Zdraví

Kila dolů, byznys za stamilióny


Obezita a hubnutí už není jenom problém, ale i stále větší byznys. Zatímco na zelenině a zdravé výživě Češi šetří, za léky a prostředky na hubnutí neváhají vydat stovky miliónů.
Tržby rostou zejména prodejcům volně dostupných prostředků, ale i přímým prodejcům a výrobcům léků na předpis.

Dieta za tisíce

"Jenom za léky na hubnutí na předpis vydali vloni Češi 250 miliónů korun," potvrzuje Jiří Havránek ze společnosti Zentiva, která na trh dodává lék na hubnutí Lindaxa. Jedno balení vyjde pacienta na 650 korun. Přípravek je v prodeji od začátku roku a za tu dobu za něj pacienti utratili zhruba 11 miliónů korun.
Přestože léky na redukci váhy ve srovnání s loňským rokem výrazně zlevnily, v ordinacích lékařů na ně naopak čeká téměř dvakrát více pacientů.
"Podle nejnovějších průzkumů jsme druhý nejtlustší národ v Evropě. Spotřebu levných a nehodnotných potravin si Češi kompenzují právě prostředky na hubnutí," potvrzuje poradce na výživu Ivan Mach.
Nárůst zájmu obézních lidí si tak pochvalují všechny farmaceutické společnosti. "Trh s prostředky na hubnutí v posledním roce prudce stoupl," potvrzuje například Marcela Dědourková z marketingu společnosti Delpharmea Nutraceuticals.
Nejúspěšnější přípravek firmy Lipoxal, sloužící k odbourávání podkožního tuku, už v loňském roce vydělal 107 miliónů korun.
Letos však podle odhadů společnosti vzrostl zájem o tento sortiment až o 75 procent.

Reklama hýbe trhem

"Lipoxal, stejně jako koktejly na hubnutí, provází velká reklama. To trhem hodně zahýbá," dodává Mach.
Podle údajů společnosti ARBO Media, Delpharmea v loňském roce vložila na reklamu 101 miliónů korun a letos dalších padesát miliónů.
"Výdaje na reklamu se firmám vyplatí i s ohledem na výrobní náklady těchto preparátů a inkasované marže. Lidé do své vidiny zeštíhlení navíc bez problému investují stokorunové až tisícikorunové částky za jedno balení," potvrzuje Ondřej Obluk z reklamní agentury Mather Communications.
Většina prostředků je k dostání v lékárnách, které podle výrobců "vzbuzují punc důvěryhodnosti". K sehnání jsou však i ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou či fitness centrech. "Nelze opomínat ani cesty přímého prodeje, které jsou mezi lidmi stále velmi oblíbené," dodává Mach.

Síla Herbalifu

K těmto formám patří například prodej výrobků na hubnutí Herbalife. Podle distributorů těchto přípravků je zájem v tuzemsku stále větší.
"Prodeje v celé Evropě stoupají, a proto neustále rozšiřujeme naše portfolio," potvrzuje i viceprezident Herbalife pro střední Evropu Christophe Thomann. Firma je součástí mezinárodní organizace pro přímý prodej. Její celkový světový obrat je 86 miliard amerických dolarů.
Přestože Češi do prostředků na hubnutí investují stále více peněz, ve srovnání se západoevropskými a světovými trhy v tomto ohledu stále zaostáváme.
Například ve Spojených státech, kde v současnosti nadváhou trpí dvě třetiny obyvatelstva, se prostředky na hubnutí staly téměř běžnou součástí života. Podle oficiálních statistik v zámoří dokonce náklady na léčbu spojenou s obezitou dosahují ročně více než 117 miliard dolarů.
"I v tuzemsku je problém obezity stále větší. Firmám se proto určitě vyplatí investovat do vývoje prostředků na hubnutí," dodává Libor Dúbek z výrobce přípravků na hubnutí APS Czech.

Zdroj: Hospodářské noviny, Zuzana Luňáková

 

   
18.05.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] závislá na čokoládě [*]

  To je peněz vyhozených na , fungují jedině jako psychická berlička.Jenže vydělat na řečech nežer a hýbej se asi nejde,že?

  superkarma: 0 18.05.2006, 13:16:02
 2. avatar
  [3] bednaroi [*]

  Bridgetj: ja Herbalife delala,a netvrdim,ze to funguje na vsechny,ale muj pritel zhubnul po mecisi asi 5 kilo,ja ovsem ani deko,mozna nebylo co.Ale my jsme jen snidaly kokteil,byl chutove vyborny a vydrzela jsem bez jidla az do obeda,coz po klasicke snidani mam do hodiny opet poocit hladu.
  Ale tim nerikam nikomu,jdi do toho,jen rikam sve zkusenosti.

  superkarma: 0 18.05.2006, 10:48:07
 3. avatar
  [2] Ryta [*]

  prostředky na hubnutí nekupuji, ale vyzkoušela jsem detoxikační kůry a je pravda, že stejného výsledku jde bez problémů dosáhnout změnou jídelníčku přípravkům moc nevěřím, ale na druhou stranu třeba některým lidem to pomáhá hlavně psychicky a někteří, když už si to koupí, zároveň změní i jídelníček a začnou sportovat a po té se jim podaří i hubnout, ale prášky sami o sobě učinné asi moc nejsou - jinak bysme tady byli jako tyčky všichni

  superkarma: 0 18.05.2006, 10:43:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme