klisteV průběhu letošní klíšťové sezony se klíšťovou encefalitidou nakazilo 569 osob. Klíšťata se rozšířují i do oblastí, kde býval jejich výskyt nižší. Přestože je proočkovanost zvláště u mladých lidí vcelku dobrá, klíšťata pořád představují velké riziko pro starší osoby. Právě teď je přitom vhodná doba pro vakcínu.

Během letošní sezony klíšťat se podle nejaktuálnějších statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v České republice nakazilo klíšťovou encefalitidou celkem 569 osob. „Všechna tato onemocnění jsou zbytečná, protože se jim dalo předejít očkováním,“ říká MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice. Výhodou očkování je prověřenost vakcíny - v České republice nejpoužívanější vakcína FSME-IMMUN je úspěšně aplikována v sousedním Rakousku již 37 let a její účinnost převyšuje 99 %. Pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, je proto minimální. „Právě nyní, v chladných měsících roku, je ideální čas nechat se proti klíšťové encefalitidě očkovat,“ doplňuje MUDr. Václav Chmelík.

Následky mohou být trvalé

Každoročně na klíšťovou meningoencefalitidu zemřou v České republice 2−3 lidé. To však není jediná hrozba, která z tohoto onemocnění vyplývá. Po prodělaném zánětu mozku má velká část nemocných obtíže, které každý již někdy zažil: bolesti hlavy, nesoustředivost, poruchy spánku, závratě, nejistotu mezi lidmi, poruchy v intimní oblasti. „Když však člověk prožívá hned několik z těchto obtíží a trvá to týdny a měsíce, pak jde o zcela nekvalitní život. Do takové situace se dostane asi 1/4 našich nemocných,“ doplňuje MUDr. Václav Chmelík, primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice.

Jde i o peníze

kliste

Člověk s průměrným platem (23 513 Kč měsíčně), který po onemocnění klíšťovou encefalitidou zůstane na nemocenské 6 týdnů, přichází o 53 % svého výdělku - místo standardních 35 500 Kč získá na náhradě mzdy a nemocenské za šest týdnů celkem jen 16 400 Kč. Pokud na nemocenské stráví 3 měsíce, přijde o 48 % výdělku, což představuje 33 600 Kč. I zdánlivě lehčí případy onemocnění mohou pro pacienty představovat komplikace - nejen zdravotní, ale i finanční. Náklady na očkování jsou ve srovnání s tím zanedbatelné.

Rok 2010 v číslech

Výskyt klíšťové encefalitidy v letošním roce je zatím téměř o 28 % nižší než v roce 2009 v tomto období, kdy bylo koncem listopadu evidováno 785 případů klíšťové encefalitidy (celkem loni 816 případů). Z dlouhodobého hlediska lze však letošní rok považovat za standardní. „V tuto chvíli nedokážeme předvídat, jaký bude z hlediska výskytu klíšťové encefalitidy příští rok. Nicméně jak můžeme vidět na reálném případu ze sousedního Rakouska, kde je v tuto chvíli naočkováno přes 80 % populace − k dlouhodobému snížení počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou může dojít až v případě, kdy výrazně stoupne proočkovanost české populace proti tomuto nebezpečnému onemocněním,“ tvrdí doc. MUDr. Bohumír Kříž, CSc. ze Státního zdravotního ústavu Praha.

kliste

Nejpříhodnější doba pro zahájení očkování je právě teď

Nejpříznivější období je v chladných zimních měsících. Klasické očkovací schéma pro zimní měsíce sestává z první dávky podané v den 0, druhé dávky podané za 1−3 měsíce a třetí dávky aplikované o 5−12 měsíců později. Ochrany je dosaženo přibližně po 2 týdnech od podání druhé dávky. Toto schéma je vhodné aplikovat na podzim či v zimě, aby po podání druhé dávky v jarních měsících byli lidé pohybující se v přírodě chráněni.

Kdo se nestihl naočkovat přes zimu, může využít zkrácené schéma, které je vhodné pro použití během teplých měsíců. První vakcína je podávána v den 0, druhá dávka následuje za 2 týdny a třetí dávka za 5-12 měsíců. Imunity je i zde dosaženo přibližně ve 3. týdnu od podání druhé dávky. Jak u schématu pro chladné měsíce, tak u zkráceného schématu by mělo k prvnímu přeočkování dojít po 3 letech. V případě vakcíny FSME-IMMUN dále následují přeočkování každých 5 let. Výjimku tvoří lidé nad 60 let, kde se i pro další přeočkování doporučuje dodržovat 3letý interval.

Cena jedné dávky vakcíny se pohybuje kolem 550 Kč.

Reklama