Na jedno z nejodlehlejších míst světa na nekonečné arktické pláně zamíří další z řady velkoformátových dokumentů kina IMAX s názvem Arktida 3D. V hlavních rolích dokumentárního dobrodružství se představí lední medvědice a její dvě sedmiměsíční medvíďata, kteří každý den bojují o přežití v zemi věčného sněhu a ledu, jenž se stále více zmenšuje a mění působením civilizace a změn klimatu. Polární výprava v kině IMAX Arktida 3D nabízí vedle pohledu na jedinečné místo na Zemi i příběh lásky, rodiny a naděje...

Neznám nikoho, kdo by se do ledních medvědů nezamiloval,“ říká režisér filmu Greg MacGillivray za své dokumenty dvakrát nominovaný na Oscara. „Jako mláďata jsou neuvěřitelně roztomilí, jako dospělí jsou velmi inteligentní. Právě proto se mohli stát srdcem našeho příběhu.“

Příběh ledních medvědů na vrcholku světa doprovodí i písně Paula McCartneyho!

Diváci se v kině IMAX mohou vypravit až na samotný vrchol světa a sledovat život ledních medvědů v ohromujících kulisách obrovských ledovců, tajících ker, nádherných vodopádů a majestátních hor. Arktida je jedna z nejkrásnějších krajin, jaké kdy může lidské oko spatřit, zároveň jedna z nejkrutějších.

Přesto je to kraj, který kypí životem. Zvířata, která zde žijí, se nevyskytují nikde jinde na světě, a pro všechny znamená Arktida domov.

V kině IMAX v Praze poběží Arktida 3D od 11. října 2012.

Do oblastí severního pólu kamery IMAX dosud nevkročily a jejich unikátní technologie umožní nahlédnout ledním medvědům doslova do soukromí a pozorovat jejich dobrodružnou cestu z neobvyklé blízkosti. V některých okamžicích se k nim filmaři dokázali přiblížit až na vzdálenost deseti metrů. Protože se na sever vypravili v období arktického léta, kdy slunce takřka nezapadá, mohli natáčet až čtyřiadvacet hodin denně. Sledovali nejen hry ledních medvíďat, kojení, ale například i lekci v lovu na tuleně, kterou jim udílí jejich matka. Ve filmu se objeví i unikátní podmořské záběry, za nimiž se tvůrci vydali pod více než metr silnou vrstvu ledu.

„Arktida je jedno z posledních opravdu divokých, nedotčených míst na Zemi, přírodu zde vidíte v té nejopravdovější podobě,“ svěřuje se producent Shaun MacGillivray, proč se rozhodli vypravit se štábem do nehostinné krajiny.

Průvodcem filmu v originálním znění je oscarová herečka Maryl Streep, kterou v českém znění nahradila její téměř dvorní dabérka Zlata Adamovská.

Emotivní atmosféru podpoří také písně legendárního Paula McCartneyho, který je proslulý svým vztahem ke zvířatům a životnímu prostředí, i jako aktivista v boji za práva zvířat. Z jeho díla byly vybrány melodie, které jako by se zrodily přímo na míru příslušným záběrům. Tak například hravá píseň Mr. Bellamy doprovází záběry mrožů, hrajících si ve vodě. Něžná Little Willow podtrhuje obrazy sobí matky, která pečuje o novorozené hříbě. A milostná

píseň I'm Carrying zase byla zvolena jako doprovod k záběrům, v nichž lední medvědice dovádí s mláďaty.

Stěží mohu vyjádřit, jak moc pro mě znamená, že Paul McCartney je součástí našeho filmu,“ jásá Greg MacGIllivray. „Když jsme se dozvěděli, že náš příběh ho oslovil a chce nám pomoci, bylo to pro nás opravdu požehnání. Ale vzhledem k jeho výjimečnému vztahu ke zvířatům to vlastně není žádné překvapení.

  • Režie: Greg MacGillivray
  • Scénář: Stephen Judson
  • Hudba: Steve Wood, s písněmi Paula McCartneyho
  • Hrají: lední medvědice, lední medvíďata, mroži, tuleni, ledové pláně, kry, mrazivé vodopády Délka:  40 min.
  • Formát: IMAX 3D®
  • V českém znění
Reklama