Zdraví

Klíšťata! Jak je vyndat?

Prázdniny jsou konečně tady, hurá! Některé děti už odjely z měst na tábory a k babičkám, další to čeká. Začínají také rodinné dovolené. Bohužel, prázdniny s sebou nesou také některé rizika, jako třeba otravný hmyz nebo klíšťata a obavu z nemocí, které přenášejí.

Jsou v zásadě dvě: klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Pokud se jimi nakazíte, hrozí vám zvláště v případě klíšťové encefalitidy dlouhodobé potíže a někdy celoživotní následky, dlouhodobé potíže provázejí také zanedbanou boreliózu. Ale naštěstí je k mání také dobrá zpráva: nakažených klišťat není mnoho. V případě encefalitidy je to v průměru jedno procento, v nejrizikovějších oblastech  zhruba čtyři procenta. U boreliózy o něco více, ale je dobré vzít v potaz i fakt, že se nutně nemusíte nakazit ani od infikovaného klíštěte, protože nemoc potřebuje k přenosu nějaký čas.

Loni klíšťovou encefalitidou v Česku onemocnělo asi 600 lidí a dva lidé – patnáctiletý chlapec a šedesátiletý muž zemřeli. Boreliózu mělo kolem tří a půl tisíc osob.

Možná máte dojem, že klíšťová encefalitida je novou hrozbou, ale je to trochu jinak - vyskytovala se i dříve, ale  příliš se o ní nemluvilo, dneska je situace jiná i díky kampaním výrobců očkovacích látek. Proti borelióze se očkovat nedá, ale vědci usilovně vyvíjejí očkovací látku. Proti klíštové encefalitidě se dá očkovat celý rok, ale je přitom třeba mít na paměti, že očkování chrání až 14 dní po druhé injekci. V chladných měsících roku se první dvě dávky aplikují s jedno až tříměsíčním odstupem. Třetí dávka se aplikuje přibližně po roce. V teplých měsících roku lze zvolit rychlé očkovací schéma, v němž se druhá dávka aplikuje už čtrnáct dní po první.

Uvažujete o očkování pro své potomky? Pak má smysl, abyste se nechali očkovat taky. "Zaráží mě někdy, že lidé chtějí očkování pro děti a sami očkovaní nejsou, přitom pro ně může mít tahle nemoc mnohem horší průběh," říká dětský lékař Milan Kudyn. V ordinaci očkování v pražském Motole potvrdili, že pokud se dítě nepohybuje ve vyloženě rizikové oblasti, má smysl o něm uvažovat až zhruba po pátem  roce věku, protože u mladších dětí mívá klíšťová encefalitida většinou lehký průběh. Naopak u starších lidí mnohem závažnější průběh než u mladých. Vyžaduje delší pobyt v nemocnici, hospitalizaci na JIP s řízenou plicní ventilací, rovněž procento výskytu obrn je v této věkové skupině vyšší. Následuje dlouhá rekonvalescence a nutnost rehabilitace. I přes tuto intenzivní péči onemocnění zanechává dlouhodobé následky.

“Vzhledem k těžšímu průběhu nemoci u starších lidí a celkovému zhoršení kvality života je třeba věnovat zvláštní péči jejich ochraně před touto nemocí. Proto ani starší lidé by neměli podceňovat význam očkování,“ vysvětlil Václav Chmelík, primář nemocnice České Budějovice.

Poznáte příznaky?

Klíšťová encefalidita - zprvu připomíná lehkou chřipku s horečkami, bolestí hlavy a kloubů. Po pár dnech nemoc odeznívá, aby se pak vrátila s větší silou, přibývají neurologické potíže. Lék přímo na encefaliditu neexistuje, léčit se dají pouze příznaky, ale i tak je nezbytná návštěva lékaře a většinou i hospitazace.

Lymeská borelióza - prvotním příznakem bývá červená skvrna větší než 5 centimetrů v průměru s bílým středem. S ní rozhodně běžte k lékaři, na první stadium breliózy zabírají antibiotika. Někdy se však skvrna nevytvoří anebo ji přehlédnete, pak může borelióza přejít do chronického stadia a dá o sobě vědět třeba dlouhodobou únavou. Léčba je pak mnohem zdlouhavější.

Kde klíšťata jsou:

 - nejvíce klíšťat nakažených virem klíšťové encefalitidy bývá v oblastech řek, zejména Vltavy a Berounky

 - nejznámějšími přírodními ohnisky klíšťové encefalitidy jsou jižní Čechy, zejména oblasti okolo Českého Krumlova, Českých Budějovic a Strakonic. Dále Jindřichova Hradce, Tábora, Písku, Prachatic, Klatov a Plzně – Severu

 - klíšťata se také velmi často vyskytují v Praze a jejím okolí, dále pak na Příbramsku, Klatovsku a Benešovsku

 - ze severních Čech jsou na tom nejhůře oblasti kolem Ústí nad Labem

 - ohroženými oblastmi jsou také Pardubicko, Kutnohorsko, Havlíčkobrodsko. Na Moravě se nacházejí infikovaná klíšťata v oblasti Opavy, Šumperku, Jeseníku, dále na Ostravsku, Olomoucku a Přerovsku

 - z jižní Moravy je to zejména Žďársko, Blansko, Znojemsko, Třebíčsko a Jihlavsko.

Pozor:  klíšťovou encefalitidu nepřenášejí jen klíšťata, ale člověk se může nakazit třeba prostřednictvím konzumace nepasterizovaného ovčího nebo kozího sýra.  

Jak se klíště vyndavá:

Návodů na vyndávání klíšťat je skoro tolik jako lidí na zemi, takže jak zní ten odborný, který doporučují třeba na www.vakcinace.cz?

"S každým klíštětem je nutné zacházet, jako by bylo nakažené. Před jakoukoliv manipulací je nejlepší použít jednorázové gumové rukavice, místo a klíště zakápnout alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkat asi tři až pět minut. Alkohol je velmi účinný na virus a je schopen během velmi krátké doby rozleptat jeho obálku a znehybnit ho. Teprve poté se doporučuje použít nejlépe kleštičky určené k vyndávání klíšťat. Ty lze koupit v lékárně. Použít lze i pinzetu. Klíště je třeba zachytit hned u kůže a kývavým pohybem jej dostat ven z kůže. Místo se pak potře dezinfekcí. V žádném případě se nesmí klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Klíště není dobré mastit a rozhodně není nutné ho vytáčet ani proti, ani po směru hodinových ručiček. Po vytažení je třeba jej smočit opět v kapce dezinfekčního roztoku a vhodit například do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše. Jako dezinfekce se může použít například Jodisol, Septoderm či jiný alkoholový dezinfekční roztok. V přírodě není nejlepší klíště odstraňovat, pokud k tomu nemáme možnosti za výše uvedených podmínek."

Osvědčil se vám jiný způsob? Někdo doporučuje udusit nejdříve klíště máslem nebo olejem, jiný mýdlem... Jak vyndáváte klíšťata vy?

 

 

 

      

             
   
07.07.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] Zdravotnik

  pokud kliste pokapete olejem zacne do tela hostitele poustet skodlive latky.tim je pak vetsi  riziko nemoci.

  superkarma: 0 01.05.2009, 19:28:40
 2. [43] Vláďa [*]

  No to zda pes může onemocnět by mi také zajímalo, prý existuje psí očkování proti borelii. Já klíšťata psovi vyndavám tzv. krokosvorkou nastrčenou na tyčce a považuji to za geniální. Krokosvorka je takový zubatý krokodýlek, který se používá na spojování kabílků a můžu říct, že když jsem teď měla klíště já, tak po neúspěchu ho vytočit vatou, pinzetou jsem sahla po onom psím nástroji a bylo venku natotata. Ještě k očkování, dřív než se z něho stal pouhý obchod jsem měla zájem se nechat naočkovat a byla jsem upozorněna, že je to dost nebezpečná a obtížná vakcina a jestli jsem tak moc ohrožený druh, aby se mi riziko vyplatilo, dítě pod 12 let neočkovali vůbec. Syn známých mé dobré kámošky se ukázal jako alergik na tuto vakcinu a ta u něj vyvolala padoucnici, má to doživotně a bylo mu 15.

  superkarma: 0 11.07.2005, 16:13:47
 3. [42] libra [*]

  Musím zaklepat, ale klíště jsem měla naposledy tak ve 12-ti letech a to mi ho vyndavala zdravotnice na letním táboře, ani už nevím jak.
  Zato můj pejsek má do roka tak cca 5 klíšťat a zakapání olejem a vytáčení po směru či proti směru hodinových ručiček zatím fungovalo a nikdy tam nic nezůstalo, pak jsem to vždy zakápla desinfekcí. To by mne zajímalo jestli i pes může mít boreliozu či encefalitidu ???

  superkarma: 0 11.07.2005, 11:14:45

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [40] Sirikit [*]

  Už několik let začínám v březnu denně polykat dvě tabletky vitamínu B-Komplex Forte. Přečetla jsem si totiž v jednom časopise, že pokud se člověk předávkuje vitamínem B - tělo to, co je navíc, spolehlivě vyloučí, ale jeho krev klíšťatům nevoní a proto se nepřisají. Pravda to nejspíš bude, protože od té doby, co se cpu béčkem, jsem žádné klíště neměla. Dřív jsem klíšťata vyndávala velmi jednoduše - kousek vaty navlhčit, přejet s ním mýdlo a opatrně kroužit, za pár vteřin zůstane klíště na vatě, pak místo kousnutí vydesinfikovat. Takhle mě to učila už moje matka - nikdy jsme z toho doma vědu nedělali, děti si zhruba od pěti, šesti let dokázaly tímhle způsobem pomoci samy a bez problémů.

  superkarma: 0 08.07.2005, 21:14:45
 2. avatar
  [35] Jupíí [*]

  My používáme placaté dost vymydlené mýdelko, namočit, namydlit a ostrou hranou kliště několikrát zatočit a je venku jedna dvě, během 10 vteřin.

  superkarma: 0 07.07.2005, 18:50:09
 3. avatar
  [34] Meander [*]

  Nechápu. V životě jsem neměla klíště ani jsem ho nikdy nevyndavala. Umřela bych hrůzou. Jste děsně statečné

  superkarma: 0 07.07.2005, 17:22:53
 4. avatar
  [33] Akdar [*]

  blanca:Používám taky mýdlo a vatu. S pinzetou bych se bála, že klíště zatrhnu!

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:16:46
 5. avatar
  [32] Milala [*]

  Včera jsem vyndávala klíště dceři a zjistila jsem,že podle tohoto článku bylo všechno špatně Ale vždy jsem to tak dělala a mji rodiče to tak dělali nám a vždy jsem klíště vyndali.Klíště zakápnu dětským olejem,chvíli počkám a točím proti směru hodinových ručuček,až vypadne.Rozmáčknu v papírovém kapesníčku a většinou jdu spláchnout do záchodu.Když můj otec před měsícem mamince chtěl vytrhnout klíště pinzetou,tak ji ho tam zatrhnul,takže se mi pořád to točení zdá nejlepší...Jo a boreliózu jsem prodělala asi před třemi lety,velice dobře se to léčí a vůbec to není bolestivé.K lékaři jsem šla až po třech ,měsících,páč jsem si na zádech dříve bílého kruhu nevšimla

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:15:19
 6. avatar
  [31] kemy [*]

  když měl muj přítel klíště na varlatech, to byl teprv pořádnej tanec. tenkrát mu bylo deset a já ho eště neznala, ale jeho maminka to vypráví pořád. měla asi strach.

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:09:18
 7. avatar
  [30] blanca [*]

  Jinak červený flek se mi udělá skoro hned (a pořádně velký), jsem alergická na štípnutí hmyzem. Takže k doktoru hned chvátat nemusím. Borelióza se dá stejně zjistit v krvi až asi 6 týdnů po štípnutí. Někteří lékaří sice nasadí antibiotika hned, jestli preventivně?, ale ten můj si klidně počká na výsledky z krve. Proti encefalitidě jsem naštěstí očkovaná.

  superkarma: 0 07.07.2005, 14:04:20
 8. avatar
  [29] blanca [*]

  Brblík: používám stejnou metodu. Stačí opravdu tak tři kolečka a klíště je venku, žádné páčení pinzetou,..

  superkarma: 0 07.07.2005, 13:53:12
 9. avatar
  [28] Kekka [*]

  Já jsem zase slyšela: nekroutit, nemazat, vyškubnout co nejrychleji a vydezinfikovat.

  superkarma: 0 07.07.2005, 13:21:12
 10. avatar
  [27] jedle [*]

  Já jsem letos zakoupila Juwimgel a zatím - musím zaťukat - funguje skvěle!!

  superkarma: 0 07.07.2005, 13:05:41
 11. avatar
  [25] lilithheta [*]

  V celém našem okolí vysbírají spolehlivě všechny klíšťata náš pes a kocouři. Takže já ani nikdo z rodiny jsme dlouho klíšťata nechytili. A našim mazlíčkům je taťka vykrucuje verzatilkou. A jde to líp než těma speciálníma kleštičkama.

  superkarma: 0 07.07.2005, 12:33:44
 12. avatar
  [24] Libča [*]

  Žábina: doufam ze krev bude vporadku... je syn ockovany ??

  superkarma: 0 07.07.2005, 12:26:55
 13. [21] hblaziko [*]

  Fůůůj , zrovna včera večer jsem si jedno páčila z lýtka, to je něco tak eklhaftózního .

  superkarma: 0 07.07.2005, 11:06:07
 14. avatar
  [20] tortora [*]

  v neděli jsem byla v lese a hned potvory se přisáli a zrovna dvě... vytáhla jsem je hned,žádnou desinfekci u sebe nenosím,tak jsem zvědavá ale nechtěla jsem je nechat,aby se zapili hlouběji,když jsem o nich věděla,museli ven,doufám jen,že nebyli nakažený

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:32:36
 15. avatar
  [19] Žábina [*]

  kris.jan: díky

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:31:39
 16. avatar
  [15] Luciš [*]

  Juwimgel - v lékárnách. A pokud chcete ušetřit, tak kostku mýdla a vodu. Kleštičkama byste ho rozmačkali, mýdlem namočeným vodou ho točíte dokola a on rychle se pustí A olej nikdy, klíště se do rány vyzvrací a je ještě větší riziko infekce.

  Na jsem se to naučila s pinzetou, ale musí býk klišťák větší, těm, co se obyč kovovou pinzetou bojí doporučuju plastovou pinzetu s fixací nebo Juwimgel, dá se použít i na zvířátka.

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:16:30
 17. avatar
  [14] kris.jan [*]

  Žábina: Držím palečky , ať to dobře dopadne

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:11:44
 18. avatar
  [13] kris.jan [*]

  ivcule: Taky ho používám a ještě nikdy s emi nestalo, že by se mi klíště přetrhlo

  superkarma: 0 07.07.2005, 10:11:15
 19. avatar
  [12] ANAMOR [*]

  A červenou skvrnu s bílím flíčkem jsem mela asi 1 cm a mám boleriozu .Když jsem šla na pohotovost tam mi řekli ,proč tam chodím s takovým pupínkem.....................

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:58:23
 20. avatar
  [11] ANAMOR [*]

  ivcule: taky používáme krokodýla.

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:55:35
 21. avatar
  [10] ivcule [*]

  Na vyndávání klíšťat je nejlepší elektrikářská krokosvorka - "krokodýlek". Plní stejnou funkci jako kleštičky z lékárny, ovšem pořizovací cena je velmi rozdílná (lékárna 100 - 150 Kč, krokodýlek 2 - 7 Kč). Osvědčilo se mi to jak u lidí, tak i u psů.

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:42:15
 22. avatar
  [9] Kekka [*]

  Vím, že spolehlivě je zabije čínský olej. To chcípnou hned a asi tak dvě min. po zakápnutí je vyndavám.

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:36:03
 23. avatar
  [8] Žábina [*]

  můj 7 letý syn měl klíště minulý týden za uchem - našla jsem ho asi až za 2 dny co se mu přicuclo, už bylo pěkně veliké
  tento týden v pondělí dostal vysoké horečky, dnes jsme byli na krvi, tak se modlíme, aby to nebyla encefal..
  díky za článek, jdu si ho vytisknout...

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:17:45
 24. avatar
  [7] Žábina [*]

  Gwendylon: proti směru hodinových ručiček to už se dávno nedělá
  je úplně jedno na jakou stranu ho vikláš
  a hlavně se nesmí mačkat, jinak se ti do rány dostanou jeho šťávy

  superkarma: 0 07.07.2005, 09:16:29
 25. avatar
  [6] Cher [*]

  zakápnu klíště dezinfekcí, tyčinku s vatičkou namočím do tea tree oil(prý stačí i jen namydlit) a s tou tyčinkou dělám kroužky okolo klíštěte. Klíště se velmi brzy samo "pustí".

  superkarma: 0 07.07.2005, 08:43:46
 26. avatar
  [5] Křeček [*]

  Všude se píše chytit pinzetou a vytáhnout, ale zajímalo by mě, komu se to opravdu povedlo, aniž by klíště přetrh. Tchýně je zdravotní sestřička a v létě, když je na pohotovosti, tak tam chodí spousta lidí s přervaným klíštětem, pak ho doktoři vyrejpávají jehlou

  superkarma: 0 07.07.2005, 08:27:45
 27. [4] Pe-ťule [*]

  Namastila jsem ho indulonou a za chvilku byl venku.Teď se budu měsíc pozorovat.Ach jo!!

  superkarma: 0 07.07.2005, 08:17:14
 28. avatar
  [3] Pajinka [*]

  Já jsem vyndavala mýdlem

  superkarma: 0 07.07.2005, 07:37:48
 29. avatar
  [2] Petronilka [*]

  Gwendylon: když klíště zmáčkneš, vyzvrací se ti do rány. alespoň tak nás to učili, tudíž zvyšuješe riziko, že tě něčím nakazí. U nás teda stoprocentně zabírá docela obyčejné mýdlo.

  superkarma: 0 07.07.2005, 07:36:54
 30. avatar
  [1] Gwendylon [*]

  Stisknout kůži prsty, přiložit ukazováček na klíště a točit, dokud nevyleze, pokud je malé. Když je velké, tak stisknout, uchopit mezi palec a ukazováček a vytočit proti směru hodinových ručiček... Odzkoušeno na lidech i na psech.

  superkarma: 0 07.07.2005, 01:55:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme