Zdraví

Klíšťata budou mít o víkendu pré, umíte je správně odstranit?

Ačkoli nám lidem tento způsob jara příliš nesvědčí, klíšťata jsou jiného názoru. Od pátku do neděle má být podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu aktivita klíšťat na nejvyšším možném stupni. Riziko, že si nějaké z procházky přinesete, je proto vysoké. Jak je bezpečně odstranit?

Poté, co se vrátíte z takzvaného rizikového prostředí, které klíšťatům svědčí nejvíce, nikdy se nezapomeňte pečlivě prohlédnout. Nepátrejte jen po na první pohled dobře viditelných jedincích, infikovat vás mohou i ti podstatně menší. Doposud nenasátá larva má v průměru pouhých 0,8 mm a nymfa jen 1,2 mm, takže je můžete snadno přehlédnout. Ačkoli k místům jejich nejčastějšího zájmu patří především podpaží, podkolenní jamky, třísla a hlava (často za ušima a u dětí ve vláskách) mohou být úplně kdekoli.

klíště

Místa nejčastějšího výskytu klíšťat

Typickým biotopem klíštěte jsou listnaté a smíšené lesy a porosty křovin s bylinným patrem, zejména jejich okraje, dále porosty na okrajích vodních toků. Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích, hlavně jsou-li bez podrostu, a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V zemědělských kulturách se nevyskytují. Vzhledem ke specifickým nárokům na vlhkost prostředí nejsou klíšťata na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou sice velikost populace klíštěte klesá, nicméně na našem území byl jeho výskyt v posledních desetiletích zaznamenán i v horských polohách až na horní hranici lesa. Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Čím kratší dobu je klíště přisáté, tím snadněji jej odstraníte. Jak na to?

Ačkoli existuje spousta osvědčených rad, na některé byste si měli dávat obzvláště pozor. S klíštětem nikdy netočte, je to zbytečné a nebezpečné. Jeho kusadla nejsou vrut, takže by mohlo dojít k jejich odtržení. V žádném případě je ani nemačkejte, nebo nepotírejte nejrůznějšími krémy, jak někteří doporučují!

Tady je osvědčený způsob vytažení přisátého parazita:

1) Klíště a okolí jeho přisátí potřete dezinfekcí.

2) Co nejblíže vaší kůži je podeberte měkkou plastovou pinzetu pro to určenou a vytáhněte. Osvědčily se také speciální plastové karty se zářezy v různých velikostech, které pasují na nejen na dospělá klíšťata, ale i na larvy a nymfy. Pokud nemáte ani jedno, kývejte klíštětem ze strany na stranu pomocí navlhčené textilie nebo třeba sirky. Holýma rukama na klíště raději nesahejte. Nezapomeňte, že může být infekční! Pokud je to možné, chraňte se jednorázovými rukavicemi.

3) Podařilo se vám klíště vytáhnout? Nikdy je nerozmačkávejte prsty! Zabalte je do kousku papíru a na nehořlavém povrchu spalte.

4) Nakonec ranku řádně vydezinfikujte a několik týdnů sledujte. Pár dní v jejím okolí může přetrvávat drobné zarudnutí (cca do 5 cm). Pokud se nezvětšuje, nemusíte mít obavy. Jestliže ale začne narůstat a uprostřed blednout, s vyhledáním lékaře neotálejte. To ani v případě, že budete pociťovat potíže jako zvýšenou teplotu, únavu nebo příznaky podobné těm chřipkovým.

Věděli jste, že existuje možnost vytažené klíště odeslat na rozbor, zda není nebezpečné? Více informací naleznete například ZDE nebo ZDE.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také:

   
11.05.2017 - Zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [9] MaVy [*]

  Stickr88 — #7používám i já a mám to od sestřičky na hygieně-je to prý nejbezpečnější,nejmenší riziko nakažení Sml67

  superkarma: 0 13.05.2017, 17:39:02
 2. avatar
  [8] kobližka [*]

  Existuje umělohmotná "pinzeta",asi za 30 Kč a to je to nejlepší na klíšťata.

  superkarma: 0 11.05.2017, 21:28:16
 3. avatar
  [7] Stickr88 [*]

  Používám stejnou metodu jako Prababka (komentář č1). Do doby než jsem ji někde vygooglila jsem si vůbec nevěděla rady jak tu potvoru dostat pryč. Ale kdysi mi někdo v nějaké diskuzi napsal že to nedoporučuje, že to klíště se stihne do rány "vyzvracet".. nevím jak to doopravdy je ale dělám to tak dál.. tak tiše doufám že se vyhnu nějakým komplikacím, jsem jak magnet na ty potvory..

  1. na komentář reaguje MaVy — #9
  superkarma: 0 11.05.2017, 19:53:45
 4. [6] Jitka44 [*]

  Ať koukám na různá videa a postupy,stejně vždy,když dojde na věc, tedy na klíště, postupuji tradiční svojí starou metodou

  superkarma: 0 11.05.2017, 12:38:58
 5. avatar
  [5] lennulik [*]

  Fuj z klíšťat mám panickou hrůzu. Při mojí smůle bude zrovna to moje nakažené Sml30 Miluju houbaření a ta fóbie z klíšťat mi ty procházky po lese trochu kazí Sml30

  superkarma: 1 11.05.2017, 11:22:40
 6. [4] MARIE MATEJKOVA [*]

  A už je to tady,každoroční problém nás všechny.Informace jsou důležité,letos jsme zapomněli na očkování. Tak si musíme dávat pozor a koupit přípravky na odpuzení.

  superkarma: 0 11.05.2017, 11:10:15
 7. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  už se mě jedno přisálo na krku a sousedka mě ho vytáhla fuj fuj

  superkarma: 1 11.05.2017, 11:08:59
 8. [2] bobani [*]

  fuj

  superkarma: 1 11.05.2017, 09:35:52
 9. [1] prababka [*]

  Mám vyzkoušenou jednoduchou a účinnou metodu. Stačí navlhčený kosmetický tamponek s mýdlem , po několika krouživých pohybech je klíště na vatě. Nevýhoda -odstraníte až doma. To asi znáte , taky prevenci - s sebou do přírody noste textilní sáček s fenyklovými semeny, která je vhodné trochu rozmačkat kvůli aromatu.

  superkarma: 2 11.05.2017, 08:57:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme