Sama znám několik bezdomovců, kteří každé ráno sedí před obchodem a popíjí levné víno a pivko. Kouří, když na to mají, kusovky a nebo balené cigarety. Zdraví mě už z dálky. Ze začátku mi to vadilo, teď už jim s úsměvem odpovídám na podrav.
 
Jsou to samí muži. Jsou to rozvedení, kteří si nevážili svých manželek a svých rodin.
Karel, bydlí na ubytovně, ani nemá sociální podporu, protože nemá snad ani občanský průkaz. Tuto ubytovnu si platí ze sběru, co nasbírá a prodá do sběrných surovin. Před 5 lety byl ještě brigádně zaměstnán střídavě u několika firem. Teď aspoň má střechu nad hlavou, ale jednou se mu stalo, naštěstí to bylo v létě, že peníze utratil za pití a nezaplatil si ubytovnu. Potom přespával, kde se dalo, a nebo u kumpánů, jak se říká „z mokré čtvrti", kteří mají soc. podporu a nebo důchod a platí si své levné byty v kolonii. Na radu mého muže, že první si má zaplatit ubytování a potom to ostatní, již druhým rokem bydlí na ubytovně, kde má teplo, čistou postel a teplou vodu na vykoupání. Když ho někdy potkám, je černý z toho, jak musí prolézt kdejaký kout, aby nasbíral trochu toho sběru. Je to velice ochotný člověk, pozdraví zdaleka. Je ochotný kdykoliv za pár korun vypomoct. Manžel, když něco potřebuje udělat, na co já nestačím, např. stěhovat nábytek, vyčistit sklep apod., tak řekne Karlovi a nebo některému z chlapů, co denně stojí před zmíněným obchodem. Občas mě požádají o pár drobných, někdy jim dám a někdy taky ne. Manžel od nich občas něco donese, co od nich koupil za 50 Kč (já později zjistila, že je to z popelnic, které každý den obejdou). Jakmile jsem to zjistila, zakázala jsem domů něco nosit.
 
Je mi líto těch lidiček bez domova a střechy nad hlavou, že z 98 procent si můžou sami za to, že tak hluboko klesli. Svým nezodpovědným postojem k životu. Karel je toho příkladem. Byl ženatý, kvůli alkoholu se s ním manželka rozvedla. Kvůli alkoholu ztratil zaměstnání, občas se mu podařilo nepřijít na směnu, tak dostal výpověď. Tím, že neměl práci, neměl na zaplacení nájemného. Přišel o byt. A tak to šlo pořád dál z kopce. Někteří už zapomněli pracovat a stávající stav jim vyhovuje. Co vysomrují a prodají pár lidem věci z popelnic, to jim stačí na skromné jídlo a levné pití. Párkrát některému z nich řekl, že tam a tam přijímají, ať se tam zajde zeptat. Oni omylem, nebyli tam a plno výmluv, že jim to nevyšlo aj. Tak už se ani nesnaží jim říkat.
 
Někteří se ocitli na ulici nešťastnou náhodou, ale 98 % si za to může sama. Je mi jich opravdu líto a je mně líto především i toho, že kvůli závislosti na alkoholu může někdo tak klesnout až na samé dno, z kterého se dostane jen málokdo.
 
Vaše čtenářka Helena

Milá Heleno,
děkuji za Karlův příběh i za váš shovívavý přístup k ostatním bezdomovcům.
Reklama