Už od pravěku je za jednu z nejvýznamnějších rolí ženy považována role mateřská. A s tím nedílně souvisí plodnost, která je zase spojena s menstruačním cyklem (více zde) a s hormonální rovnováhou v těle ženy. S tím, jak se prodlužuje průměrná délka života člověka, je však stále více žen, které už mají svůj „ženský běh“, jak by řekla pramáti Sára, za sebou. A většina z nás jaksi neočekává, že dorazí andělé, aby nám v této fázi zvěstovali narození nějakého toho Izáka.

Vrchol? Jak pro koho
Když ženské tělo sníží produkci některých hormonů ve vaječnících, především estrogenu a gestagenu, nastává období, které nazýváme klimakterium, neboli přechod. I když slůvko klimakterium pochází z latinského klimax – vrchol – obvykle v této fázi nijak vrcholné pocity neprožíváme. Už v období přibližně jednoho roku před poslední menstruací – tedy menopauzou – se mohou dostavit první příznaky změn.

Příznaky
Po psychické stránce může hormonální nerovnováha a pokles produkce hormonů způsobovat podrážděnost, změny nálady, úzkosti, útlum sexuálního prožívání a poruchy spánku. Z tělesných obtíží se objevuje potivost, návaly horka, bušení srdce, závratě, malátnost, suchost kůže a sliznic. U některých žen dochází ke zvýšenému řídnutí kostí -  osteoporóze - a ukládání tuků v těle i ke zvýšení rizika kardiovaskulárních chorob.

Přirozená součást života ženy
Klimakterium je přirozenou součástí života každé ženy. Ve střední Evropě se dostavuje obvykle mezi 45 až 55 rokem věku, přičemž samozřejmě záleží na individuálním zdravotním stavu, na prodělaných chorobách, dědičných předpokladech a podobně. Když vaječníky přestanou tvořit estrogeny v takovém množství, jaké je zapotřebí k růstu děložní sliznice, vymizí menstruace a nastává takzvaná menopauza. Ta obvykle trvá jeden rok, a pokud se po tuto dobu už menstruace neobjeví, hovoříme o postmenopauze.

Rizika klimakteria
V postmenopauze se nachází zhruba třetina ženské populace a zhruba 80 % z nich má typické příznaky, které při zanedbání mohou představovat až ohrožení života. Nedostatek estrogenů může během několika let vést k infarktu myokardu, mozkové mrtvici či k vážným zlomeninám na podkladě osteoporózy. Nezanedbatelné riziko v důsledku klimakterických změn hrozí v České republice až 600 000 žen z celkového počtu 1,5 miliónu těch, které jsou v postmenopauze. Těmto potížím však lze předcházet včasnou a vhodnou léčbou. Jedním z přípravků, které umožňují ženě prožívat i v klimakteriu plnohodnotný a aktivní život, je MINAPENT.

Trápí Vás příznaky klimakteria? Máte pocit, že se k Vám blíží menopauza? Nebo už prožíváte postmenopauzu? Chcete vědět, jak snížit rizika? Nebo jak se zbavit nepříjemných příznaků či předejít jejich vzniku? Na Vaše otázky bude on-line odpovídat specialista na danou problematiku, gynekolog MUDr. David Procházka. Ptát se ho můžete v pondělí 19. 3. on-line od 13.00 do 14 hodin na magazínu Žena-in.cz. Dotazy můžete klást už nyní - ZDE.

Reklama