„Jděte si za tím, co chcete, hlava nehlava. Život je sakra krátkej na to, abysme dělali věci s odporem. Važte si kamarádů a lidí, co vás mají rádi. Važte si sami sebe a mějte se rádi,“ řekl osmadvacetiletý Honza, když mu lékaři oznámili, že trpí rakovinou. Štěstí mu přálo - uzdravil se. Životní zkušenost ho ovšem přivedla k zahájení projektu, který má pomoct nemocným rakovinou a jejich blízkým.

Nemoc prožívaná na blogu
Rakovinu varlat (více zde) diagnostikovali lékaři osmadvacetiletému Honzovi právě v době, kdy se mu měla narodit druhá dcera. Těžko si kdokoliv z nás dovede představit, co se mu v té chvíli honilo hlavou. Honza ale potřeboval a chtěl o svých pocitech mluvit, a proto otevřel debatu na téma rakovina. Od března do října na svém blogu pravidelně popisoval, co dělá, jak se cítí, a zprostředkovával informace, které o rakovině varlat postupně zjišťoval a na vlastní kůži prověřoval. Věřil a stále věří, že tak pomůže lidem, kteří se přímo nebo nepřímo setkají s nádorovým onemocněním a neví, jak se s ním vypořádat.

Sbírka čepic
Dost breku, jedna pozitivní změna – odbarvil jsem se na blond. Musím si vlasy ještě užít, když o ně brzy přijdu...:)” napsal Honza na svém blogu. Stejně jako ostatním pacientům s rakovinou, léčeným chemoterapií, i jemu začaly vlasy vypadávat. Honza proto vyhlásil na blogu, víceméně z legrace, sbírku čepic. „Když máte rakovinu, řešíte pokrývku hlavy, která aspoň trochu zmírní Váš stud za to, jak vypadáte bez vlasů, řas a obočí ztracených při chemoterapii.“ Sešlo se mu jich spousta a Honzu napadlo, že by jejich prostřednictvím mohl pomoct všem lidem s podobným osudem.

Projekt Bumbaris Paris
Tak vznikl projekt Bumbaris Paris, jehož symbolem je pokrývka hlavy. Oslovuje všechny, kteří chtějí vstoupit do armády bojovníků proti rakovině a pořádně se s ní a se vším okolo poprat. Nevzdat se. Neprohrát. Minimálně se začít o rakovině otevřeně bavit. Ukázat, že v té bitvě nejsou sami, a zrušit tak společenské tabu mlčenlivosti o rakovině. Čepice jsou námětem děl mladých českých umělců, stejně jako darem známých osobností z celého světa, které projekt podporují. Umělecká díla od Krištofa Kintery, Veroniky Bromové, Jana J. Kotíka, Martina Kermese, Jiřího Haušky, Jaromíra Švejdíka a Věry Trnkové jsou, spolu s fotografiemi Jana Trnky, pořízenými během léčby, od 5. prosince 2006 do 5. ledna 2007 vystaveny v Galerii Jiřího Švestky a následně budou vydraženy.

Na co přispějete?
Získané finanční prostředky poputují na výstavbu multifunkčního penzionu v Plzni pro onkopacienty, jejich rodinné příslušníky i širokou veřejnost, který je společným projektem Nadace pro transplantace kostní dřeně, partnerem projektu Bumbaris Paris a Českého národního registru dárců dřeně. Zařízení má sloužit zároveň i jako místo, kde se budou odehrávat workshopy, rekonvalescenční pobyty po absolvování náročné nádorové léčby, psychologická poradna pro rodinné příslušníky onkologických pacientů apod.

Čepice proti rakovině
Část získaných finančních prostředků bude použita na vytvoření speciální edice čepic Bumbaris Paris pro další bojovníky proti rakovině. Design čepic, který bude pravidelně obměňován, navrhnou známé osobnosti, a kdokoliv si je bude moci koupit přes internet a v prodejnách s oblečením a doplňky. „Chceme tímto projektem do světa vytroubit, že je potřeba smeknout před těmi, kteří bojují, kteří prochází léčbou, kteří chtějí zvítězit, ale taky před těmi, kteří jdou s nimi, kteří jim pomáhají, kteří nemocné podporují,“  zdůvodňuje svůj záměr Honza. „Chceme všem říct, že s čepicí Bumbaris Paris na hlavě nejseš sám a dáváš najevo, že do toho boje jdeš s náma! Když potkám člověka s naší čepicí na hlavě, bude to pro mě znamenat, že si sám tou bitvou prošel, prochází nebo chce podpořit ty, kteří s rakovinou bojují,“ dodává.

První várku čepic s maskáčovým designem a logem Bumbaris Paris, které tvoří počáteční písmena BP, jejichž otočením o devadesát stupňů vznikl stylizovaný obličej – postava s brýlemi a čapkou na hlavě, si zájemci mohou koupit už teď, a to na webových stránkách www.bumbarisparis.org na nichž také můžete získat více informací o projektu.

s využitím tiskových materiálů

Na stránkách Ženy-in diskutujete o onkologických onemocněních zde.

Koupíte si čepici? Znáte někoho, kdo v důsledku chemoterapie přišel o vlasy? Jak byste reagovala Vy - nosila byste paruku? Zkoušela jste si někdy paruku?

Reklama