knife

Vždycky mi přišlo vtipné přirovnání „na ostří nože“. Zvlášť s přihlédnutím ke stavu ostří nožů v mé kuchyni. Nové nože jsou fajn, ale… Nevím, jak to dělám, ale ostré mi vydrží vážně jen chvilku. A ruční brousek už nenabrousí tak dobře.

Asi před rokem se mi dostal do ruky nůž keramický, toho času oslavovaný jako převratná novinka. S milionem výhod. Například chemicky nereaguje s potravinami, nepřejímá jejich chuť, nereziví, krájené potraviny se na něj nelepí a hlavně je mnohem ostřejší než ostatní nože a není třeba ho brousit. Vydrží prý až několik let.

Myslím, že rok už je docela dlouhá doba na to, abych mohla zhodnotit svoje zkušenosti s touhle „revoluční novinkou“, její výhody i nevýhody.

Předem bych se ráda pozastavila nad těmi nevýhodami, které podle prodejců zřejmě neexistují, neboť se o nich zpravidla zapomínají zmínit. Jenže praktického člověka i vady na kráse budou zajímat, že?

Jako jednu velkou nevýhodu vidím cenu, která cenu ocelových nožů občas docela výrazně převyšuje.

A jsou křehké. To je další nevýhoda. Stačí nešikovný pohyb, při kterém vám vypadne nůž z ruky, a máte z něj hromádku střepů a rukojeť. Chce to opravdu citlivé zacházení. Já jsem mu dopřála zacházení „běžné“. Po roce se mi nožík přeměnil na pilku. Odlomit kousek ostří jde docela snadno.

A jak je to s těmi výhodami? Nejsem chemický inženýr, takže o reakcích vám nepovím. Zatím mi nebouchlo pod rukou žádné maso ani při používání jiných nožů. O přejímání chuti by se taky dalo diskutovat. Nevím, jestli kovové nože chuť potravin přejímají. Nikdy jsem si toho nevšimla. Skutečně nereziví, nemá totiž kde rezivět. O nelepení krájených potravin na čepel je též možno diskutovat. Ale takový špek se asi nalepí úplně na všechno.

A konečný bod – ostří. A to, musím uznat, je docela excelentní. I po ruce docela častého používání je nůž (ač už mírně zubatý) pořád velmi ostrý. Nejspíš trochu míň než první den, ale pořád o dost víc než všechny ocelové nože.

Podtrženo, sečteno: Pokud chcete něco opravdu ostrého, co ostré vydrží, můžete si ho pořídit. Jestli ale máte nešikovné ruce a často vám něco padá, mohla by vás tahle investice zamrzet.

Reklama