Rodina

Klidné sny

 

Než se novopečená maminka s miminkem „vyladí na stejnou notu“, nějaký týden to trvá. Kromě kojení dělá často obtíže rytmus spánku a usínání. To jsou časté stesky maminek v poradně i v parku.

 

KAŽDODENNÍ RITUÁLY

Jedině klid a velká trpělivost maminky jsou tím správným lékem na odstranění všech zbytečných obav a nervozity, které doprovází šestinedělí a které dítě již od narození velmi citlivě vnímá.

 

Mazlete se, chovejte své děťátko, potichu mu broukejte nebo zpívejte, můžete zkusit hudbu, kterou poslouchalo už v bříšku. Děti na ni reagují, vyvolává v nich pocit jistoty a bezpečí stejně jako známý hlas maminky či tatínka.

 

Maminka potřebuje hodně odpočívat, proto je dobré, když se do péče o potomka co nejrychleji zapojí i tatínek.

Muži si obvykle rádi užívají podvečerní koupání.

 

Aby měla koupel žádaný účinek, je třeba dodržovat jistá pravidla. Miminko si rychle zvykne na to, že denní režim má svůj opakující se řád. Bude klidnější, pokud bude vědět, co má následovat a ocení tak rituály spojené s kojením, přebalováním, procházkami venku či právě koupáním. Každodenní rutina pomůže i mamince vše brzy automaticky zvládat.

 

KOUPELOVÉ HRÁTKY

Je jedno, zda budete miminko koupat v kuchyni na stole nebo v koupelně, v kyblíku či vaničce. Sami přijdete brzy na to, co vám i děťátku vyhovuje nejvíc. Dbejte na teplotu vody (okolo 36 °C) a vzduchu v místnosti, kde miminko myjete (22 až 24 °C). Koupel by neměla trvat déle než cca 10 minut, pak by měl následovat čas na zklidnění před krmením a něžné ukládání do postýlky. Miminko brzy pozná, kdy přichází čas usínání, a přistoupí na vaši hru.

 

Víte, jak dlouho obvykle spí děťátko?

 

Novorozenci spí kolem 17-18 hod. denně, kolem 3 měsíců spinkají přibližně 15 hodin a mezi 3. měsícem a 1. rokem spí děti postupně více v noci a méně ve dne, kolem 6. měsíce věku není denní spánek tak častý.

Roční děti spí 12-14 hod., včetně denního spánku.

 

NĚŽNÉ DOTYKY, MAZLENÍ, KOJENÍ, ALE

I KOUPÁNÍ MIMINKO ZKLIDŇUJÍ A KONEJŠÍ

 

Náš tip: Řada Johnson‘s baby pro dobré spaní se zklidňující vůní levandule a heřmánku děťátko naladí na spánek. Speciální složení výrobků „Už ani slzu“ je jemné k očím jako čistá voda.

 

Horká linka s pediatrem 377 401 202

 

JAK DĚŤÁTKO NEJLÉPE USPAT?

Vážená paní doktorko, moje půlroční holčička poslední dobou špatně usíná. V postýlce vydrží v klidu jen chvilku, a pak začne plakat. Utěšování na ni moc nezabírá, myslím, že pravidelně usíná díky tomu, jak se vždy brečením unaví. Lze s tím něco dělat?

Spánek je barometr, který odráží zdraví děťátka. Příčinou špatného usínání bývá nejčastěji pocit hladu, nedostatek něžných dotyků a mateřské náruče, rušivé vnější vlivy (světlo, puštěná televize atp.), narušení biorytmů, břišní koliky nebo počínající onemocnění... Obecně lze doporučit pravidelný pobyt venku, před spaním vyvětrat místnost, upravit
spánkový režim (dítě ukládat ke spánku pravidelně ve stejnou dobu), při koupání používat uklidňující koupele s vůní levandule, heřmánku apod. Při uspávání ukonejšit děťátko v náručí, pak uložit do postýlky a hladit po spáncích. Mluvit monotonní řečí, potichu zpívat písničky a říkat ukolébavky. Zdravé a dostatečně kojené dítě je spokojené. Kojení je důležité i ke konci dne, kdy stoupá tučnost mateřského mléka. Dítě je nutné vždy nechat dostatečně odříhnout.

 

Odpovídá prim. MUDr. Z. Sýkorová-Bartáková a kolektiv novorozeneckého oddělení FN v Plzni

Text: Regina Rothová / Ilustrační foto: archiv Johnson (5)

 

 

   
09.02.2006 - Těhotenství a porod - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [13] phoebe24 [*]

  po kosmetice Johnsons se moje opupínkovala. Později jsem zjistila od ostatních maminek, že tato moje zkušenost nebyla vůbec ojedinělá . Jinak moje první holčička spala celou noc od 6ti měsíců (20,00 až 6,00), takže jsme naplánovali hned druhou, která se narodila rok a půl po první a to byl teda nářez . Nevyspala jsem se tří roky.

  superkarma: 0 12.02.2006, 18:27:29
 2. avatar
  [10] femme [*]

  naše nejmladší nespala přes den už ve čtyřech měsících a v noci toho taky moc nenaspala zato teď je schopná spát 18 h. v kuse

  superkarma: 0 09.02.2006, 20:14:12
 3. avatar
  [8] Kacule [*]

  Čeká mě to za čtyři měsíce - tak jsem zvědavá, jaká bude moje princezna

  superkarma: 0 09.02.2006, 11:04:26
 4. avatar
  [7] Kekka [*]

  Naši oba kluci jsou od narození nespavci. I dnes, kdy jim je 5 a 2 neusnou před 22 hod. je to na prášky. Spánkový deficit doženu až asi v důchodu, jestli se toho dožiju. Mmch: nespí, i když jsou nanapané, mají dostatek něžných dotyků a nic je neruší, paní primářko.

  superkarma: 0 09.02.2006, 09:47:46
 5. [6] Majkii [*]

  Neviem čím som si to zaslúžila, ale moja vie že je noc, tak spinka. Budí sa len každé 3 hodiny na kojenie, no stalo sa mi že vydržala až neskutočných 7 hodín o hlade. No zobudiť sa mi ju nepodarilo .
  Lucik007: tiež som niekedy nechápala ako to tie ženské vydržia. Až keď sa mi narodila dcérka, hneď od prvej sekundy keď som ju uvidela som sa do nej zamilovala a ver mi, v živote som nikdy necítila toľko lásky k nikomu. A to plakanie miminka nieje až také hrozné, patrí to k životu.

  superkarma: 0 09.02.2006, 09:39:33
 6. avatar
  [4] Žábina [*]

  Lucik007: ale to netrvá věčně

  superkarma: 0 09.02.2006, 08:27:04
 7. [2] hblaziko [*]

  Nikina: Čeká mě to znovu za 3 měsíce...

  superkarma: 0 09.02.2006, 07:34:43
 8. avatar
  [1] RenataP [*]

  první týdny s miminkem - není rozdíl mezi dnem a nocí

  superkarma: 0 09.02.2006, 07:05:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme