.

Kladno není jen uhelná pánev

Cestování

Kladno není jen uhelná pánev

Máte-li město Kladno spojené jen se špinavou ocelárnou a krajinou zdevastovanou těžbou uhlí, přečtěte si následující článek. Možná budete mile překvapeny, kolik vzácných a krásných památek tam na vás čeká.

Vydejte se s námi, milé ženy-in, na procházku po Kladně a oprostěte se od zažité představy o špinavém hornickém a ocelářském městě. Tohle všechno nabízí černá perla Středočeského kraje:

Zámek a zahrada s medvědáriem

Z původní tvrze se zachovalo jen gotické sklepení, nad kterým se tyčí půvabný renesanční zámek. V dnešní době slouží zejména jako městská knihovna a galerie pro krátkodobé výstavy.

Kladno

Nádherně je zrekonstruovaná zámecká zahrada plná moderního umění i květinové výzdoby. Do parku v září 2001 přibyl domov pro dvě chlupaté medvědí slečny Martu a Míšu, které zanechal na pospas osudu ukrajinský cirkus v lesích blízko Moravských Budějovicích.

Medvědice na procházce

Kladno

Základní informace o městě Kladně

První písemná zmínka o Kladně pochází z počátku 14. století. Roku 1561 bylo povýšeno na městečko a získalo právo používat vlastní znak - modrý štít s polovinou stříbrné orlice a rysem v přirozené barvě.

 • Počet obyvatel: 67.620
 • Počet medvědů: 2
 • Rozloha území: 3696 ha
 • Geografická poloha: 50°08'51“ severní šířky, 14°06'12“ východní délky
 • Průměrná nadmořská výška: 400 m n. m.
 • Stránky města: mestokladno.cz

 

Pohled do zámecké zahrady...

Projděte se s námi zahradou a prohlédněte si zajímavé skulptury...

Udiv

Kladno

Naše duše

Kladno

Fontánka

Kladno

Cestou k zámku

Cestou k zámku jsem si vyfotil skutečně zajímavou zeď. Docela by mě zajímal váš názor, protože my jsme se o ní nepohodli, takže líbí, nebo ne?

Zeď: Krásná či škaredá?

Kladno

Líbí se vám tato zeď?

Možnost%
Ano.73,3
Ne.26,7

Kaple sv. Floriána a moderní sluneční hodiny

Barokní skvost z pera Kiliána Ignáce Dientzenhofera býval původně lazaretem pro chudé panské služebníky. Stavba je nesmírně zajímavě koncipována, protože její půdorys tvoří kružnice, do níž je vepsán čtverec. Základní kámen kaple byl položen roku 1751 zatímco stavba se dočkala dokončení a slavnostního vysvěcení až roku 1872.

Kaple a Sluneční hodiny

Kladno

Na Floriánském náměstí před kaplí jsou od roku 2004 umístěny velké moderní sluneční hodiny (architektonický návrh: Karel Albrecht, František Müller, gnómonický návrh: Pavel Marek), jejichž hodinové značky ukazují čas i v noci pomocí řízených světel. Stín vrhá ukazatel dlouhý téměř 8 metrů, celková plocha číselníku je 30x20 metrů.

Kaple - typické Diesenhoferovo prohnuté průčelí

Kladno

Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Mariánské sousoší

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na náměstí Starosty Petra je trojlodní neorománská bazilika s věží podle projektu Ludvíka Láblera stojí na místě gotického kostela z 50. let 14. století a společně s neorenesanční radnicí tvoří slavnostní dominantu historického náměstí.

Kostel a Mariánské sousoší

Kladno

Já ho vyfotil s Mariánským sousoším, které je téměř deset metrů vysoké pozdně barokní dílo sochaře J. Hiernla postavené podle návrhu K . I. Dientzenhofera z let 1739-41 pod patronací břevnovského opata Benno Löbla. Zajímavostí je, že se nachází se na místě, kde původně stával pranýř...

Radnice

Kladenská radnice je vystavěná v novorenesančním stylu. Autorem návrhu je architekt Jan Vejrych. Stavba probíhala v letech 1897 - 1898. Zajímavá je nejen věž, ale i štít budovy, který je umístěný asymetricky. Zdobí ho plastika rytíře od Antonína Poppa. Průčelí a další sgrafity na radnici jsou dílem malíře Adolfa Liebschera.

Radnice

Kladno

Po cestě Masarykovou ulicí mě ještě zaujal dům se sgrafity. Jak jsem si později dohledal, navrhoval je sám Mikoláš Aleš a dům je bývalou lékárnou...

Dům se sgrafity (bývalá lékárna)

Kladno

Malá hra...

Při procházce kladnem můžete spatřit i tento nápis. Hádejte, do jaké provozovny to byly dveře?

Kam to asi vede?

Kladno

Závěrem

Tentokrát jsem se rozhodl vynechat klasicky dodávanou mapu a popis cesty do Kladna, protože myslím, že toto místo je tak notoricky známe, že sem každý trefí. A doufám, že jsem vás i trochu přesvědčil o tom, že návštěva Kladna stojí za to a nejde jen o špinavou uhelnou pánev...

Kam dál?

   
05.09.2011 - Doma - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [6] astrolog [*]

  Jo, jo. Řešení to by bylo na nobelovku. Jen nemám rád ohlupovací články. Myslím ale, že ti nezaměstnaní by raději místo nějakého medvěda  raději přinesli domů nějakou mzdu pro své rodiny. Nehledě k tomu, že by si třeba i rádi vyšli na večerní procházku bez obav o své zdraví. On toho člověk k životu zase tolik nepotřebuje.

  superkarma: 0 05.09.2011, 16:58:42
 2. [5] Rikina [*]

  astrolog — #3 To si člověk nevybere. Sml80 Ústí nad Labem - Setuza, Spolchemie a další průmysl taky v kytkách, nezaměstnanost skoro 14%. Most, Chomutov - ještě horší. Oblast Lužických hor - Krásná Lípa, Rumburk, Šluknov - lepší nemluvit. A to jmenuju jen tady ten sever, kde 25 let žiju a vidím to dnes a denně. Určitě by jiní lidi mohli stejně tak popisovat ze svých zkušeností. Jenže, astrologu, máte řešení? Sml80 

  superkarma: 0 05.09.2011, 14:36:43
 3. avatar
  [4] Věrulinka [*]

  astrolog — #3 Sml22 zlikvidovali co se dalo, nejen na Kladně, celá republika je zlikvidovaná Sml68Sml15

  superkarma: 0 05.09.2011, 13:14:02
 4. [3] astrolog [*]

  Možná se v Kladně opravily některé "křivé" památky. Ale život pro lidi? No řekněte sami . Zlikvidované POLDI-SONP /zaměstnávalo 20000 lidí/, zavřené doly, do ciziny prodaná Kablovka se zajímavým programem. Za pár "potěmkinových staveb" cestuje mnoho lidí za prací a 8% je nezaměstnaných.

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #4
  2. na komentář reaguje Rikina — #5
  superkarma: 0 05.09.2011, 12:20:25
 5. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Z Kladna jsem se odstěhovala v roce 1967.Byla jsem tam před 10 lety se podívat a nestačila jsem se divit, jak se město změnilo k lepšímu.No a po dalších 10 letech, musí být krásný město-fotky dokumentují Sml67

  superkarma: 0 05.09.2011, 10:53:44
 6. [1] Rikina [*]

  Hmmm, v Kladně jsem byla nejednou, a že by jim tam stálo kdeco takhle nakřivo, to jsem nepozorovala. Sml57  Asi jsem konzervativní, ale reportážní foto, které není nudné, ale zároveň si nehraje na "těžké" umění, to je svým způsobem kumšt, a IMHO se to tentokrát opravdu nepovedlo. Sml80 Jinak kromě medvědária by se daly zmínit i jiné mnohé zajímavosti, třeba známé kladenské dvorky... Skanzen Mayrau se zřejmě nehodil do obrazu, to je holt to hornictví. A Ťuryňský rybník...ten už je za cedulí Kladno, to je fakt. Sml39 Tak já nebudu prudit, no. Vejlet je to v každém případě pěknej, doporučuju. Sml67 

  superkarma: 0 05.09.2011, 01:00:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme