Rodina

Když žena doma „nosí kalhoty“

Pojem o pomyslných kalhotách domácího vůdce si mnozí automaticky spojují s mužem – hlavou rodiny. Nebývá tomu však vždy a ve vyhraněných rodinných pozicích se role  „generála“  dokáže zhostit i žena.

zena

Veronika (27) z Prahy má averzi na jakékoliv rodinné sešlosti.
„Už co si pamatuju z dětství, je to pořád to samé. Máma organizuje, komanduje všechny okolo a táta jen mlčky přihlíží nebo se drží stranou,“ říká Veronika.
„Pokaždé, když rodiče přijedu navštívit, je to stejný obrázek. Máma s mladší sestrou – dva spojenci sedí u televize nebo si někde něco šuškají a táta je sám někde v pokoji, kde si čte nebo pracuje. Nechápu, jak takhle můžou fungovat,“ říká Veronika, která přiznává, že si na rozdíl od své sestry vždy více rozuměla s otcem. „Je pravda, že táta je spíš introvert a máma má naopak velmi široký okruh přátel. Táta byl odjakživa ten trpělivější a klidnější. Nepamatuju si, že bych ho někdy slyšela křičet. Pokud se naštval, jednoduše práskl dveřmi a šel se uklidnit na vzduch. Máma je pravý opak. Nemyslím, že jí budu příliš křivdit, když řeknu, že je čas od času hysterická a má potřebu sem tam vyvolat hádku, aby prostě rozvířila poklidné vody a udělala na chvíli dusno,“ popisuje Veronika své rodinné poměry a dodává: „Dřív mě to strašně deptalo, ale po čase jsem si zvykla a vím, že tohle prostě k mámě patří. Kromě toho, ségra je její věrná kopie.“
Přesto Veronika nedokáže říct, zda ji v životě vyhraněné role rodičů nějak poznamenaly.
„Neřekla bych, že jsem až takový kliďas a introvert jako táta, ale je pravda, že jsem k těmto typům lidí vždycky víc tíhla, hlavně pak ve výběru partnera. Představa, že bych měla vedle sebe někoho, kdo mě neustále kritizuje, diriguje a chce všechno organizovat, je pro mě naprosto nepředstavitelná, a pokud jsem u někoho tyhle vlastnosti postřehla, brala jsem okamžitě nohy na ramena,“ svěřuje se Veronika.

Ticho buď!

Za neponižující prý považovala situace, kdy měli rodiče společnost a náhodou se neshodli v názorech.
„Dodnes nechápu, jak si táta mohl nechat líbit, když ho máma před ostatními okřikla nebo mu prostě řekla, ať je zticha. Táta to vždycky přešel s úsměvem, ale myslím, že mu to dvakrát příjemné nebylo,“ popisuje Veronika, kterou prý dodneška překvapuje, s jakým klidem její otec panovačnou a náladovou povahu své manželky snáší.
„Pro tohle svého tátu hodně respektuji. Když jsem se ho totiž několikrát ptala, jen řekl, že je toho na mámu moc a že ona to tak určitě nemyslí,“ říká Veronika, která však zároveň přiznává, že její otec je klasickým manželem pod pantoflem. Sama je ráda, že její partner je o něco průbojnější.

„Je sice velmi klidný a trpělivý, ale myslím, že až budeme vychovávat děti, budeme mít oba co do respektu a výchovy stejné slovo. Rozhodně bych nechtěla, aby to vypadalo jako u nás doma, kdy všechna důležitá rozhodnutí dělala máma a přes ně už vlak prostě nejel,“ uzavírá Veronika.


Související články 

 

   
02.03.2011 - Příběhy - autor: Eva Dömény

Komentáře:

 1. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  moje tchýně byla taky generál a tchán pod pantoflem,mlčel a podřídil se.Tchán byl moc hodný a omlouval ji.Sml22

  superkarma: 0 02.03.2011, 17:15:20
 2. avatar
  [4] RenataP [*]

  bonda — #1 jo, když si kalhoty navlíkne ten vzdělanější, chytřejší a vyspělejší, je to dobrý...

  když si je navlíkne kretén, je to průser.. i pro ty ubohý děti, jež se takhle vychovávají...

  superkarma: 0 02.03.2011, 12:53:25
 3. avatar
  [3] femme [*]

  u našich je to přesně naopak, máma jen mlčí a otčím nenechá na nikom niť suchou Sml31 pořád jen do každého rejpe a když se někdo, slušně, ohradí, tak si to hned odnese  Sml41 a pak se máma diví, že k nim nechce nikdo jezdit Sml80

  superkarma: 0 02.03.2011, 11:03:32
 4. avatar
  [2] Suzanne [*]

  Kdyby mu to nevyhovovalo, nebyl by tamSml80 Ono je to svým způsobem i pohodlné. Znám takové mužeSml22 Jejich partnerka jim takhle vyhovuje, neberou si její výlevy osobně a celkově jim to klape.Sml24

  superkarma: 0 02.03.2011, 10:31:38
 5. avatar
  [1] bonda [*]

  U nás doma to bylo taky tak. Otec věděl, že to matka myslí dobře a dělá všechno pro nás děti, tak se nikdy nevzbouřil. Přitom byl sám velice schopný, vzdělanější a zručnější než matka.

  1. na komentář reaguje RenataP — #4
  superkarma: 0 02.03.2011, 08:36:40

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme