Rodina

Klasika jménem Osadníci z Katanu

Přečtěte si recenzi na hru Osadníci z Katanu. Zapojte se do dnešního denního tématu a hrajte si s magazínem ŽENY-IN.cz celý den! Pro jednu z vás, milé čtenářky, máme skvělý dárek: Můžete vyhrát právě Osadníky!

osadnici

Do ruky se mi dostala hra Osadníci z Katanu od firmy Albi. Není to žádná, novinka, pravda, tahle hra si ale za svou dlouhou existenci (na trhu se poprvé objevila v roce 1995) prošla grafickým vývojem, který mě, musím říct, moc nepotěšil.

Nejprve ale k pravidlům, pro ty, co nevědí

Osobně mám Osadníky moc rád a považuji je za klasiku a fenomén, jako bývaly svého času Sázky a dostihy. Překvapilo mě proto, když jsem vzal hru mezi kamarády, že ji někteří vůbec neznají, někteří třeba hráli jen jednou... o co tedy jde?

Hra má několik fází. Nejprve se staví ostrov Katan, na kterém se bude hrát. Ten se skládá z několika šestiúhelníků s různými typy krajin, pouště se zlodějem a okolního moře s přístavy. Plán je variabilní, protože šestiúhelníky jdou k sobě libovolně skládat. Na políčka se rozdají žetony s úrodností a může se začít hrát.

Cíl hry: Mít nejvíce prosperující osady, a tak dosáhnout stanoveného počtu bodů jako první.

Na hrací plán se staví vesničky a cesty, vesničky se dají povyšovat na města, která mají hned dvě výhody, rodí více surovin právě ke stavbě a je z nich více bodů.

Když už jsme u toho: Body získáváte z počtu vesnic a měst, dále také pomocí akčních karet. Speciální body můžete získat za nejdelší cestu a největší vojsko.

Pro hru jsou tedy nejpodstatnější suroviny - bez nich nemůžete stavět. Ty rodí jednotlivá políčka přiléhající k městům či vesnicím, anebo je můžete vyobchodovat s ostatními hráči či směnit v přístavu a banku.

I když to vypadá složitě a nudně, hra je velice zábavná a po jedné, dvou sehrávkách máte pravidla v malíčku. Jsou tu různá spatření v podobě akčních karet a lupičů. Hra je variabilní i díky tomu, že herní deska je pokaždé jiná.
Ke hře se dají dokoupit různá rozšíření, která základní pravidla zpestřují například o příjezd pirátů a nutnost větší spolupráce hráčů, aby Katan ubránili.

Toliko ke hře samotné, která získala nejen srdce mnohých fanoušků, ale i nesčetná ocenění.

Nový design

Protože jsem se ke hře dostal již před mnoha lety, minul jsem nový design, který byl vytvořen v roce 2006. Musím říct, že je pro mě drobným zklamáním. Nejsem konzervativní, ale staří osadníci se mi graficky líbili mnohem víc - byli pestřejší. Navíc surovina kůže má na sobě nakreslenou ovci, která vypadá, jako by měla helmu z Hvězdných válek, a to je hnus, vašnosto.

ovce

Další negativní věcí jsou nově vymodelované figurky. Z původní dřevěné podoby jednoduchých, leč vzhledných domečků, jsou ve hře plastové výlisky, které vypadají všelijak. Nejsnesitelnější je bílá barva, působí trochu jako slonovina, přežít se dá i oranžová, ale modrá a červená jsou opravdu nepovedené. Cestička v novém podání vypadá jako hřbet krokodýla...

Jedno pozitivum. Dříve se plán po sestavení mohl snadno rozpadnout, když jste třeba hráli na ubruse a někdo ho posunul. V nových Osadnících je tomu bráněno tak, že z okolního moře je udělán skládací rám s puzzle zámky (namísto šestiúhelníků, které k sobě nebyly zasazovány). Pravda, poskytuje to menší svobodu při rozestavování přístavů, ale to není zase taková tragédie.

rám

 • Mé hodnocení pravidel a zábavnosti: 100%
 • Mé hodnocení nové grafiky: 40%

Téma dne 20. června 2011: Hrajeme si s magazínem!

V pondělí bude v magazínu tak trochu netradiční téma. Celý den si totiž budeme hrát! I když to možná nevíte, v magazínu ŽENA-IN.cz je spousta možností, jak se vyřádit při hraní si s ostatními čtenářkami, ale i o samotě. Nejsou to jen lodě, ale i další hry. Založím několik turnajů, představím vám rubriku Zábava, nastartuji všemožné soutěže - hledací, bodovací, hádankovou... No prostě si, milé čtenářky, parádně užijete.

Na konci dne vylosuji jednu z vás, která patřila ve hraní k nejaktivnějším, a obdařím ji deskovou hrou: Osadníci z Katanu.

osadnici

   
20.06.2011 - Rodina - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] Jarkka [*]

  Vydržíme je hrát klidně pět hodin a i po těch letech nás Osadníci z Katanu pořád baví Sml16

  superkarma: 0 17.10.2012, 20:04:28
 2. avatar
  [4] JanaVi [*]

  hned při první fotografii jsem si říkala, jak Osadníky novými obrázky a figurkami pokazili Sml68 Ještě, že máme původní verzi i s rozšířením. Sml22 Hrajeme hry často a rádi, teď už dva roky jsou favoritem Agricola a Blokus, podle času a počtu hráčů.

  superkarma: 0 20.06.2011, 20:42:04
 3. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  Sml59Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 20.06.2011, 12:00:29
 4. avatar
  [2] DarkAngel [*]

  Osadníky miluju, dokážeme hrát s rodinou i několik hodin! Úžasná hra Sml79

  superkarma: 0 20.06.2011, 09:09:49
 5. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Ja si rada hraju, zrovna jsem skoncila s Wii. Sml16 A jdu na WoW.Sml57

  superkarma: 0 20.06.2011, 01:25:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme