Domácnost

Klíšťata ohrožují i naše mazlíčky

animal

Nemocí, kterými mohou klíšťata infikovat vašeho čtyřnohého přítele, je celá řada. Je prokázána možnost přenosu až 150 různých infekcí z klíštěte na psa. Zatímco klíšťová encefalitida se u psů objevuje jen velmi sporadicky, lymeská borrelióza je asi tím nejčastějším onemocněním, které je na psy přenášeno klíšťaty či jiným krevsajícím hmyzem (patří sem ještě komáři či některé druhy much). Naštěstí proti této zákeřné nemoci existuje pro psy účinná ochrana ve formě očkování.

Jak poznáte boreliózu?

Borrelióza je stejně jako u lidí velmi závažné onemocnění a i u psů záleží na jeho časném diagnostikování. Proto je důležité znát příznaky, kterými se projevuje. Pokud tyto obtíže shledáte u svého psa, rozhodně navštivte veterináře.

Onemocnění má u psů třífázový průběh. Charakteristická červená skvrna (typická pro toto onemocnění u lidí) se u psů téměř nevyskytuje. Klinické projevy onemocnění se mohou poprvé objevit až po 2 - 5 měsících od nakažení psa. První fáze může probíhat jako těžké chřipkové onemocnění spojené s rozbolavělostí, únavou a různým stupněm poškození dýchacích cest.

Druhá fáze se projevuje jako onemocnění kloubů (akutní zánět kloubů) spojený s jejich otoky a celkovou bolestivostí končetin. Pes může kulhat a napadat na všechny končetiny a to i střídavě. U některých psů se tyto problémy mohou objevovat opakovaně po několika týdnech či měsících.

Třetí fáze je nejzávažnější, ale nemusí vždy u nakaženého jedince propuknout. Postihuje vnitřní orgány a nervovou soustavu, přičemž projevy mohou být velmi různorodé. Mezi klinické příznaky může patřit srdeční arytmie, ledvinné selhání a neurologické změny jako křeče, zvýšená agresivita či jiné změny v chování. V této fázi není léčba léky příliš účinná a za nedlouhou dobu pes umírá na poškození vnitřních orgánů.

Jak svého nejlepšího přítele bránit?

Vakcinace proti borelióze nemá preventivní účinek proti přisátí klíštěte, ale zabraňuje vzniku tohoto onemocnění. Očkování není zahrnuto do základního vakcinačního schématu, ale bývá často doporučováno obzvlášť psům žijícím v rizikových oblastech nebo psům loveckým a psům, kteří pracují v lese.

V současné době jsou na našem trhu očkovací látky hned od několika výrobců. Nejlepší doba pro očkování je mimo sezonu, tedy v zimních měsících. Nicméně neznamená to, že by se pes jindy očkovat nemohl. Při prvním očkování se podávají dvě dávky v rozmezí 3 týdnů. V těle se tak vytváří paměťové buňky, které při setkání s původcem nemoci spouští celý řetězec imunitních odpovědí. V dalších letech dochází k přeočkování jednou za 12 měsíců. Očkovat lze již štěňata od 12 týdnů. Cena očkování proti LB se liší podle výrobce. Orientačně se však pohybuje kolem 390 Kč.

Jako ochrana před přisátím klíštěte existuje mnoho výrobků. Od antiparazitálních obojků, přes ampule až po běžné repelenty.

Zdroj: www.klistova-encefalitida.cz

   
19.07.2010 - Zvířátka - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. [4] kacka5 [*]

  No tak my teda pouzivame obojek Kiltix, na celych 7 mesicu sezony klistat a je dobry.Ockovat jsme nikdy naseho psa nedali.A s temi pipetami to je asi pravda, ono je to tak asi ve vsim... nasi znami nedaji dopustit na pipety Advantix, kdybyhcom nemeli ten Kiltix,tak je taky zkusime.Ono to asi kombinovat nejde,ze? treba pro vetsi ucinek :-)

  superkarma: 0 22.07.2010, 13:37:54
 2. [3] marketttka777 [*]

  cena za očkování proti borelióze 390,- kč?? to je ale cena mimo prahu a ještě pro mini plemena, ne?? mě labrador vyšel na 1390,- kč.... tedy 2780,- kč, neboť jsme letos dávali očkovat poprvé... o pipetce jsem slyšela různé názory, ale i přesto většina pejskařů byla spokojena. bohužel to ale časem dopadne tak, že klíštata si zvyknou i na tu pipetku a budou opět mnohem více odolnější Sml15

  superkarma: 0 19.07.2010, 22:59:35
 3. [2] CityCat [*]

  Pro psy i kočky existuje Frontline (pipetka) podle váhy zvířete. Nakape se za krk na kůži a vydrží fungovat měsíc, jak mám vyzkoušeno u kočky 7 kg. Prodej u veterináře nebo v lékárnách, cena cca 150 Kč jedna dávka. Doporučuji, od dubna do října žádné klíště...

  superkarma: 0 19.07.2010, 09:14:26
 4. [1] schnaxy [*]

  Když jsme měli před  xlety pudla ,měl dost často klíště,Já jsem neměla nikdy tu odvahu ho vyndat,hrozně moc jsem se toho parazita bála/ mám fobii/ musel chudáček čekat ,až příjde manžel nebo dcera domů.Jinak jak se říká "Kdo se bojí,ať do lesa nechodí,tak to je můj případ, kvůli klíštatům do lesa nechodím.

  superkarma: 0 19.07.2010, 06:16:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme