Zdraví

Když zoubky pláčou


Už podesáté se rozjela po Čechách a Moravě pojízdná zubní ordinace Signal Dentibus. Velký zájem o tuto akci dokazuje bohatá účast: počet vyšetřených dětí překročil tisícovku. Bohužel, magická tisícová hranice byla překročena i v počtu nalezených neošetřených kazů. U 1005 dětí ve věku mezi 1. a 14. rokem bylo nalezeno 1003 kazů – a to je výsledek skutečně alarmující.

Nejhorší stav byl zaznamenán na Mezinárodním veletrhu InDent v Ostravě, kde měly děti průměrně téměř dva kazy (199 kazů u 118 dětí). Tato čísla jsou opravdu velmi neradostná a dalece předčila výsledky šetření v předchozím roce, kdy bylo u 560 dětí nalezeno „pouhých“ 77 kazů. Vyšetřující lékařka MUDr. Lenka Tůmová k tomu dodává: „V současné době je stomatologická péče plně v rukou rodičů, oni zodpovídají za správnou péči a pravidelné kontroly v zubní ordinaci. Jejich vztah k ústní hygieně je však často nezodpovědný, a takový ho pak bohužel předávají svým dětem. Měli jsme možnost se o tom přesvědčit na všech zastávkách. Bohužel, důsledky zanedbávání chrupu v dětství si neseme celý život.“

Co je pro prevenci nejdůležitější? Kvalitní pomůcky, správná technika a důslednost. I když je sklon k vyšší kazivosti zubů geneticky daný, lékaři tvrdí, že důslednou ústní hygienou lze vznik kazu prakticky vyloučit. „Pravidelné čištění nepodceňujte a trvejte na něm, nikdy nenechávejte děti chodit spát s nevyčištěnými zoubky. Zpívejte písničky nebo vyprávějte pohádky, ve kterých jsou hlavními hrdiny krásné zdravé zoubky. Ještě bych chtěla připomenout důležitost návštěv zubního lékaře alespoň v půlroční periodicitě,“ říká MUDr. Tůmová a zdůrazňuje: „Díky důslednosti rodičů si mohou děti vypěstovat správný návyk a v dospělosti se těšit ze zdravých zubů.“ Děti by si měly čistit zoubky aspoň dvakrát denně - dětskou pastou s fluoridem. Vhodný dětský kartáček je měkký, s malou „hlavou“ a hlavně - neopotřebovaný! Začít s čistěním je vhodné už při prořezání prvního zoubku; později by měl dětské zoubky čistit rodič, s předškoláky je nutné zoubky dočišťovat (až do osmi let) a starší školáky kontrolovat.


Po večerním čištění už dávejte dětem pít jen vodu nebo neslazené čaje - přes noc se snižuje produkce slin a cukry na chrup působí intenzivněji než ve dne. Není-li přes den po jídle čas či vhodné místo pro vyčištění zoubků, můžeme dítěti nabídnout alespoň žvýkačku bez cukru, která zvyšuje tvorbu slin a mechanicky ze zubů odstraňuje zbytky jídla. První návštěvu dítěte zubní lékaři doporučují v roce a půl, potom každého půl roku.

   
18.01.2007 - Zdraví - autor: Eva Jedelská

Komentáře:

 1. avatar
  [10] femme [*]

  já jsem svou první plombu obdržela až někdy kolem 22 byla tak malinká, že dodnes podezírám doktora, že mi ji udělal jen proto, aby byl tenkrát aspoň v něčem u mne první

  superkarma: 0 18.01.2007, 14:22:46
 2. [9] Bébina [*]

  gentiana: Ja si teda mekkym kartackem zuby nevycistim. Schvalne pocitam, kolikrat prejedu zub "od cerveneho k bilemu", tedy od dasni k zubu. S mekkym kartackem se muzu ucistit a plak citim na zubech porad. Pouzivam kartacek Spokar tvrdy za asi 15Kc uz vic jak 10 let a svete div se, zuby mi nevypadly a krvaceni dasni neznam. Kaz jsem mela jednou jedinkrat v zivote a jen maly a povrchovy, takze ani vrtani nebolelo.

  superkarma: 0 18.01.2007, 13:34:31
 3. [8] gentiana [*]

  RenataP: Moje máma je učitelka, takže zavaluje okolí radami o tom, že se nemají hrbit a že se mají mýt před jídlem.. ale zuby si čistí jednou denně a blbě. Máme stejnou zubařku, stejné školení o tom, jak zuby nutno čistit, máma nadto chrup vylepšený socialistickým zdravotnictvím, několik zánětů za sebou.... ale mezizubní kartáček má akorát v šuplíku na ozdobu.
  Ťapino: zubní pasta není potřeba, pokud dobře čistíš. signal samozřejmě prodává svoje výrobky, tak vysvětluje, jak bez pasty není zubů...Já ji používám jenom jako ústní voňavku a tuba mi vydrží rok. Zubní pasta nečistí, kartáček čistí. Mimochodem, moje zubařka tvrdí, že čištění zubů po jídle je pitomost, že to si člověk zbytky jídla akorát rozpatlá do všech koutů. A zubaři používají kartáčky Curaprox:D, ty nejměkčí a nejmenší. K mání v lékárnách.
  Já jsem si bohužel zadělala na problémy lety vegetariánství, takže mám zuby trochu demineralizované...

  superkarma: 0 18.01.2007, 11:50:24
 4. avatar
  [7] Modré z nebe [*]

  Jdeme se synem k zubaři zrovna zítra. Čistíme poctivě, docházíme k zubařce pravidelně na prohlídky, ale bojíme bojíme Držte palce!

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:27:47
 5. avatar
  [6] 801926027 [*]

  paní zubařka mě očekává příští týden

  superkarma: 0 18.01.2007, 10:03:25
 6. avatar
  [5] Ťapina [*]

  RenataP: Já ti nevím. Já jsem zubní pastu poznala poprvé v mateřské školce, kdy mi ji při povinném čištění zubů po obědě vnutili a já ječela jak tur, protože jsem do té doby byla zvyklá jen na namočený kartáček. Ono i samo čištění zubů po obědě byla docela novinka, která se jaksi neujala, a vůbec jsem si nikdy nedělala nic z toho, že se na vyčištěné zuby ještě najím. Je mi 27 let a měla jsem jeden malý povrchový kaz

  superkarma: 0 18.01.2007, 09:18:39
 7. [4] FAXÍK [*]

  chodíme pravidelně a poctivě k zubaři

  superkarma: 0 18.01.2007, 09:11:24
 8. avatar
  [3] RenataP [*]

  i přes maximální hygienu úst se nelze kazu vyhnout. Je totiž infekční . Přijde mi přehnané apelovat na rodiče, že mají dětem na noc čistit zuby - to je snad stejně samozřejmý jako se umýt, ne?

  superkarma: 0 18.01.2007, 08:50:58
 9. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Zezubaři velký problém,jenom tahají korunky,myslím s kapes. Jedině rodinného zubaře,nemám

  superkarma: 0 18.01.2007, 04:40:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme