Domácnost

Když zákeřné bakterie zhatí kýženou dovolenou

Salmonelóza. To jsou zdravotní potíže, které mohou vyústit dokonce v dehydrataci, pokud se organismus rychle zbaví vody. Nemoc, která je nejenom nepříjemná, ale i nebezpečná. Obecně platí, že salmonelóza představuje vyšší riziko pro malé děti, staré lidi a chronicky nemocné.

"Nerad na to budu vzpomínat, měl jsem silné bolesti břicha, křeče a průjem, šel jsem s váhou během pár dní dolů," přiznal můj známý, který onemocněl pár dní před odjezdem na dovolenou. Celý rok se těšil, jak odjede k moři, kde si odpočine a dopřeje si tamní speciality. V práci byl tak vytížený, že zhltl, na co přišel, rychlé občerstvení patřilo k jeho nejoblíbenějím způsobům stravování. Kvůli času.
"Vyšetření u doktora nebylo nijak příjemné, styděl jsem se, když jsem musel lidem a lékařům vysvětlovat, co mi je. Měl jsem pocit, že se mne všichni štítí, i když jsem si myl pořád dokola ruce a dbal jsem na hygienu."

Co dělat, abychom se nemoci vyvarovali?
V první řadě bychom měli vědět, jakým způsobem se můžeme těmito střevními bakteriemi nakazit.
Riziko na nás číhá především při konzumaci potravin živočišného původu, které nejsou dokonale tepelně zpracované. Maso a vejce - to jsou nejčastější možné zdroje nákazy. Nenechme se mýlit tím, že když vynecháme z jídelníčku krvavý biftek, že je automaticky vyhráno.
Ukázalo se totiž, že například maso, které není důkladně propečené, ale například jenom nedokonale grilované, může za určitých okolností představovat riziko nákazy. Také různé vaječné krémy, přidávané do zákusků, by mohly vyvolat zdravotní potíže. Zrovna tak pokrmy, kam se vejce přidávají takzvaně "na poslední chvíli", jako je třeba špenát, knedlíky s vejci, smaženice z hub, v sobě nesou určitou možnost nákazy.

Odborníci radí, abychom potraviny živočišného původu důkladně tepelně zpracovali. Vysoká teplota salmonelám vadí, hubí je. Přitom příjemná pokojová teplota jim naopak nahrává k tomu, aby se množily.

Všude tam, kde se jídlo připravuje, by měla platit jednoduchá zásada, že "provozy" by se neměly takzvaně "křížit". Znamená to, že když se například v restauraci zpracovává maso, tak by toto místo mělo být oddělené od pracovní plochy, kde se třeba připravují za syrova podávané zeleninové saláty.
Důvod je prostý: oddělit pracovní plochu, kde se zpracovává maso či vejce, tedy možné zdroje nákazy, od ostatní pracovní plochy, kde se například připravují pokrmy studené kuchyně.

Dřevěné prkénko, které nelze tak dobře udržovat v čistotě jako skleněné, by rozhodně nemělo sloužit k tomu, že na něm nakrájíme maso na kostičky na guláš, pak ho opláchneme a připravíme na něm zeleninu do oblíbeného šopského salátu.
Nepoužíváme ani společný nůž. Kuchyňskou linku nebo jinou pracovní plochu důkladně omýváme a oplachujeme, utěrky vyměňujeme tak často, jak to jde. Ideální jsou papírové utěrky, jsou nejhygieničtější. Dodržování osobní hygieny, jako je mytí rukou po použití toalety a důkladné omytí před vařením, by mělo být naprostou samozřejmostí.

Při nákupu potravin vybíráme čerstvé suroviny, sledujeme datum spotřeby a nenecháme se nalákat na výhodné slevy. U masa si dáváme pozor na jeho barvu a "vůni". Už na první pohled lze poznat, že něco není v pořádku.

Vařené jídlo, pokud ho nesníme, uložíme do ledničky, nenecháváme ho zbytečně v teple. Při ohřívání ho naopak důkladně prohřejeme, abychom případné bakterie zničili.

 

   
10.08.2004 - Dům a byt - autor: Annamarie

Komentáře:

 1. avatar
  [30] Vivian [*]

  Ťapina: to se dřív pobleju, než to dorazí do střeva

  superkarma: 0 15.09.2004, 17:51:25
 2. avatar
  [27] Ťapina [*]

  Vivian: No jo, jenže dej si tatarku nalačno a po... se z toho i bez salmonely

  superkarma: 0 10.08.2004, 21:15:17
 3. avatar
  [26] Vivian [*]

  Dnes jsem byla nakupovat v Albertu a kromě prošlejch buřtů tam měli taky majonézový saláty plný bublinek... myslím, že ty bublinky byly ty plyny, produkovaný některýma bakteriema... fujtajbl

  superkarma: 0 10.08.2004, 19:40:32
 4. avatar
  [25] Vivian [*]

  Teď jsem se doslechla zajímavou věc ze třetí ruky Otec kámoše mýho mladýho dělá prý na potravinářské inspekci a prý povídal, že pokud sníme potravinu se Salmonellou na lačno, je menší pravděpodobnost, že nám ublíží, protože Salmonella je citlivá na žaludeční kyseliny (chcípá).
  Bez záruky

  superkarma: 0 10.08.2004, 19:39:06
 5. avatar
  [24] Jupíí [*]

  my doma užíváme fernet misto slivovice, desinfrkční je a navíc ještě bylinný a hořký

  superkarma: 0 10.08.2004, 17:09:40
 6. avatar
  [23] Žábina [*]

  Sitta: tak je to pravda s tou slivovicí...já to taky slyšela a kamarádka mi to doporučovala u malého, když šel na výtěry, ale jemu je teprve 6, tak jsem to neriskla....

  superkarma: 0 10.08.2004, 15:04:56
 7. avatar
  [18] Suzanne [*]

  Kelly: všude a ze všeho

  superkarma: 0 10.08.2004, 12:00:55
 8. avatar
  [17] Kelly [*]

  Suzanne: na záchodě ... ???

  superkarma: 0 10.08.2004, 11:21:36
 9. avatar
  [16] Suzanne [*]

  Ale NEJHORŠÍ SMRT je z vyplašení

  superkarma: 0 10.08.2004, 10:53:54
 10. avatar
  [9] sylva.k [*]

  No, ono léto je velmi rizikové, co se týče salmonelóz, protože je teplo a Salmonelka se může snadno množit v potravině. Tatarce kupované a skladované v chlaďáku bych se ale nebála, protože je vyráběna ze sušených vajec(jak se vejce suší, většinou zhyne i obávaný patogen). Prostě stačí kupovat potraviny v originálním balení a dobře skladované(to se týká i pepře!).

  superkarma: 0 10.08.2004, 09:42:18
 11. avatar
  [6] Žábina [*]

  no ona salmoneloza může být i ze zmrzliny a ta má tedy k mletému masu hodně daleko ...
  nelze prostě zevšeobecňovat - á máme tady léto, přestaneme jíst mleté maso....

  superkarma: 0 10.08.2004, 08:40:35
 12. avatar
  [5] Jupíí [*]

  Petra: gerda: recept byl docela dobrej a článek taky. Tam se píše hlavně o vejcích na syrovo a nepropečeném mase. Hlavně že jsme všechny poučené. Ona tatarka zas tak moc nevadí,když je čerstvá , je totiž konzervovaná octem. V restauraci je to samozřejmě jiné, tam bych ji neriskla. A mleté čerstvé maso taky nemůže uškodit.( pokud to nejsou zbytky po vyklízení lednice)

  superkarma: 0 10.08.2004, 08:35:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme