Domácnost

Klára Jandová: Velbloudi jsou mojí láskou

Klárka Jandová se ve svých 16 letech stala (a ráda) náhradní maminkou dvou malých krásných milých velbloudů.

Pokud se vydáte vlakem na hrad Karlštejn, kousek před nádražím uvidíte krásnou stavbu - romantický hotel Mlýn. Na přilehlých pastvinách můžete - pokud budete mít štěstí, zahlédnout pasoucí se oslíky, muly, ovce, kozy, a také dva velbloudy. „Jsou to ještě mláďátka,“ říká o svých obřích svěřencích 17letá Klára Jandová, která se před časem stala jejich náhradní maminkou.

klara2

Jak ses dostala k práci s velbloudy? 
To bylo přes jednoho známého od koní, který začal pracovat v hotelu jako údržbář. Zavolal mi, jestli bych nechtěla pomáhat s péčí o velbloudí samičku Kleopatru. Neváhala jsem tehdy ani chviličku. Přišlo mi to jako skvělý nápad a krásná práce - zvířata totiž odjakživa miluji. Milovaná Kleopatra bohužel později za dramatických okolností zemřela, měla vrozenou srdeční vadu, o které jsme nikdo nevěděl. Bylo to velice smutné, byla jsem u toho a nikdy na to nezapomenu. Po krátkém čase ale do Mlýna dorazila dvě roztomilá velbloudí miminka, bylo jim kolem jedenácti měsíců a já se o ně k mé velké radosti  začala starat. Na Kleopatru však vzpomínám dodnes.

klara1

Od té doby ale miminka Nero a Clea značně změnili rozměry i váhu. Jak jsou na tom dnes? 
Za rok u nás narostli dvojnásobně - měří asi 190 v hrbech a váží 300 až 350 kg. Rostou doslova před očima. :-)

Velbloudům se u nás daří, což je dáno také tím, že je o ně dobře postaráno a jsou u nás spokojení. Jezdí je sem obdivovat lidé ze širokého i dalekého okolí - především děti jsou z nich doslova nadšené. Bodejť také ne - Nero i Clea jsou přátelské bytosti a rádi se pomazlí. Nero má také jednu specialitu, strašně rád totiž kouří, miluje kuřáky a dým, který vypouštějí, doslova hltá... 

A jaké je s nimi pořízení? 
Samozřejmě, když byli ještě miminka, pracovalo se s nimi snadněji, neměli takovou sílu. Dnes, když se leknou, tak často skoro vlaju za nimi. :-) Ale jsou to moje lásky a být s nimi za nějaké to riziko stojí. Je to s nimi ale trochu jiné než s koňmi, na které jsem byla zvyklá od malička - i když velbloudi v různých zemích běhají dostihy nebo jsou používáni jako dopravní prostředky. Když Vás budou chtít nakopnout, jde jim to jen do strany, kousnout ovšem umí podobně jako kůň. :-)

klara3

A plivat?
Plivat tedy ještě neumí, ale zkoušejí to a určitě časem přijdou na to, jak se to dělá.

Jak na vás reagují kolemjdoucí, když tě potkávají, jak jdeš s velbloudy třeba na hrad nebo jen tak vesnicí? 
Obyvatelé Krlštejna jsou už na nás zvyklí, ale turisté jsou vždy překvapeni, řekla bych, že mile. Ráda zastavím, aby se mohli s velbloudy vyfotografovat, a když je třeba něco zajímá, ráda vše zodpovím. 

Ty se ve Mlýně nestaráš jen o ně, ale i o další zvířata, že? 
V hotelu máme  ještě dalších šest oslíků, mulu ze Španělska, jedno vietnamské prasátko, deset oveček a dva pávy. Všechna zvířátka u nás mají jméno. Obvykle na ně i slyší - pokud tedy chtějí :-) a jsou většinou mazlivá. Dva oslíci jsou zde dokonce narozeni. Mají velké štěstí na krásné výběhy a pan majitel je má rád - nejsou tu jako atrakce pro hosty, ale jako součást velké rodiny.

klara4

Umíš si představit, že až dokončíš školu a začneš třeba pracovat někde mimo Karlštějn, bude se o Nera a Cleu starat někdo jiný?
Ne! Že je jednou budu muset opustit, to si vážně představit nedokážu. Ovšem postupem času asi nebude jiná možnost než je někomu předat a vysvětlit mu, jak se k nim má chovat. Už teď vím, že to obrečím, protože se o ně starám od malička. Dokrmovala jsem je lahvičkou s mlékem, byla jsem skoro u  všech jejich pokroků... Také nevím, co s nimi udělá jejich dospívání, jak se změní i s pocitem rostoucí tělesné síly, to nevíme nikdo. Clea je hodná a většinou předvídatelná, ale Nero se už teď občas chová jako praštěnej puberťák, předvádí se, zkouší vzdorovat, když má jít ven, tak si třeba lehne na bok a dělá, že snad spí. :-)

A to jednou bude mít ještě o metr víc!!! Jen tak tiše doufám, že to nebude příliš brzy a že máme před sebou hodně společného času.

klara5Děkuji za rozhovor, a ať se ti daří tobě i tvým zvířecím svěřencům!

   
23.04.2014 - Zvířátka - autor: Klaudie Lišková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] denkas [*]

  Ty sou krásně chlupatí

  superkarma: 0 23.04.2014, 16:18:02
 2. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml16 Docela by mě zajímal původ, tedy jak se zvířata vůbec k hotelu dostala.

  superkarma: 0 23.04.2014, 07:56:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme