.

Ke kořenům civilizace

Cestování

Ke kořenům civilizace

Možná si myslíte, že do Egypta se můžete vypravit nejlépe tak, že nasednete v Praze do letadla a za několik hodin jste tam. Ale co takhle vypravit se tam pěkně v pohodlí svého „televizního“ křesla? V neděli 23. 2. v osm hodin večer vám tuhle šanci nabízí program ČT2.
Na cestou za minulostí a současností země faraonů se vydáte s režisérkou a scénáristkou Zorou Cejnkovou v dokumentu nazvaném jednoduše „Egypťané“. Čtrnáctidenní cesta po Egyptě – od Káhiry po Asuán a na Sinaj - přivedla štáb do nejrůznějších prostředí této pozoruhodné africké země. Točilo se v luxusním bytě v privilegované káhirské čtvrti, který patřil bohatému šejkovi, ale na filmový pás byly zaznamenány i každodenní starosti obyčejné ženy z maloměsta. Vyslechnete si mimo jiné i příběh české klavíristky, která se do Egypta provdala a zůstala zde už přes 4O let.
Dokument zachycuje proměny životního stylu, jímž Egypt a Egypťané procházejí… Například beduíni přestávají kočovat pouští a usazují se ve velmi primitivních osadách a učí se žít usedle. Dokument se zajímá také o to, jak dnešní Egypťané vnímají moderní dobu, jak chápou generační problémy nebo ženskou otázku. Jak se tu žije ženám, které se před dvaceti třiceti lety zcela přizpůsobily evropskému standardu v životních ambicích i v oblečení, a dnes se začínají zahalovat, aniž by oficiálně platilo nějaké nařízení?
Sami Egypťané se považují za potomky egyptských faraonů, což ovšem už není tak docela pravda, neboť jejich předkové jsou i ti, kteří v uplynulém tisíciletí Egyptem prošli - Římané, Arabi, Evropané... Dokument Zory Cejnkové nabízí příběhy současných rodin, které žijí ve stínu památek, jež je živí. Je to Egypt, jaký na své běžné dovolené stěží poznáte…
   
21.02.2003 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] Simba [*]

  I když jsem článek našla až teď, na ten dokument si vzpomínám.

  superkarma: 0 23.11.2003, 19:00:12
 2. avatar
  [4] Kremzina [*]

  Díky za upozornění, v dubnu se do Egypta chystám a na dokument se moc těším.
  Sarobrouk, poraď prosím nějaké zkušenosti. Klidně i do vzkazů. Díky.

  superkarma: 0 21.02.2003, 09:38:49
 3. avatar
  [3] sarobrouk [*]

  Tak to se mrknu, v lednu jsem tam byla na 12 dní na dovolené. Bylo to super!!!!!

  superkarma: 0 21.02.2003, 08:20:20
 4. avatar
  [2] Barunka [*]

  Naopak, program moc nečtu a na tenhle pořad se podívám velmi ráda

  superkarma: 0 21.02.2003, 07:15:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme