Zdraví

Klouby dostávají na sjezdovkách pěkně zabrat

Sníh přišel do našich krajů překvapivě a možná symbolicky s novým rokem, což následně vytáhlo na kde jaký kopeček všechny, co si nemohou z různých důvodů dovolit cestovat třeba do Alp. Lyžování a snowboarding s sebou kromě skvělé zábavy nesou také řadu zdravotních rizik, přičemž se nemusí vůbec jednat nepříjemný úraz z důvodu pádu. Tyto sporty, navíc ve spojení s mrazivým počasím, kladou zvýšené nároky na klouby a řada lidí tak při zimních radovánkách na svahu může začít pociťovat nepříjemné pocity v kolenou a nezřídka i bolest.

Bolesti kolenních a dalších kloubů jsou většinou způsobeny artrózou, která je nejrozšířenější chorobou postihující klouby a postihuje až 12 % populace. Artróza, nověji osteoartróza, je stav synoviálního kloubu, kdy dojde ke ztrátě chrupavky a současně dojde k hypertrofii neboli nárůstu kosti periartikulární. Na kosti kloubu tak například mohou vzniknout různé bolestivé výrůstky.

kloub

Co v tomto případě můžete pro své klouby udělat? Nejdříve je nutno potlačit zánětlivé procesy a nejlépe vhodnou lehkou ortézou chránit klouby před dalším poškozením, a to zvláště při zátěži, jakou je lyžování, snowboarding, ale také třeba řada halových sportů jako squash a podobně.

Důležité je také chránit kolenní klouby při běžném pohybu obuví s odpruženou podrážkou. Současně je vhodné zregenerovat kloubní tkáně a doživotně pečovat o jejich výživu. Zdraví kolenních kloubů je spojeno s funkcí ledvin, proto je třeba pečovat i o ně. Vhodné jsou ayurvédské ledvinové čaje, protahovací cvičení na dráhu ledvin (sed na zemi, nohy natažené v kotnících ohnuté do fajfky, rukama se chytit za palce u nohou a přitáhnou při natažených nohách hlavu ke kolenům), masáž v oblasti ledvin a prohřívání této oblasti teplou vodou nebo elektrickou dečkou či ledvinovým pásem. U postižení kolenních kloubů je důležité posilování především čtyřhlavého stehenního svalu a dále posilování ohýbačů kolene na zadní straně stehna.

kloub

Pro ošetření a regeneraci kloubních tkání je pak např. určen ucelený program sestavený ve spolupráci s prof. MUDr. Milanem Adamem, DrSc., předním odborníkem v oboru revmatologie a biochemie pojiva. Ten sestává z postupného nasazení přípravků s obsahem kolagenních peptidů (Geladrink Fast, Forte, Arthrodiet) tak, aby došlo nejprve k potlačení zánětlivých procesů a zvýšení prokrvení tkání, dále pak k hloubkové regeneraci a zlepšení vlastností kloubů a následně k vitalizaci pohybového aparátu a celého organismu, včetně kardiovaskulárního systému.

Zároveň je třeba upravit a dodržovat pitný režim, protože jak už bylo řečeno, stav kloubů úzce souvisí s ledvinami. Kromě vody je dobré k podpoře vylučování moči a stimulaci ledvin a močového měchýře pít bylinné čaje zaměřené na močové cesty. Více informací o možnostech terapie a bylinné léčbě najdete na stránkách www.artroza.com.  

   
27.01.2016 - Zdraví - autor: (red)

Komentáře:

 1. [7] bobani [*]

  SNÍŽEK — #6 přesně

  superkarma: 0 27.01.2016, 18:46:34
 2. avatar
  [6] SNÍŽEK [*]

  sportem k trvalé invaliditě

  1. na komentář reaguje bobani — #7
  superkarma: 0 27.01.2016, 18:08:13
 3. avatar
  [5] hubajda [*]

  ja nemusim sportovat a kolena mam zhuntovane urazama

  superkarma: 0 27.01.2016, 14:17:29
 4. [4] Bébina [*]

  RenataMor — #1Každý vrcholový sport je huntování těla. Ale takové rekreační plavání, kilometřík 2x týdně, správným stylem, to nikomu klouby nezhuntuje.

  superkarma: 0 27.01.2016, 12:16:55
 5. [3] Ferdicek [*]

  Artrozu mám již 20 roků,vím jak je bolestivá.Velice přínosný článek.

  superkarma: 0 27.01.2016, 11:34:08
 6. [2] Boros [*]

  nelyžuju, ale nedovedu si představit správný pitný režim na sjezdovce- neustále se soukat z kombinézy a pak- čůrat s lyžemi na nohou?

  superkarma: 1 27.01.2016, 10:40:25
 7. avatar
  [1] RenataMor [*]

  asi každý sport je na kloby zátěž

  1. na komentář reaguje Bébina — #4
  superkarma: 0 27.01.2016, 08:46:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme