O Štědrém dni se postí čtenářka Kytinkak. A vůbec drží mnoha dalších pěkných vánočních zvyků. Vždyť v dnešní hektické době jsou svátky tím pravým časem, kdy se zastavit a připomenout si tradice.

Tradiční Vánoce světí čtenářka Kytinkak...


Přeji krásné pondělní poledne všem ženin-kám i tobě Jakube.
 
V tomto čase máme Vánoce spojené spíše s nákupní horečkou, úklidem a pečením. Proto je nejvyšší čas se na chvilku zastavit. Přivonět k vánoční atmosféře, dát si něco teplého a společně si zazpívat vánoční koledy. I když český národ patří k nejméně věřícím lidem na světě, věřím, že Vánoce oslavují se vším všudy. Většina z nás určitě každoročně zdobí stromeček, peče cukroví, a dodržuje zvyky, které k těmto svátkům patří. Já 4. prosince nezapomínám na Barborku. Podle tradice dávám do vázy větvičky třešní nebo zlatého deště. Dávám jich tolik, kolik nás doma je. Na každou větvičku si dáme ozdobný lísteček s přáním. Traduje se, komu na Štědrý den větvička vykvete, tomu se napsané přání splní. Nevím, jestli to opravdu funguje, ale dělali jsme to už doma a já v tom pokračuji. Líbí se mi to. Další mojí oblíbenou vánoční rostlinou je jmelí, které nosí štěstí. Jmelí mám pověšené na lustru i nade dveřmi. Má sloužit jako ochrana proti zlým duchům. Dokonce má snad léčivé účinky. Na Štědrý den držíme přísný půst, kdy nejíme žádné maso. Když vydržíme, uvidíme zlaté prasátko. Další naší tradicí je, že při přípravě kapra schovávám pár šupinek, které si dávám do peněženky, aby se mě držely peníze, a další šupinku dávám pod talíř se štědrovečerní večeří, aby i ostatním přinesla po celý rok dostatek peněz. Další zvykem je krájení jablíčka na Štědrý večer po večeři. Když se na půlce jablíčka objeví hvězda, znamená to zdraví a štěstí po celý příští rok. Jako holka si pamatuji, že jsem zkoušela házet bačkoru přes hlavu. Jestli si to pamatuji dobře, pokud byla bačkora patou ke dveřím, znamenalo to, že zůstanu doma. Pokud špičkou ke dveřím, tak se provd&aac ute;m a odejdu z domu. Na Štědrý večer dokonce tatínek lil do lavoru s vodou olovo. Vznikali z toho zajímavé tvary. Ale tohle už doma neděláme. Ale pamatuji si, že se to dříve dělalo asi hodně.  Ještě vím, že se do skořápek od vlašských ořechů připevní malá svíčka a udělá se lodička, která se vloží do vody. Také to má své kouzlo a něco to znamená. Chci to letos zkusit s vnučkou, jen musím zjistit, co znamenají pozice lodiček.

zvyky

Přeji všem opravdu klidné a pohodové svátky.
 
Kytinkak

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou korekturou.

Téma dne 17.12.2012: Vánoční rituály

  • Jaké děláte vánoční rituály?
  • Splnilo se vám někdy, co jste při vánočních rituálech vyvěstily?
  • Zažila jste při vánočním rituálu něco nezapomenutelného?

Házení obuví ke dveřím, věštění z kávové sedliny, rozkrajování jablíčka, lití olova... co ještě? Vánoční rituály jsou různé, v každém kraji i v každé rodině se dělají jiné. Zajímá mě, jaké vánoční rituály děláte vy a za jakým účelem. Popište mi je v příspěvku k tomuto tématu! Ten pošlete elektronicky nejpozději 17.12.2012 do 15.00 hodin na e-mailovou adresu redakce (viz níže). Jednu z přispěvatelek, jejíž příspěvek uveřejním, odměním pěkný dárkem, totiž tekutým mýdlem AVON senses a liftingovou péčí AVON ANEW. Vaše příspěvky ať jsou dlouhé alespoň jako tento odstavec textu.

av1av2

Reklama