Zdraví

Klidně se nacpěte! Ale jen někdy :-)

Kdo chce hubnout, musí jíst méně. Neznamená to však, že by se nemohl jednou za čas pořádně najíst. Ba co víc, dokonce mu díky tomu paradoxně může jít vlastní hubnutí snáze. "Poradil mi to kdysi můj osobní trenér ve fitness centru," říká pětatřicetiletá Naďa a vypráví, jak hubla pomocí diety tak, že hlady skoro neviděla. "Trenér mi pradil, jak si lépe sestavit jídleníček tak, abych po něm nepřibírala, a když už, tak jen svaly - chyběly mi totiž bílkoviny a důležité živiny," vzpomíná.

Nejvíce ji však překvapila jiná rada. "Řekl mi, ať se jednou  týdně klidně rozšoupnu a dám si větší porci oblíbeného jídla, milované sladkosti či podobně," líčí Naďa. Jak dokládá ze své zkušenosti, je to rozhodně lepší než si dopřávat třeba svou každodenní "sušenku o jedenácté".

V čem tkví ono kouzlo? Jde, poněkud zjednodušeně řečeno, o to, abyste nakoply svůj vlastní metabolismus.  A to se vám daleko spíš povede, když budou ve vašem jídelníčku sem tam nějaké výkyvy, než když bude nejen hodně dietní, ale ještě navíc den co den stejný: co do složení a objemu jídla. Samozřejmě, stále platí, že kromě změny v jídelníčku je třeba přidat na pohybu, protože pohyb sám má také pozitivní vlliv na metabolismus.

Dokladem budiž zkušenost, kterou jistě učinila nejedna z vás: byla jste třeba na návštěvě u příbuzných a nemístně se přejedla, nicméně druhý či třetí den se to na váze ani knoflíku kalhot nijak negativně neprojevilo.  A naopak, může se klidně stát, že ač si hlídáte každé pozřené deko a neproklouzne vám snad ani jedna nezamýšlená kalorie, přesto se váha urputně drží na svém, místo aby klesala.

Dá se to vysvětlit třeba takhle: když budete jíst málo a navíc třeba podle dietního rozpisu, který vám doporučuje každý den zhruba to samé a ve stejném čase, dosáhnete nejspíše tohoto: výrazně se sníží váš energetický příjem, nicméně tělo se změněné situaci přizpůsobí a naučí se vyjít s málem tak, aby nemuselo vydávat mnoho energie. Z nějakého velkého hubnutí nebude nic. Nehledě na to, že i vás by stereotypní dieta nejspíše po čase omrzela. Je to do jisté míry stejné jako s cvičením - pokud budete cvičit stále stejnou sestavu cviků a nezměníte ani jejich pořadí či zátěž, nakonec ztratí efekt.

Tři zlaté zásady:

1) obměňujte jídla tak, aby si tělo nezvyklo na stálý přísun kalorií

2) hřešte opravdu jen výjimečně, rozhodně to neznamená, že se máte dvakrát týdně nacpat k prasknutí 

3) jezte pestře i v ty dny, kdy držíte dietu, nehladovte, ale hlídejte si, co jíte

         
   
03.02.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [29] pilulka [*]

  Tak jsem se hned dnes inspirovala timto clankem a dala jsem si na party bajecnou spanelskou veceri. Stalo to za to. Zitra ale samozrejme pokracuji s obvyklou denni davkou :-)

  superkarma: 0 04.02.2005, 00:40:06
 2. avatar
  [25] lenka007 [*]

  Já mám tady z toho docela strach, znám se. A z jednoho povolovacího dne budou dva, pak tři... No a zase budu v tom svém joju.

  superkarma: 0 03.02.2005, 13:46:33
 3. avatar
  [24] werka [*]

  Vivian: Já bych řekla, že tohle ukládání na horší časy hrozí hlavně u lidí, kteří už mají pár diet s drastickým omezováním příjmu (dlouhodobě pod hodnoty bazálního metabolistu) za sebou (včetně zkušeností s jojo efektem). Tam už tělo má jakousi "zkušenost" -"pozor teď nedostanu najíst", takže když se náhodou něco najde, tak si to prostě schová "na horší časy". Navíc lidi, kteří hubli jen omezováním jídla, tak většinou zhubnout nejen tuk, ale i svalovou hmotu a když naberou, tak už naberou jen tuk. Takže tělo moc nemá kde tu přijatou energii pálit.
  Takže já osobně bych se při hubnutí -má-li být dlouhodobé moc pod 6000kJ/den (tím myslím v průměru třebaza týden) nepouštěla.

  superkarma: 0 03.02.2005, 12:31:09
 4. avatar
  [22] Vivian [*]

  Jo, pořádně najíst jo, ale hlavně ne přejíst...

  Jinak si myslím, že každej si na to, co na něj funguje, musí přijít sám. Vím, že na někoho tohle občasné "nacpání se" funguje jako urychlovač hubnutí, ale někomu naopak jeho tělo všechno uloží na horší časy...

  superkarma: 0 03.02.2005, 12:02:18
 5. avatar
  [21] Petique [*]

  Tak přesně tohle dělám. Celý týden si počítám kalce, a v neděli mám vždycky ´´žravej´´ den. Poradili mi to kamarádi kulturisti (ty bez mozku, jak tady většina tvrdí). Oni to totiž dělají obráceně. Celej týden žerou jak strhaní, a jeden den v týdnu jí minimálně. A nabírají tu svojí slavnou svalovou hmotu. Já tu svou tukovou ubírám.

  superkarma: 0 03.02.2005, 11:36:39
 6. avatar
  [19] Juana [*]

  Pavluska: Jasně že jo, ale když třeba přibereš za léta 20 kilo a chceš je shodit, tak se ti to i s přísnou dietou nemusí podařit a zasekneš se třeba na zhubnutých 10 kilech a dál ani gram. A přitom máš ještě dost slušný tukový rezervy, kterých by se člověk taky rád zbavil. A jde o to donutit tělo, aby ještě pokračovalo v hubnutí, když má z čeho si brát. Nemám přece na mysli nějaké anorektičky, co se pořádně nenažerou.

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:52:30
 7. avatar
  [17] Juana [*]

  Já si ale myslím, že ta první zásada - aby si tělo nezvyklo na stálý přísun kalorií - je opravdu myšlena tak, jak je napsaná. Když budu tělo trápit měsíce 5000 kJ denně, tak pojede v úsporném režimu a nakonec se hubnout přestane, i když energetický výdej bude vyšší. Proto se musí metabolismus čas od času oblbnout vyšším přísunem kalorií, aby si tělo nemyslelo, že musí energii šetřit. Takže by se mělo dodávat tělu třeba průměrně 5500kJ, ale ne rovnoměrně, třeba přes týden míň a o víkendu si klidně dopřát i šlehačku do kafe nebo smetanovou omáčku.

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:20:55
 8. avatar
  [13] Ivuš [*]

  Pavluska: Asi jsi ten článek moc nepochopila, viď?! Nejde tak o to se přecpat, ale zhřešit. Což znamená dát si třeba šlehačkový dort, nebo smetanovou omáčku. Něco co normálně nejíš. Podle mě stačí, když celý týden jíš grilované kuřecí maso a zeleninu a pak si jeden den dáš svíčkovou, ale ne se šesti, ale třeba jen se třemi. A nebo ke kafi šlehačkový dort. Myslím, že o to jde.

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:11:40
 9. avatar
  [12] Ivuš [*]

  Pavluska: Asi jsi ten článek moc nepochopila, viď?! Nejde tak o to se přecpat, ale zhřešit. Což znamená dát si třeba šlehačkový dort, nebo smetanovou omáčku. Něco co normálně nejíš. Podle mě stačí, když celý týden jíš grilované kuřecí maso a zeleninu a pak si jeden den dáš svíčkovou, ale ne se šesti, ale třeba jen se třemi. A nebo ke kafi šlehačkový dort. Myslím, že o to jde.

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:09:06
 10. avatar
  [11] elephant [*]

  Rarášek: souhlas

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:09:02
 11. avatar
  [10] elephant [*]

  já kalorie nepočítám,prostě jen jím menší porce. ale občas mám den, kdy bych snědla třeba celýho hrocha, a pak je úplně jedno jestli mám stažený žaludek, ale prostě sežeru neuvěřitelný množství jídla, protože mám prostě HLAD. tyhle žrací dny mě chytají tak jednou do měsíce a druhý den zas najedu v pohodě do normálu

  superkarma: 0 03.02.2005, 09:07:26
 12. avatar
  [8] Juana [*]

  Tak tomu věřím. Sama jsem zjistila, že když hubnu a váha stagnuje, tak když se pak náhodou nacpu, tak k dalšímu poklesu váhy dojde paradoxně pár dní po té žranici . Manžel dělá chybu naopak v tom, že čas od času oznámí - nežeru, zase jsem přibral - no a nezhubne.
  Já si žádné kalorie nepočítám, hubnu většinou při dělené stravě. Teď jsem zhubla asi tak 3 kila, ale moc se neomezuju co do kalorií.

  superkarma: 0 03.02.2005, 08:48:34
 13. avatar
  [6] Žábina [*]

  já bych tomu věřila, že jako se scvrkne žaludek a člověku pak stačí menší porce jídla tak tělo si i zvykne na míň kalorií a naučí se s tím žít, když to tak blbě napíšu...

  superkarma: 0 03.02.2005, 08:25:55
 14. avatar
  [3] klér [*]

  něco na tom bude - dva roky jsem si hlídala kalorie, zvykla jsem si , že nejím tuky, jsem živa ze zeleniny, zeleninových polévek, a dalších dietních jídel, a váha se mi zastavila.abych zhubla další 2 kg musela bych asi úplně přestat jíst tedy cokoli, dortíčky jsou pro mě tabu

  superkarma: 0 03.02.2005, 08:06:20
 15. avatar
  [2] klér [*]

  něco na tom bude - dva roky jsem si hlídala kalorie, zvykla jsem si , že nejím tuky, jsem živa ze zeleniny, zeleninových polévek, a dalších dietních jídel, a váha se mi zastavila.abych zhubla další 2 kg musela bych asi úplně přestat jíst tedy cokoli, dortíčky jsou pro mě tabu

  superkarma: 0 03.02.2005, 07:37:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme