Iveta Krupičková je zámeckou paní v tak trochu jiném slova smyslu. I když zámek Děčín nevlastní a nežije na něm, má tu rozhodující slovo. Je jeho ředitelkou. Pokud byste ale čekali ženu s kalkulačkou v ruce a telefonem přirostlým k uchu, spletli byste se. O historii zámku toho ví víc, než kdejaký profesionální průvodce. A vydrželi byste ji poslouchat dlouhé hodiny.

Jakou kvalifikaci člověk potřebuje, aby mohl ředitelovat na zámku?
Jsem vystudovaná zemědělská inženýrka. Ale nesmějte se, ono když se podíváte do historie, tak to spolu trochu souvisí. Majitelé zámku měli vždy na starosti polnosti a museli je spravovat. Ale ne, mám moc ráda historii a architekturu, na hrady a zámky jsem vždy jezdila s nadšením. K zámku Děčín, který patří městu od roku 1991, jsem se dostala kolem roku 2000 jako členka občanského sdružení, které pořádalo pro veřejnost prohlídky zámecké zahrady a časem i částí objektu. V roce 2008 vedení města usoudilo, že je zámek přece jen příliš velké sousto na to, aby jej spravovalo samo. Proto zřídilo příspěvkovou organizaci Zámek Děčín a hledalo její ředitelku. A já to výběrového řízení vyhrála. Já vyhrála výběrové řízení na pozici ředitelky. Od té doby tu působím a památka také prošla celou řadou rekonstrukcí.

krupickova

Iveta Krupičková, ředitelka zámku Děčín

Co všechno má na starosti ředitelka zámku?
Moje práce je hodně o administrativě, zajišťuji po této stránce chod zámku, snažím se shánět peníze na provoz a opravy zámku. Domlouvám ale třeba i přeshraniční projekty, což se daří. Navázali jsme například úzkou spolupráci se saským zámkem Weesenstein, s nímž máme část společné historie. To je výhodné například při sestavování žádostí o dotace, pořádáme společné konference či výlety pro veřejnost a spoustu dalších aktivit. Mám na starosti i personální stránku věci, starám se o propagaci zámku, spolupracuji s okolními objekty, je toho zkrátka spousta.

Zvládla byste i provádět návštěvníky po zámku?
Historii děčínského zámku znám celkem dobře. Když se nějakému objektu věnujete více než deset let, tak už o něm něco víte. Navíc, můj kolega, vystudovaný historik, se se mnou o své poznatky dělí. Také se setkávám s lidmi, kteří tu dříve žili, a dokonce máme i přátelské styky s rodinou bývalých majitelů. Od nich se dozvídáme spoustu cenných informací. Je to skutečně pestré. Zastávám názor, že když o něčem nic nevíte, tak to nemůžete řídit. Takže ano, zvládla bych provádět návštěvníky. Ale poštěstí se mi to jen občas, když už se k tomu dostanu, je to pro mě svátek.

decinzamek

Kolik máte průvodců?
Ročně se jich tu vystřídá až padesát. Z většiny jde o studenty z okolních škol, ale také o náhodné příchozí. Míváme každoročně až třicet nových zájemců. Deset z nich vybereme, a ti rozšíří základnu už vyzkoušených průvodců z předchozích let. Mají dobrou partu, a čas od času pořádají setkání v Růžové zahradě.

Jak dlouho trvá, než se zájemce naučí provádět návštěvníky?
To je různé, někdo to zvládne napoprvé, s někým se musíme vydat na prohlídkový okruh dvakrát, třikrát a vychytat chyby. Náročnější to mají ti, kteří vedou speciální prohlídky, kdy musí přesně dodržovat scénář. To je například prohlídka s Černým rytířem. V jejím průběhu návštěvníci vyplňují tajenku a musí se proto dovědět všechny potřebné informace. Je tu i řada mechanických efektů, které kostýmovaný průvodce ovládá. Musí být tak trochu herec. Náročné jsou i bezmála hodinové prohlídky, kde průvodci pracují s dětmi od čtyř let.

To opravdu dokážete udržet pozornost malých dětí při prohlídce zámku tak dlouho?
Ano, celou dobu se baví, pátrají a dávají s komtesou dohromady tajemnou listinu, která je v jednotlivých komnatách roztrhaná na kousky. Ale průvodkyně musí mít samozřejmě pedagogický talent a vztah k dětem. Zpravidla hned na začátku svěří některému z dětí klíče a během prohlídky postupně zapojí všechny účastníky, oslovuje je i jménem. Ke konci tak mají pocit, že jsou s komtesou vysloveně kamarádi.

de4

O takové prohlídky je asi mezi rodiči zájem, že?
Určitě. Dnešní děti zhýčkané počítači a vším možným nebaví jít s rodiči za ruku a koukat na povel vlevo a vpravo, kde je jaký obraz. Tím je už dnes nezaujmeme. A tak se postupně rodí další a další plány na zajímavé prohlídky.

Ono asi bude náročné zaujmout i dospělé návštěvníky, že?
V dnešní době určitě ano. Takové ty klasické prohlídky typu vpravo vidíte to, vlevo ono, už moc nefungují. My to tedy řešíme tak, že v každém prohlídkovém okruhu vyprávíme příběh. Snažíme se popsat život předchozích majitelů, vybrat z něj zajímavosti. Naši průvodci se nesmí učit text zpaměti.

de1Kdo nejčastěji zámek navštěvuje?
To je různé a v průběhu roku se to mění. O letních prázdninách chodí hodně rodin s dětmi. V dubnu, květnu, ale třeba i v září bývá hodně zájezdů. No a v průběhu celého roku to jsou zase turisté, kteří se o historii zámku vyloženě zajímají. Zahraniční návštěvníci, hlavně Němci, chodí převážně v květnu, červnu. V té době si totiž dělají krátké dovolené, během nichž se vydávají na výlety v blízkosti bydliště. Dlouhé dovolené v exotice si nechávají na léto. Každé skupině se snažíme nabídnout něco jiného. Aktuálně plánujeme například okruh pro seniory, kteří mají potíže s klouby, aby nemuseli do schodů.

Některé rodiny s dětmi odrazuje od návštěv památek vstupné. Proč jsou ceny tam, kde jsou?
Provoz zámku je finančně náročný. I tak ale z peněz ze vstupného, pronájmů, reklamy a propagace, nebo i z prodeje zboží v pokladně dáme dohromady jen třicet procent finančních prostředků potřebných na provoz zámku. Na zbytek přispívá majitel, město Děčín. Naštěstí si uvědomuje, že tato památka pro něj představuje i benefity, které se nedají přepočítat na peníze. Zlepšujeme kulturní nabídku pro občany města, lákáme turisty.

Zmínila jste, že k vám pravidelně jezdí i bývalí majitelé zámku. Není jim líto, že už jej nevlastní?
Oni v minulosti prodali zámek státu, nebyl jim vyvlastněn. Naše vztahy jsou velice harmonické. Jsou úžasní a s nadšením sledují vše, co se tu děje. Třeba kolega našel spoustu rodinných obrazů, které byly rozmístěny v různých depozitářích po zámcích v republice, a jen díky tomu měli šanci je vidět. Starší členové rodiny si na některé z nich dokonce pamatovali.

decinzahrada

Gloriet v Růžové zahradě. Zdroj foto: Zámek Děčín

Je nějaké místo na zámku, které máte zvláště v oblibě?
Gloriet v Růžové zahradě, tam je skutečně velmi příjemná atmosféra a také krásný výhled. A také dámský salón v jižním křídle, kde občas ráda posedím a přemýšlím. Ale to je spíše výjimečné, tak často se zase z kanceláře nedostanu.

Čtěte také:

Reklama