Zdraví

Kliky proti škytavce!

Pro většinu z nás je škytavka nepříjemná a ve společnosti i trapná nepříjemnost. Tato porucha občas postihne každého člověka zvlášť po přejedení či při nadměrném požití alkoholu. Existuje mnoho starých a známých receptů, jak se škytavky zbavit. Sníst cukr, zadržet dech, vypít najednou velké množství tekutiny.

Český fyzioterapeut MUDr. Martin Paťanka ale přišel s velmi jednoduchým a převratným řešením, které podle jeho slov funguje minimálně u osmdesáti procent postižených škytavkou. Recept zní až neuvěřitelně jednoduše: Dát si dvacet kliků a přitom zhluboka dýchat!

Chronická škytavka je velmi nepříjemné postižení. Tito lidé škytají neustále celé týdny, ve vzácných případech i měsíce. Lidé s tímto postižením mají narušenou práci, mluvení, přijímání potravy i spánek. Jenže ani vědci přesně nevědí, co je vlastně příčinou škytavky.

Podle MUDr. Paťanky začneme škytat, když bránice dostane křeč. Tento sval bránice nám pomáhá dýchat. Obvykle jsou jeho pohyby rytmické a pravidelné. Když však vypadne z rytmu, dýchání se změní. Nezvladatelná bránice nás přinutí zalapat po dechu. Když vzduch naplní plíce, mozek odešle zprávu do hrdla: „Dost!“ Naše hlasivky se přimknou k sobě. Bránice se nás snaží přinutit, abychom dýchali, zatímco ústa a hrdlo se brání přístupu vzduchu. Proud vzduchu narážející na hlasivky udělá při každém trhavém pohybu bránice podivný zvuk. Proto uděláme škyt.

Většinou je škytavka úplně normální jev, a jakmile se bránice vrátí do normálního pravidelného rytmu, po chvíli ustane. Avšak účinný lék proti škytavce dosud chyběl. Nepočítáme-li „zaručené“ recepty jako například na škytajícího nečekaně vybafnout, nebo mu před obličejem prásknout papírový sáček, vypít litr vody, sníst kilo cukru, zadržet dech...

„Kliky jsou podle mě ideálním řešením. Prsní svaly, které se při klicích nejvíce namáhají, společně se správným nádechem a výdechem (vydechujeme, když se svaly nejvíce namáhají, to znamená při zvedání ze země) zatíží i bránici, která ve většině případů náhle na škytání zapomene. Výhodou kliků je i to, že se dají cvičit kdekoliv. Takže cvičme kliky, i když neškytáme," dodává s úsměvem Martin Paťanka.

Zdroj: Korzo

   
03.06.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ch.Z. Kochanská [*]

  ToraToraTora: No co, požádáš spolucestující o trochu místa a můžou ti i počítat.

  superkarma: 0 03.06.2008, 14:48:32
 2. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Až mě příště chytne škytavka při cestě sockou, určitě si vzpomenu na kliky docenta Paťanky

  superkarma: 0 03.06.2008, 12:40:17
 3. [1] maajaa65 [*]

  Cha, to mám jako ve společnosti začít dělat kliky??? To už budu méně nápadná, když budu škytat

  superkarma: 0 03.06.2008, 09:32:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme