Lucie váží kolem 90 kilo a moc dobře ví, že to je moc. Na druhou stranu, ještě před rokem vážila dokonce více než sto kilo a sama o sobě mluvila jako o metráčkovi. To, že se jí během roku podařilo zhubnout asi dvanáct kilo, považuje ona sama i její ošetřující obezitolog za úspěch, o to větší, že v nastoupeném trendu míní pokračovat a pomalu se odhodlává přihlásit se tak na nějaké veřejné cvičení. Zatím totiž hubla především díky dietě a domácí jízdě na rotopedu - a sama přiznává, že někdy není úplně snadné se k tomuto pohybu přinutit. Plánuje proto, že by začala chodit na cvičení s kamarádkou, která je na tom sváhou jen o málo lépe než ona.

Zdá se vám, že Luciiných devadesát kilo není nic, nad čím by bylo záhodno jásat? Jak se to vezme. Jistě, vzhledem k výšce mladé ženy -  necelých 170 centimetrů - je to váha ještě více než nadměrná, ale na druhou stranu, už dnes se Lucie cítí mnohem lépe a její dojem potvrzují i lékaři. "Už zhubnutí o deset procent tělesné váhy výrazně snižuje riziko kardiovaskulárnách chorob," potvrdil internista Petr Sucharda z pražské Všeobecné fakultní nemocnice. A přidal ještě jedno zajímavé vyčíslení: pro obézního člověka jeden trvale zhubnutý kilogram znamená tři měsíce života navíc. Takže Lucie si už nyní prodloužila život o celý rok.

Jak je vůbec možné, že obezita tak zkracuje život?
Hned z několika důvodů. Krom toho, že je nepříjemná sama o sobě a může vést k psychickým problémům, kila navíc přímo poškozují zdraví. Nejvíce trpí srdce a cévy a také klouby, respektive celý pohybový aparát. A taková cukrovka neboli diabetes je přímým následkem obezity a naopak se jí dá velmi dobře předejít, pokud si člověk hlídá energetickou spotřebu, je štíhlý a dostatečně se pohybuje.

Reklama