z práce pro chlapa.

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:45:05
 12. avatar
  [49] medved [*]

  souhlasim s prispevkama dole, kluci a holky JSOU jini....uz ted je v parte triletych decek videt, ze holky to tahne k holkam a kluky ke klukum...holku nenadchne vyzva...pojd se sermovat stejne jako kluk neni odvazany z vareni obeda z pampelisek byt to nevylucuje, ze si spolu muzou hrat a to i radi, ale kdyz je ta volba, tak vidim, jak to dceru tahne k holkam a kluku se vesmes boji, protoze jsou na ni moc divoci

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:14:57
 13. avatar
  [48] Meander [*]

  Já neuklízím vůbec. Jsem na takovou práci moc slabá

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:09:20
 14. avatar
  [47] Ťapina [*]

  OlgaMarie: To já taky nedělám. Obklady utírám, když uklízím kuchyň, když vařím, tak vařím.

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:04:36
 15. avatar
  [46] Jeremi [*]

  OlgaMarie: Vařil-li můj otec, nikdy ho ani nenapadlo, že by po sobě tu kuchyň uklidil nebo umyl nádobí. Podle jeho logiky - proč by to dělal, když už se nadřel s vařením (a samozřejmě naopak ho nikdy nenapadlo, že by měl jít uklidit nepořádek, který SI v kuchyni vařením nadělala máti ). Můj muž je z velmi podobného soudku. Vaří skvěle, ale na úklid kuchyně by pak bylo zapotřebí tří služebných.

  superkarma: 0 04.10.2008, 18:04:31
 16. avatar
  [45] OlgaMarie [*]

  Ťapina: A v tuto chvíli si ještě uvědomuju, že si nevzpomínám, kdy manžel hned utřel pocákané obklady kolem sporáku, když uvařil. Já to dělám automaticky...

  superkarma: 0 04.10.2008, 17:57:16
 17. avatar
  [44] OlgaMarie [*]

  paníliška: Reaguju na to, že chlap i v kuchyni uvažuje jinak.
  Ťapina: Ta myčka mě napadla také, protože chlap tam nádobí porovná a vyndá, ale vážně si nemohu vzpomenout, že by automaticky otíral i linku. Já jsem z chalupy, vodu jsme pumpovali na dvoře a nádobí myly (táta by si zlomil ruku) ve škopku. Pak se vycídil sporák a tou vodou před vylitím do kanálu se fakt ještě musela vytřít podlaha v síni! FUJ.

  superkarma: 0 04.10.2008, 17:53:32
 18. avatar
  [43] paníliška [*]

  OlgaMarie: 38 A to reaguješ na co?

  superkarma: 0 04.10.2008, 16:18:36
 19. avatar
  [42] Ťapina [*]

  OlgaMarie: To patří k mytí nádobí? Jako že budu skákat s hadrem kolem puštěné myčky, jo? Tak to jsem asi taky chlap

  superkarma: 0 04.10.2008, 15:59:39
 20. [41] mindulinka [*]

  Tak můj syn s v jednom roce stoupnul k ponku s nářadím a už se od něj nehnul. I z lega si staví vrtačky a brusky a hraje si jenom na stavbu. Pokud si rozloží mašinky - tak vozí materiál na stavbu. Tátovi švihnul šroubovák a vyšrouboval mi panty ze skříní . Mám strašně jednostraně zaměřený dítě. Teď dostal k narozeninám míchačku - co mu budu dávat dál už nevím - má kompletně vybavenou stavební firmu . A když maluje, tak maluje nářadí nebo Bořka stavitele.

  superkarma: 0 04.10.2008, 10:58:00
 21. avatar
  [40] kareta [*]

  já byla posedlá nožema, hrála jsem s nima školku- házení do země, pak do stromu, ve 12ti jsem už dokázala vrhnout jakýmkoliv nožem na cíl Ze švihadla jsem si udělala gaču- a učila se opět- házet na cíl Naši pak odvedli mou pozornost k psům. Kdoví, jak by to se mnou dopadlo, krvelačná jsem občas doteď

  superkarma: 0 04.10.2008, 10:28:21
 22. avatar
  [39] catcat [*]

  moje dcera si jako malá ráda hrála s chlupatejma housenkama. To jsem ve statistice nenašla

  superkarma: 0 04.10.2008, 10:23:10
 23. avatar
  [38] OlgaMarie [*]

  A teď jsem si uvědomila, že možná většina mužů, když umeje nádobí, neví, že k tomu patří i otření sporáku, kredence...

  superkarma: 0 04.10.2008, 08:18:48
 24. avatar
  [37] Meander [*]

  Kámošky synek byl fascinován kuchyňkou svojí malé kamarádky. Důležitě tam vařil a prostíral - a pak se jak opravovat spotřebiče a nábytek

  superkarma: 0 03.10.2008, 23:19:46
 25. avatar
  [36] Jeremi [*]

  markousek: Ale ono i když děti podpoříš, aby si hrály se vším, tak zjistíš, že si s těma hračkama hrajou JINAK. Nikdy nezapomenu, jak kamarád u nás fascinovaně pozoroval mého syna a nevěřícně říkal "Ty vole, von si z toho Lega fakt staví!" Kamarádova dcera dostala úplně stejnou krabici lega, ale hrála si s ním na vaření - žluté kostičky byly brambory, červené maso, zelené špenát... Nebo já jako malá měla kromě panenek i autíčka, stavebnice a vláčky. Ze stavebnic jsem stavěla domečky, aby měly ty malé panenky kde bydlet, autíčkama a vláčkama jsem je vozila na výlety. Tohle většinu chlapečků fakt nenapadne.

  superkarma: 0 03.10.2008, 22:22:03
 26. [35] markousek [*]

  Tak my jsme asi zvláštmí rodina,u nás si s panenkama hraje malej a malá si hraje s autama I když suma sumárum si oba hrají se vším
  *Kotě*: no ono jim musíš dát šanci je podpořit si hrát se vším

  superkarma: 0 03.10.2008, 21:52:27
 27. avatar
  [34] Suzanne [*]

  *Kotě*: souhlasím

  superkarma: 0 03.10.2008, 19:46:16
 28. avatar
  [33] Krišpína [*]

  Já na statistiky moc nedám,ale srovnávat můžu.Mám kluka 2,5 roku a holčičku 4 měsíce.Malej byl od narození líný,dlouho začal sedět,chodit,byl takový hubeňour a je dodnes.Už to není to nepohyblivé miminko,se kterým jsem chodila na rehabilitace.Asi jsme to tam přehnali - strašně zdivočel. Malá je ženská už teď.Macíček,ale je šikovnější.Začíná se přetáčet,dřív se začala smát a reagovat na okolí.Prostě každý je úplně jiný.

  superkarma: 0 03.10.2008, 19:34:15
 29. avatar
  [32] rek11 [*]

  Ťapina: a já jako malá vláčky a autíčka-autodráhu si pamatuju dodnes

  superkarma: 0 03.10.2008, 18:09:57
 30. avatar
  [31] rek11 [*]

  Ťapina: holky si hraji spis s autama a stavebnicema...cokoli se da montovat-je jejich.... pověsit se z toho nehodlám

  superkarma: 0 03.10.2008, 18:09:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme