Zdraví

Kleopatra: Chytrá a přitažlivá. Jak to dělala?


Nebyla to jen její krása, ale i duševní schopnosti a diplomatická obratnost, co vyneslo Kleopatru až na samý vrchol. Jediná ze všech ptolemaiovských vladařů například ovládala egyptský jazyk. Byla v pravou chvíli svůdnou ženou, aby se v minutě proměnila ve tvrdého státníka, zastupujícího a prosazujícího zájmy Egypta.

Takového Gaia Julia Caesara si svými půvaby a inteligencí velice snadno a rychle doslova omotala kolem prstu.
Bez rozpaků ji prohlásil královnou Egypta a zplodil s ní syna Kaisarióna. Obdivoval nejen její krásu, schopnosti a ctižádostivost, ale také to, že byla poslední samostatnou vládkyní středomořské oblasti, a navíc i poslední dědičkou Alexandra Makedonského, kterého nesmírně obdivoval.
V roce 44 př. Kr. je Caesar zavražděn.

Kleopatra si obratem kolem dalšího pěstěného prstu ovíjí římského vojevůdce Marka Antonia. Ten jí ochotně uděluje titul Cleopatra Reginae regum filiorumque regum (Kleopatra, královna králů a dětí králů) a jménem římského lidu jí dává rozsáhlá území v Malé Asii, na Krétě, Kypru a v Palestině. Za tuto troufalost ovšem později platí životem.

Jak vlastně vypadala?

Podle nejnovějších výzkumů archeologů a také numismatiků a historiků byla Kleopatra na svou dobu skutečně neobvyklého vzezření.
Dnes, když je model ženské krásy malinko odlišný, by sice možná nevyhrála soutěž miss, ale rozhodně by upoutala.

Měla drobný, kulatý obličej s výraznou bradou a úzké, ale tvarované rty. Její tváři vévodily velké tmavé oči a výrazné obočí. Měla vysoké čelo a o jejích vlasech se zmiňuje snad každý, kdo o ní napsal byť jen jeden řádek.
Podle výzkumů britského muzea byla královna Kleopatra poměrně malá. Měřila jen kolem 150 cm. Její horní přední zuby byly pěstěné, leč maličko větší. Evidentně to ale nevadilo.
Byla velmi inteligentní, charismatická a údajně měla velmi svůdný hlas.

Cassius Dio opěvuje její krásu, hlas, pohled očí, řeč a téměř hypnotický vliv na muže. Plutarchos ji líčí jako kultivovanou, svůdnou, jemnou a charismatickou. Kromě toho hovořila dvanácti jazyky a měla velký rétorický talent. Právě tento muž se zmiňuje o propojení smyslnosti a inteligence jako o důvodu jejích obrovských úspěchů a vlivu na muže.

Možná by některé dnešní „micinkoidní“ slečny měly více hledat podobné hodnoty. Možná by měly přikládat větší důraz na kombinaci obsahu s obalem. Protože teprve dohromady to, jak vidno, tvoří dokonalý celek. Prázdná forma se brzy okouká.


Krásná, chytrá a hrdá


Po prohrané námořní bitvě u Aktia, v níž je spojené loďstvo Antonia a Kleopatry roku 31 př. Kr. poraženo Octavianem (pozdějším Augustem), si Kleopatra uvědomuje, že je konec všem její plánům.

Má dvě možnosti. Buď potupně kráčet v Octavianově triumfálním průvodu Římem jako zajatkyně, nebo nepokořena dobrovolně zemřít.

Představa té první možnosti není z jejího pohledu hodna ani královny její velikosti, ani ženy jejích kvalit. Posvátná kobra jí podle egyptských lidových představ zajistí povýšení mezi bohy a nesmrtelnost. Což se do jisté míry opravdu stalo. Jestli se tato výjimečná žena skutečně dnes promenáduje mezi Bohy, nevíme, ale vzhledem k faktu, že uplynula velká řada století a na její popularitu to prakticky nemá vliv, tak v jistém smyslu skutečně nezemřela. Budiž jí to přáno.V každém případě se nepokořená Kleopatra stala pro mnohé národy porobené Římem symbolem boje za národní svobodu.

Kleopatřiny metody na krásu

Kleopatra byla obklopena nejen skvělými učiteli, ale rovněž těmi nejlepšími „vizážisty“, a je znám i její velký zájem o magii. Lidé, kteří se starali o zdraví její pleti i ducha, jí byly hluboce oddáni. Byla milována tak upřímně, že někteří z jejích blízkých v den její smrti odešli s ní. Hodně velký důraz kladla královna na koupele a péči o vlasy.

Koupel pro přitažlivost
Do vody se přidá několik kapek oleje z růžového keře a mnoho okvětních plátků růží. Několik minut v této lázni má zajistit doslova magickou přitažlivost. Kdo ví, možná to byla právě tato koupel, díky které to seklo s Caesarem.

Pro vláčnou pleť
Používala do koupele oslí mléko, syrovátku, ovesné vločky, med, olivy, granátová jablka, angrešt, citrusy a také výtažky z včel a mravenčích kukel. (Vzhledem k existenci proteinů to asi bude vážně pro tělo dobré). Všechno si to můžeme vyzkoušet. Bacha, až půjdete na ty kukly! Mravenci se s nimi zpravidla dost neradi loučí. Rovněž pochybuji, že včely budou oplývat pochopením.

Maska na vlasy
Med smíchaný s ovesnými vločkami, heřmánkem, měsíčkem a žloutky z křepelčích vajec. Nakonec několik kapek citronu. To celé rozmělněno na kaši má mít báječný efekt na zdraví, pevnost a lesk vlasů. Podle dobových historiků měla Kleopatra nebývale krásné vlasy, čili na tom něco bude.

Maska na obličej
Zase med, šťáva z granátového jablka, banánů a hroznového vína, kyselé kozí mléko a bezový olej. To jsou ingredience, které prý používala proti stárnutí pleti a jasný výraz.

Kleopatřiny triky

Mastné vlasy a pleť – cypřišová voda
Nepěkné a slabé nehty – cypřišový oříšek smíchaný s moukou a vařený v octě  
Lesklé vlasy a fixace barvy – rozdrcené lístky cypřiše s octem
Pupínky, akné a mastící se pleť – voda z cedrového dřeva
Krásné a zdravé nohy bez plísní a puklin – myrta smíchaná se včelím voskem a husím sádlem
Černé přírodní barvivo na vlasy – silný odvar z myrty

Bylo by toho samozřejmě mnohem víc, ale některé věci tady buď nejsou dostupné, nebo upřímně ani netuším, o co jde. Hledat kupříkladu takový kořen holeptoantea, tak vážně netuším, kde mám kopat.

Možná jí posvátná kobra skutečně opatřila nesmrtelnost. Vždyť po celém světě se královna Kleopatra dočkala snad stovek ztvránění a stále je námětem pro mnoho tvůrců.Myslím, že recepty egyptských královen stojí za zamyšlení. Některé mám vyzkoušené a fungují. Vyzkoušíte také?

   
11.03.2009 - Zdraví - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [21] Solei [*]

  shb: středověké dámy si taky holily nohy, také si holily ochlupení v rozkroku, někdy i obočí a vlasy nad čelem - že by znak pokroku? Ludvík XIV se nechával pravidelně holit úplně všude, ale za svůj život se umyl asi dvakrát prostě styl života

  superkarma: 0 11.03.2009, 16:36:26
 2. avatar
  [20] shb [*]

  michaela.kudlackova: mám vytisknuto

  superkarma: 0 11.03.2009, 16:18:58
 3. [19] FAXÍK [*]

  zní to zajimavě, snad to někdy vyzkouším

  superkarma: 0 11.03.2009, 16:16:54
 4. avatar
  [18] Michaela Kudláčková [*]

  Meander: zvíře....

  superkarma: 0 11.03.2009, 15:14:52
 5. avatar
  [17] shb [*]

  pardon: přečetla- ne přetla

  superkarma: 0 11.03.2009, 15:11:37
 6. avatar
  [16] shb [*]

  Když jsem si přetla nadpis tak jsem si řekla no proto, že používala biokosmetiku a Egypt byl v té době na vrcholu, že si "holily nohy" o jiných partiích také nepochybuju, používaly tampóny apod. (samozřejmě mluvím o těch co si ten luxus dopřát mohly) no a pak čtu, říkám si zajímavý článek super, no a dočtu a ejhle zase to psala Míša! Tak to je bez komentáře super, dík.
  Navíc ke Kleopatře mám sobní vztah- někteří mě tak přezdívali, a musím říct, že mi to obrovsky lichotilo

  superkarma: 0 11.03.2009, 15:10:02
 7. avatar
  [15] OlgaMarie [*]

  cristy.crow: Na cestě k vládě jí pomohla smrt bratra. Takto je to lepší? A co z toho měla? Pár let na vrcholu stále ve střehu a než nést následky, spáchala sebevraždu. Její život byl stejně na , tak k čemu jí bylo, že se dnes o ní píší studie, dramata, muzikály...?

  superkarma: 0 11.03.2009, 15:07:48
 8. [14] Anai [*]

  Zajímavý článek. Taky jsem ale slyšela, že nebyla zrovna krasavice, snad i obezní??? Přírodní masky na cokoliv jsem používala hodně, než jsem se stala kosm. poradkyní a tedy musím používat výrobky MK. Přece jen ve starověku neměli tak vyspělý kosmetický průmysl

  superkarma: 0 11.03.2009, 13:51:15
 9. avatar
  [13] Kelly [*]

  Dejte pokoj s problémy se zubama, a ještě v té době:
  http://www.starovekyegypt.net/zajimavosti/usmev.php

  superkarma: 0 11.03.2009, 13:28:34
 10. avatar
  [12] Meander [*]

  michaela.kudlackova: A teď si představ, jak to vypadá, když se velký zub zkazí. Jednička vpravo nahoře

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:55:22
 11. avatar
  [11] cristy.crow [*]

  Tak vzhledem k tomu, že tu není nikdo, kdo u toho byl.. tak i v ty zkažené zuby bych moc nevěřila. Mocní Egypťané velmi dbali o svůj zevnějšek. Královna Nilu se zkaženými zuby.. no nevím.

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:51:51
 12. avatar
  [10] cristy.crow [*]

  OlgaMarie: tvrdit, že Kleopatra nechala otrávit Ptolemaiose je stejně pošetilé, jako věřit, že se nechala k Caesarovi propašovat v koberci. Na to prostě nejsou důkazy. Bylo to možné, jistě. Stejně tak se to ale stát nemuselo.

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:47:36
 13. avatar
  [9] Michaela Kudláčková [*]

  Meander: zkažený ne, jenom velký

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:35:04
 14. avatar
  [8] Meander [*]

  Mno, prý to žádná krasavice nebyla. Údajně byla nesmírně chytrá a vtipná a okouzlující, ale měla taky pořádný frňák a velmi ošklivé, zkažené zuby

  superkarma: 0 11.03.2009, 12:17:31
 15. avatar
  [7] Aja [*]

  Cypřiš mám na balkoně celoročně. Vyrostl ze semínek přivezených někde z Igrane. Teď má asi metr. Jeden máme i ve skalce na chatě na Vysočině a přežívá taky...

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:42:42
 16. avatar
  [6] vladka006 [*]

  kareta: Ty ho máš vážně na zahradě? Já ho mám doma a už je pěkně rostlej, ale ven se ho bojím dát, je to prý teplomilná rostlina.

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:37:39
 17. avatar
  [5] kareta [*]

  vladka006: cypřiš mám na zahradě, chraň tě ruka páně, jestli se budeš kolem něho ochomýtat s motyčkou nebo nůžkama

  OlgaMarie: to byla sebeobrana
  na ty recepty nemám nervy. Btw, když jsem žila ve středomoří, taky jsem měla hebkou, svěží pleť, jiskru v oku a pružné tělo. Stačilo dobře jíst, spát, plavat a dýchat mořský vzduch. No a jestli byla promiskuitní, tak byla samozřejmě i sexy. Spokojená žena.

  superkarma: 0 11.03.2009, 10:13:30
 18. [4] Leidy [*]

  Míšo opět zajímavej článek a dobře napsaný. Díky a ráda vyzkouším její recepty na krásu.

  superkarma: 0 11.03.2009, 09:22:55
 19. avatar
  [3] vladka006 [*]

  Nevíte někdo, kde se dá sehnat cypřišový kořen, oříšek, atp.? Mám doma cypřiš, ale nejsem si jistá, jestli z tohot cypřiše můžu udělat odvar na vlasy.

  superkarma: 0 11.03.2009, 08:47:22
 20. avatar
  [2] Mipe [*]

  Přírodní kosmetiku používám,teda myslím svou vlastní a nedám na ní dopustit a Kleopatra byla určitě velmi výjmečná a chytrá žena a nedivím se že je o ní do dneška takový zájem

  superkarma: 0 11.03.2009, 07:17:07
 21. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Z cesty k vlastní slávě odstranila bratra. Vražda zůstane vraždou i po staletích. Není se co divit nad jejím koncem.

  superkarma: 0 11.03.2009, 07:16:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme