.

Klára: Vtipných narážek jsem si opravdu užila!

Cestování

Klára: Vtipných narážek jsem si opravdu užila!

Není to tak dávno, kdy jsme jako denní téma pro naše čtenářky vyhlásili „Město vs. vesnice“. Pamatuju si na poradu, kdy jsme ho vymýšleli, jako by to bylo dnes. Dalo mi totiž hodně práce udržet emoce na uzdě a neprojevit se (rovná se totálně nevybuchnout a nezačít řvát jako tur), ale vřelo to ve mně a k erupci rozhodně nebylo daleko. Moji drazí kolegové totiž pronášeli moudra typu: „Na vesnici lidé snadno zakrní, není tam žádná kultura…“ myslela jsem, že mě to zabije! Zevšeobecňování tohoto typu upřímně nenávidím, navíc podobný názor považuji za naprosto DEMENTNÍ. Já se úplně ztotožňuji s názorem mého táty, který říká, že kultura není záležitost místa, kde člověk bydlí, ale záleží na člověku samotném. Znám spoustu lidí z velkých měst, kteří do divadla celý rok nepáchnou, a znám obyvatele vesnic, kteří si netíží jet do toho divadla autem nebo autobusem desítky kilometrů, aniž by to považovali za velkou oběť… a naopak.

Proč o tom všem píšu? Protože podobně jako se zevšeobecňuje město a vesnice, je to i s Čechami a Moravou. Morava přece nutně neznamená JEN vesnici, že jsem z Moravy, neznamená, že máme SKLÍPEK a každý rok na dvorku zabíjačku, a také, možná někoho překvapím, neznamená, že kdo je z Moravy, je natvrdlý prosťáček (stejně tak jako každý „čecháček“ nutně nemusí být vyčůraný všeználek, že!? :))

S podobnými představami jsem se setkávala dnes a denně, kdy jsem jako rodilá Hodoňačka z Moravy přesídlila do Prahy, abych tady studovala. Vtipných narážek jsem si opravdu užila, dodnes nezapomenu na kolegu Vladimíra, který si pokaždé, když jsem v pátek přišla na fakultu s větší taškou, pobaveně prohlásil: „Aha, zase jedeš NA VENKOV? To hned za Prahou sedneš na koňskou dráhu, co?“

Milý Vladimíre, zdravím tě! A i kvůli takovým, jako jsi ty, jsem hrdá, že moje rodné kořeny jsou právě na té Moravě. :)

Klára Milošová


Protože jste, milé čtenářky, každá z jiného koutu naší země, chtěla bych znát váš názor....

Pište mi už dnes na redakce@zena-in.cz

předmět: Jak se žijegoldwell

 • čím se liší život a jeho tempo v Čechách a na Moravě
 • co nedokážeme pochopit
 • pokud existují rozdíly v chování, tak jaké jsou
 • jaké máte zkušenosti s lidmi
 • jak se pozná Čech, jak Moravák
 • jaké jsou mezi námi jazykové rozdíly - rozumíme si?
 • jak se liší trávení volného času, smysl pro humor, stravování apod.

 

Na jednu z vás zde čeká krásná výhra. Profesionální přípravky značky Goldwell na vlasy.

Budu se těšit na vaše příspěvky! Kdo mě nejvíc pobaví, potěší, rozesměje, překvapí, nebo rozpláče?

 

   
15.07.2010 - Doma - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] Odemětobě [*]

  omlouvám se za chyby

  superkarma: 0 15.07.2010, 14:55:17
 2. avatar
  [8] Odemětobě [*]

  Mám stejný názor,já jen ke Kláře /k Hodonínu/ přesídlila po svatbě z kraje čtenářky ToraToraTora.Moji kolegové se neustále vyptávali,jestli máme vinohrad,ten jsem naštěstí nevyvdala. Včera už jsem k touto tématu něco málo napsala,ale opravdu je to o lidech.O výchově v rodině.

  Kolem Tišnova je chudý kraj,kde na poli rostou jen brambory a kamení.Lidé žijí skromě a spíš si pomáhají jen v rámci rodiny a těch nejlepších kamarádů. Tady na Slovácku nikomu nedělá problém nabídnout občerstvení, byť jste náhodný chodec kolem zahrádky.Zvlášť teď v horku. Více se i zastavují na ulici,povídají si.Soused sousedovi pomůže, na oplátku. Že jsou to dříči,o tom ani nemluvím. Mladí už tak ochotní nejsou,po šichtě obléct montérky a do tmy kopat ve vinohradu.Je jiná doba, dnes se v práci opravdu musí pracovat a každý si rád doma odpočine.

  Svoje pražské příbuzenstvo moc nemusím, protože žijí v bludu jako bývalá pražská honorace,že jsou něco víc a my moravští jsme hloupí a musíme jim podstrojovat. Trápí to zvlášť moji maminku, která si sociálních rozdílů užila dost před válkou. Na druhou stranu znám spoustu pražáků, kteří jsou normální pohodoví lidé.

  Nemám ráda přivandrovalce, kteří se domnívají,že se stálým bydlištěm v hlavním městě získávají i patent na všechno a snaží se dávat najevo jakousi nadvládu.

  A hodně mi vadí prznění češtiny,protahování mi trhá uši. Nářečí je něco jiného, ale mediálně známí lidé,natož moderátoři by se měli držet spisovné mluvy. No jak by se vám líbilo,kdyby Jolana Voldánová hlásila: V Kyjově majú kohúta v trúbě! Sml52

  superkarma: 0 15.07.2010, 14:53:41
 3. [7] Ivinka [*]

  Ano, zevšeobecňování a zažité stereotypy jsou prevít... Sml59 Krásný článek!

  superkarma: 0 15.07.2010, 14:49:46
 4. avatar
  [6] delfi.na [*]

  Sml59hezký článek ... s tím bych se ztotožnila

  superkarma: 0 15.07.2010, 13:45:07
 5. avatar
  [5] átéčko [*]

  Sml22Když já vysvětluji kamarádovi z Prahy, že nejsem "meruňkářka",u nás už se meruňkám na severu nedaří, -kde bydlím, tak mu říkám:" Pojedeš po dé jedničce a před Ukrajinou pojedeš na sever.

  superkarma: 0 15.07.2010, 13:09:08
 6. avatar
  [4] Pitrisek88 [*]

  Sml67Sml16Sml22Sml59Sml79

  superkarma: 0 15.07.2010, 12:55:22
 7. [3] Božena a Jakub [*]

  Sml30Sml16Sml16Sml59Sml67 moc hezky napsaný

  superkarma: 0 15.07.2010, 11:40:46
 8. avatar
  [2] ifulinkaa [*]

  Sml79 Morava je zlato a Čechy krása,dohromady domov

  superkarma: 0 15.07.2010, 11:36:27
 9. [1] sonyczech [*]

  Sml59

  superkarma: 0 15.07.2010, 11:33:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme