Máte-li město Kladno spojené jen se špinavou ocelárnou a krajinou zdevastovanou těžbou uhlí, přečtěte si následující článek. Možná budete mile překvapeny, kolik vzácných a krásných památek tam na vás čeká.

Vydejte se s námi, milé ženy-in, na procházku po Kladně a oprostěte se od zažité představy o špinavém hornickém a ocelářském městě. Tohle všechno nabízí černá perla Středočeského kraje:

Zámek a zahrada s medvědáriem

Z původní tvrze se zachovalo jen gotické sklepení, nad kterým se tyčí půvabný renesanční zámek. V dnešní době slouží zejména jako městská knihovna a galerie pro krátkodobé výstavy.

Kladno

Nádherně je zrekonstruovaná zámecká zahrada plná moderního umění i květinové výzdoby. Do parku v září 2001 přibyl domov pro dvě chlupaté medvědí slečny Martu a Míšu, které zanechal na pospas osudu ukrajinský cirkus v lesích blízko Moravských Budějovicích.

Medvědice na procházce

Kladno

Základní informace o městě Kladně

První písemná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. Roku 1561 bylo povýšeno na městečko a získalo právo používat vlastní znak - modrý štít s polovinou stříbrné orlice a rysem v přirozené barvě.

  • Počet obyvatel: 67.620
  • Počet medvědů: 2
  • Rozloha území: 3696 ha
  • Geografická poloha: 50°08'51“ severní šířky, 14°06'12“ východní délky
  • Průměrná nadmořská výška: 400 m n. m.
  • Stránky města: mestokladno.cz

 

Pohled do zámecké zahrady...

Projděte se s námi zahradou a prohlédněte si zajímavé skulptury...

Udiv

Kladno

Naše duše

Kladno

Fontánka

Kladno

Cestou k zámku

Cestou k zámku jsem si vyfotil skutečně zajímavou zeď. Docela by mě zajímal váš názor, protože my jsme se o ní nepohodli, takže líbí, nebo ne?

Zeď: Krásná či škaredá?

Kladno

Kaple sv. Floriána a moderní sluneční hodiny

Barokní skvost z pera Kiliána Ignáce Dientzenhofera býval původně lazaretem pro chudé panské služebníky. Stavba je nesmírně zajímavě koncipována, protože její půdorys tvoří kružnice, do níž je vepsán čtverec. Základní kámen kaple byl položen roku 1751 zatímco stavba se dočkala dokončení a slavnostního vysvěcení až roku 1872.

Kaple a Sluneční hodiny

Kladno

Na Floriánském náměstí před kaplí jsou od roku 2004 umístěny velké moderní sluneční hodiny (architektonický návrh: Karel Albrecht, František Müller, gnómonický návrh: Pavel Marek), jejichž hodinové značky ukazují čas i v noci pomocí řízených světel. Stín vrhá ukazatel dlouhý téměř 8 metrů, celková plocha číselníku je 30x20 metrů.

Kaple - typické Diesenhoferovo prohnuté průčelí

Kladno

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Mariánské sousoší

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Starosty Petra je trojlodní neorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera stojí na místě gotického kostela z 50. let 14. století a společně s neorenesanční radnicí tvoří slavnostní dominantu historického náměstí.

Kostel a Mariánské sousoší

Kladno

Já ho vyfotil s Mariánským sousoším, které je téměř deset metrů vysoké pozdně barokní dílo sochaře J. Hiernla postavené podle návrhu K . I. Dientzenhofera z let 1739-41 pod patronací břevnovského opata Benno Löbla. Zajímavostí je, že se nachází se na místě, kde původně stával pranýř...

Radnice

Kladenská radnice je vystavěná v novorenesančním stylu. Autorem návrhu je architekt Jan Vejrych. Stavba probíhala v letech 1897 - 1898. Zajímavá je nejen věž, ale i štít budovy, který je umístěný asymetricky. Zdobí ho plastika rytíře od Antonína Poppa. Průčelí a další sgrafity na radnici jsou dílem malíře Adolfa Liebschera.

Radnice

Kladno

Po cestě Masarykovou ulicí mě ještě zaujal dům se sgrafity. Jak jsem si později dohledal, navrhoval je sám Mikoláš Aleš a dům je bývalou lékárnou...

Dům se sgrafity (bývalá lékárna)

Kladno

Malá hra...

Při procházce kladnem můžete spatřit i tento nápis. Hádejte, do jaké provozovny to byly dveře?

Kam to asi vede?

Kladno

Závěrem

Tentokrát jsem se rozhodl vynechat klasicky dodávanou mapu a popis cesty do Kladna, protože myslím, že toto místo je tak notoricky známe, že sem každý trefí. A doufám, že jsem vás i trochu přesvědčil o tom, že návštěva Kladna stojí za to a nejde jen o špinavou uhelnou pánev...

Kam dál?

Reklama