RůženkaMěstská knihovna v Praze dnes na adrese www.mlp.cz/pohadky zpřístupnila volně ke stažení klasické české pohádky. O této plánované akci jsme vás již informovali ve článku: Božka je na netu.

Část je vybrána ze sbírky Jaroslava Seiferta ´Kouzelná lucerna´ vydané v roce 1945. Tato kniha v současné době již není v podstatě ve fyzické podobě k dispozici. Druhá část je pak především dílem Boženy Němcové," říká koordinátorka webových projektů Městské knihovny v Praze Kateřina Bajo.

Jak jsme zjistili, texty pohádek je možné stáhnout si nejen v klasických formátech pdf, rtf, txt pro tisk či čtení na monitoru, ale i ve speciálních verzích pro některé mobilní telefony a čtečky typu PDA. „Rodiče si například na cesty s dětmi nemusí brát objemné knihy, stačí si pohádky nahrát do telefonu či iPodu a pak z těchto zařízení předčítat," uvádí Kateřina Bajo.

Elektronické texty doplňují omalovánky s pohádkovými postavami a další hry určené ke stažení a vytištění. Všechny ilustrace na internetové stránce jsou dílem výtvarnice Městské knihovny v Praze Evy Petržílkové. Pohádky ze sbírky Jaroslava Seiferta „Kouzelná lucerna" včetně stejnojmenné úvodní básně, jsou zveřejněny s laskavým souhlasem paní Jany Seifertové.

Zpřístupnění textů pohádek z fondů Městské knihovny v Praze volně na internetu navazuje na podobné projekty s dílem Karla Čapka (www.mlp.cz/karelcapek), Boženy Němcové (www.mlp.cz/bozenanemcova) a naposledy s detektivkami A. C. Doyla o Sherlocku Holmesovi (www.mlp.cz/holmes).

Návod, jak využít texty v pokročilejších modelech mobilních telefonů, pokud nechcete stahovat speciální software

Ze stránek jednotlivých elektronických projektů Městské knihovny v Praze si stáhnete text ve formátu html. Přes infračervený port, bluetooth či kabelem přetáhnete html soubor do paměti telefonu, pak ho již stačí otevřít a ponořit se například do děje napínavé detektivky se Sherlockem Holmesem nebo číst ve vlaku dětem pohádku.

Zveřejněné pohádky

Ze sbírky Jaroslava Seiferta „Kouzelná lucerna: výbor českých pohádek"
Kouzelná lucerna - báseň od J. Seiferta, Jabloňová panna - K. J. Erben, Ospalý Janek - Matěj Mikšíček, O Pánu Bohu - Božena Němcová, Čertův švagr - Božena Němcová, Divotvorný ubrousek - V. B. Třebízský, Kovář Paška - Václav Říha.

Z knihy Václava Říhy „Zvířátka a Petrovští"
Šípková Růženka - Václav Říha.

Pohádky Boženy Němcové
Čert a Káča, Chytrá horákyně, Mahulena krásná panna, Neohrožený Mikeš, O dvanácti měsíčkách, O hloupém Honzovi, O Popelce, O princezně se zlatou hvězdou na čele, O ptáku ohniváku a mořské panně, O Dlouhém, Širokém a Žárookém, O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku, O Smolíčkovi, O Zlatém kolovrátku, O Zlatovlásce, Pohádka o kohoutkovi a o slepičce, Pohádka o perníkové chaloupce, Princ Bajaja, Sedmero krkavců, Sůl nad zlato.

Čtete rádi pohádky, zkuste také ty v magazínu Žena-in!

Reklama