Zdraví

Kéž by táta nikdy nezačal kouřit

O smutném osudu svého otce vypráví pan Laszlo. „Bylo léto a tatínek kašlal víc než obvykle. Kašel byl u něj běžný, nikdo se tomu nedivil...“ ale tentokrát už se z nemocnice nevrátil.

Příběhy, které mohou potkat každého - takové příběhy čtete v našem seriálu o rakovině. V tomto pokračování si přečtěte krátkou, leč živou vzpomínku pana Laszla na otcovo kuřáctví.

Kéž by byl táta nikdy nezačal kouřit...

Laco

Bylo léto a tatínek kašlal víc než obvykle. Kašel byl u něj běžný, nikdo se tomu nedivil, byl dlouholetým kuřákem. Už to ale bylo podezřelé, tak jsme ho s rodinou dokopali k doktorovi. Rentgen plic ukázal nádor. Doktoři i sestřičky udělali vše, co bylo v jejich silách. Bylo to marné. Pouhých šest týdnů a taťka byl pryč. Bylo to tak rychlé. Ta potvora se mu rozlezla až do mozku a poslední týdny měl už vážné problémy s chůzí, trávením. Chodili jsme za ním do nemocnice každý den, byl vždy veselý, milý. Bolest nikdy nedával najevo. Moc doufám, že nebyl jen dobrým hercem a že vážně moc netrpěl... Asi věděl od samého začátku, že umře. Přesto byl klidný, usměvavý. Je to už šest let. Často na něj myslím. Mohl tu ještě být dobrých deset patnáct let. Mohli jsme toho ještě spolu tolik prožít. A hlavně mamka by nezůstala sama.

Kéž by nikdy byl nezačal kouřit.

Laszlo

POŠLI PŘÍBĚH - CENA NADI URBÁNKOVÉ

Sdružení Rakovina věc veřejná založilo projekt „Pošli příběh - Cena Nadi Urbánkové“, na kterém spolupracuje s magazínem Žena-in.cz. Projekt je určen všem lidem, kteří přišli jakýmkoli způsobem do kontaktu s rakovinou.

Součástí tohoto projektu se tedy můžete stát i vy, mile čtenářky! Jak? Formou vlastního příběhu popište své zkušenosti, obavy i naděje, které jste přímo vy či někdo z vašich blízkých v souvislosti s onemocněním prožili. Neposílejte je ale do naší redakce, navštivte stránky projektu a napište svůj příběh do připraveného formuláře.

S nejzajímavějšími příběhy se budete setkávat také na stránkách magazínu Žena-in.cz.

Čtěte také...

   
14.07.2011 - Prevence rakoviny - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [5] musilovahana [*]

  Můj tatínek byl silný kuřák - 100 denně. V padesáti letech onemocněl. Přestal kouřit a řekl, pokud to přežiju, už nezačnu. Dožil se 74 let a už nikdy kouřit nezačal.

  superkarma: 0 11.03.2012, 20:31:15
 2. avatar
  [4] modro_očka [*]

  nikdy nemůžeš vědět, co by bývalo bylo, kdyby ... jen máme opěrný bod, kterým vysvětlujeme příčinu odchodu. Sml79

  superkarma: 0 25.07.2011, 20:14:22
 3. avatar
  [3] átéčko [*]

  Kuřáci ji mají opravdu častěji!Sml22

  superkarma: 0 14.07.2011, 14:54:57
 4. avatar
  [2] OlgaMarie [*]

  Fofo — #1 Kamarádka také v životě nekouřila a ani nikdo z její rodiny. 8. 10. ještě vylezla na nějaký kopec na Capri v pohodě a 3. 11. se dozvěděla neúprosný verdikt onkologa, že plíce už nelze operovat. V lednu zemřela. Stále to ještě nechápu...

  superkarma: 0 14.07.2011, 09:57:07
 5. [1] Fofo [*]

  Je to smutné, ale částečně si za to mohl sám - kouřením. Ale mám v práci kolegyni, té našli po úporném kašli taky rakovinu plic, a to prosím není žádná kuřačka. Zatím žije, je to už půl roku. Tak jí všichni moc držíme palce

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #2
  superkarma: 0 14.07.2011, 09:29:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme