Bulvár

Když vás manžel bije

Říká se o ní, že je svatou v nemožných záležitostech. Vzhledem k tomu, že je zároveň patronkou zoufalých žen, trpících v manželství, tedy jakousi ochránkyní proti domácímu násilí, je zjevné, jak se už ve středověku pohlíželo na možnost udělat z impulsivního surovce laskavého manžela. Rita, původně křtěná jako Margarita, by však nebyla prohlášena za svatou, kdyby to nedokázala.

Chtěla být řeholnicí
Narodila se jako jediná dcera zbožných měšťanů Antonína Lottiusa a Amáty v Roccaporeně nedaleko Cassia v Itálii. Rok jejího narození je nejistý a udávají se tak rozdílná data jako 1381, 1377 a 1360. Jako malou ji prý rodiče nalezli s pěti včelami u úst. Tato událost byla později vykládána jako znamení. Rita často navštěvovala nedaleký kostel sv. Augustina a klášter sv. Marie Magdalény. Jednoho dne se jí zjevili místní oblíbení svatí – Jan Křtitel a Mikuláš z Tolentina – a řekli jí, že se má stát řeholnicí.

Sňatek z vůle rodičů
Rodiče však měli s Ritou jiné plány. Už ve čtrnácti letech ji zasnoubili s měšťanem Ferdinandem Pavlem Mancinimem, známým svou nezdrženlivou a prudkou povahou. Rita jako poslušná dcera přijala vůli rodičů, a i když oba zemřeli ještě před svatbou, v osmnácti letech se přesně podle smlouvy za Pavla provdala.

Mírností proti násilí
Manželství ovšem nebylo šťastné. Pavel si na Ritě často vyléval svůj hněv a ona to snášela s pokorou, něžností a láskou. Nemálo času také strávila v modlitbách. Zdá se, že tato prapodivná terapie nakonec přinesla kýžené ovoce – Pavel, který z počátku na Ritinu smířlivost reagoval ještě větším vztekem, si nakonec na svou pokornou ženu zvykl a začal se k ní chovat lépe. Vztahu prospělo také narození dvou synů - Jana Jakuba Antonína a Pavla.

Pavlova smrt
Politické spory mezi guelfy a ghibelliny však vyvrcholili řadou vražd, jimž padl za oběť i Ferdinand Pavel. Rita se rozhodla synům o způsobu skonu jejich otce neříci, aby se také nezapletli do krevní msty. Vrahům svého manžela odpustila a jeho zakrvácenou košili skryla. Kdoví, možná že manželství přece jen nebylo ještě tak spokojené.

„Záchrana“ synů
Chlapci se však v patnácti letech dozvěděli pravdu, a jak jim velela tradice, začali plánovat pomstu. Rita se zděsila – co když se její děti poskvrní hříchem vraždy? A tak prosila Boha, aby jí pomohl. Ten si úzkost matky zjevně vyložil po svém a ještě než chlapci dosáhli věku, v němž by bylo jejich povinností pomstít otcovu smrt, onemocněli a zemřeli.

Vstup do kláštera
Rita se rozhodla vstoupit do kláštera sv. Magdalény, ale tam ji, z obav před možnou pomstou jejích nepřátel, nepřijali. A to i navzdory tomu, že se Rita s vrahy svého manžela veřejně usmířila. Nakonec ovšem budoucí světici pomohli sami svatí - Jana Křtitel, Mikuláš z Tolentina a sv. Augustin ji osobně doprovodili k bráně kláštera, a ta se před ní otevřela. Rita tedy byla přijata.

Označena trnem
V klášteře vedla Rita asketický život. Spávala na podlaze, postila se a často meditovala nad Ježíšovými slovy. Jednou jí prý při meditaci před křížem probodl trn z Ježíšovy koruny čelo, kteréžto stigma jí zůstávalo a na čas zmizelo, jen když podnikla pouť do Říma. Rána prý byla často zanícená a nepříjemně zapáchala, proto žila Rita odděleně od ostatních sester. Její bývalý manžel byl také v klášteře před svou smrtí neoblíben a část této nenávisti se přenesla i na Ritu. Přesto nepřestala milovat a odpouštět.

Ritina smrt
Ošetřovala raněné a trpící při různých epidemiích, až nakonec sama onemocněla tuberkulózou. Poslední čtyři roky strávila připoutána na lůžko. Před smrtí se její tělo pokrylo vředy, které však náhle zázračně zmizely a místností zavanula libá vůně. Tělo se nakonec zachovalo neporušené a je vystavováno ve skleněné schránce. Na základě svého života i vykonaných zázraků byla Rita v roce 1737 blahoslavena a v roce 1900 kanonizována papežem Lvem XIII.

 

 

 

 

Tato poněkud podivná světice, která se nejprve nechala týrat manželem a posléze si u Boha vyprosila smrt svých synů, je nejvíce uctívána v Itálii, Jižní Americe a na Filipínách. Což ne zrovna lichotivě vypovídá o postavení žen v těchto zemích.

Myslíte si, že se dá násilník změnit mírností? Máte zkušenost s domácím násilím? Myslíte si, že se domácímu násilí dá nějak zabránit? Nebo dokonce předejít? Je v takové situaci jediným řešením rozvod, nebo lze násilníka nějak převychovat?

   
22.06.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [46] Vivian [*]

  THAISHA: to myslíš vážně, žes žila s tyranem-alkoholikem KVŮLI DĚTEM? A jaký to jako mělo pro ty děti přínos? Myslíš tu následnou psychiatrickou léčbu?

  superkarma: 0 26.06.2007, 17:41:17
 2. [44] gentiana [*]

  Taky bych, spíš než Dětskou katolickou encyklopedii doporučila jako zdroják třeba Oxford Dictionary of Saints, ono by to pak nevypadalo tak žhavě. Navíc se Italové jaksi nejmenují Pavel a Ferdinand:P
  Jinak, plantat asi tak třinácté století, kdy se tedy prali ghibellini a guelfové, se současností, je blbost, ona tehdy ženská neměla moc šancí se rodině protivit..... a lidi se mlátili docela často a radostně, koneckonců, kdosi Aliénor Akvitánskou chválil, že je správná dáma, že neposlušné služce vyrazila pěstí zub......

  superkarma: 0 24.06.2007, 21:15:34
 3. avatar
  [43] *Kotě* [*]

  evadolezalova: ty zjevně nemáš žádnou zkušenost se soužitím s násilníkem, že? Já (naštěstí) také ne, také jsem věřící, ale přesto vím, že to co píšeš, jsou naprosté hovadiny. Týraná žena nikdy nemůže svého tyrana převychovat, i kdyby se samou pokorou a sebeobětováním a trpělivým vysvětlováním rozkrájela.

  superkarma: 0 24.06.2007, 21:09:19
 4. avatar
  [42] paníliška [*]

  OlgaMarie:

  superkarma: 0 24.06.2007, 14:13:20
 5. avatar
  [41] Meander [*]

  THAISHA: Kvůli dětem? Aby i dcera skončila u psychiatra? Jdi se vycpat!

  superkarma: 0 24.06.2007, 12:22:04
 6. avatar
  [40] OlgaMarie [*]

  Po Starém Zákonu-např.Kniha Jobova,přišel Nový Zákon-slova syna člověka-Ježíše Krista a kdo nechá děti vyrůstat v prostředí domácího násilí jedná proti Bohu,společnosti i sobě a je za vše odpovědný.Sebemrskačství pokládám za úchylku.

  superkarma: 0 24.06.2007, 12:19:04
 7. avatar
  [39] tyrkys [*]

  evadolezalova: sestra jedná už dvacet let způsobem, který doporučuješ a změna k lepšímu nenastala ani náhodou, spíš se to zhoršuje. S podobnýma radama jdi do ...

  superkarma: 0 24.06.2007, 00:18:30
 8. avatar
  [37] Meander [*]

  Eva_Fl: Neučej, pokud vím. Ale i Písmo si může leckdo vyložit lecjak.

  superkarma: 0 23.06.2007, 21:00:13
 9. avatar
  [36] Eva_CZ [*]

  evadolezalova:
  Jediny, co bych milackovi udelala, je nejakej moc prima zpusob tyrani, jako napr. uriznout koule apod. Smarja, ja jsem fakt rada, ze ma s virou velkej problem. TOHLE vas ucej?

  superkarma: 0 23.06.2007, 18:48:07
 10. avatar
  [35] paníliška [*]

  evadolezalova: No to zírám, být věřící neznamená taky být otloukánek. Ani náhodou.
  A pokud jde o mě, na mě chlap jednou šáhnout, v tu ránu ji má zpátky. To zabírá okamžitě.

  superkarma: 0 23.06.2007, 15:33:34

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [34] Rikina [*]

  evadolezalova: nevěděla jsem, že být věřící znamená ztrátu sebeúcty. Nic nestojí za to, abych byla s člověkem, který mi ubližuje. Ani firma, ani jiný majetek, a děti? V takhle pokřiveném vztahu? Co si asi tak odnesou do života? Kromě toho bych ráda věděla, proč mám investovat svůj čas, energii, zdraví atd. do výchovy dospělého svéprávného člověka, který na to reaguje násilím? Jistě, jsou takové povahy, že v tom vidí svůj životní cíl, a poslání. Takové vědí předem, do čeho jdou, a třeba si to i naplánují. Vyberou si úmyslně někoho na "vychovávání". Ale když se žena vdá a očekává úplně obyčejné manželství, načež je nucena se vyrovnat s domácím násilím... ani náhodou bych se nenechala otloukat a spoléhat se na to, že možná, někdy, jednou, dotyčného osvítí duch svatý a on si uvědomí, že mi ubližuje.

  superkarma: 0 23.06.2007, 14:39:11
 2. avatar
  [33] evadolezalova [*]

  Rikina: pokud o toho chlapa stojíš, tak ano (nebo pokud s ním chceš zůstat kvůli dětem, majetku, rodinné firmě nebo jiným záležitostem). Pokud nestojíš, tak samozřejmě ne. Ono celý dopad to má takový, že tím, že to snášíš a i přesto jsi k tomu člověka i nadále vlídná, laskavá, nijak se mu nemstíš, ale naopak třeba i k tomu všemu i přidáš něco dobrého jaksi navíc, tak ho tím vychováváš, děláš z něj tak nějak lepšího člověka, protože ten člověk o tom prostě bude časem přemýšlet, bude se stydět, bude mu to líto a bude se chtít změnit. Je to samozřejmě běh na dlouhou trať, ale věřím tomu, že funkční. Ovšem v mezidobí "klidu" to chce s tím člověkem mluvit (laskavě, ne vyhrožovat, nadávat, vydírat, zvyšovat hlas,...), mluvit a zase mluvit o tom, že jeho chování je špatné, dát najevo jasně svůj postoj, že ti ubližuje a že tě jeho chování mrzí. Na druhou stranu je třeba vypíchnout jeho klady a přednosti a toho kladného by mělo být v tvé řeči samozřejmě mnohem víc než toho negativního. Tož asi tak.
  Ale na druhou stranu postoj všech holek tady chápu a je mi jasné, že tento můj názor nikdo sdílet nebude, když není věřící

  superkarma: 0 23.06.2007, 14:26:07
 3. [32] Rikina [*]

  evadolezalova: hmm, a to bych se měla tu delší dobu, než tahle taktika zabere, nechat řezat? A ještě být vlídná a laskavá? To tedy děkuji, ale já se mám ráda.

  superkarma: 0 23.06.2007, 13:50:03
 4. avatar
  [31] evadolezalova [*]

  Já věděla, že se do mě pustíte . Obvykle tahle taktika zabírá až po delší době, ne okamžitě.

  Manx: a ty si myslíž, že když budeš na násilníka reagovat násilím, že zvítězíš ? Tak to bych fakt chtěla vidět . Snad jedině, že děláš nějaký ty bojový sporty, jinak nemáš šanci. Spíš bych volila taktiku ukecávání.
  Ornias: a jak budeš reagovat ty, když na tebe někdo bude mířit ? Poraď, dobrá rada (kor v dnešní době) nad zlato. Mmch, ne každý jenom hlásá

  superkarma: 0 23.06.2007, 13:26:06
 5. avatar
  [30] Irad [*]

  s týráním v pravém slova smyslu jsem se nesetkala.. tyran zůstane tyranem. nikdy se nezmění a to ani narozením dětí, to max k horšímu.. jediná možnost je rozchod, odejít od něho a to i formálně, když se žena nerozvede, ten chlap má pořád pocit, že je jeho vlastnictvím, že může kdykoli přijít a říct, že už to bude dobré, že on se změnil.. možná na pár dnů, max týdnů, ale jednou to zase přijde, další rána, další urážky..

  superkarma: 0 23.06.2007, 11:12:08
 6. avatar
  [29] OlgaMarie [*]

  Janecka: Také jednu takovou znám.Jí dělalo děsně dobře,když pak chodil a prosil a že už nikdy...Ptala jsem se jí,zda myslela na své 3 děti,jak v tom musejí být.Nevěděla o čem mluvím,vůbec si nechtěla připustit,že děti budou trvale narušené a v podstatě se jedná o týrání i dětí.

  superkarma: 0 22.06.2007, 16:02:08
 7. avatar
  [28] Janecka [*]

  Moji vzdálenou tetu bil manžel a pak rozbíjel co mu přišlo pod ruce.Ona od něho vždy utekla,pak se vrátila.Sklidnil se až teď,kdy je v důchodu.A ta teta,se ještě postarala o svoji tchýni,která ji neřekla slůvko útěchy nebo zastání. .Já bych to nesnela.Já se stakovým násilníkem rozvedla.

  superkarma: 0 22.06.2007, 15:49:41
 8. avatar
  [27] OlgaMarie [*]

  ivana.kuglerova: S uctíváním sv.Rity jsem se v Itálii hodně sešla.Po venkově má dost sošek,kapliček apodobně.Na Korzice jsem ji viděla živou.Do kopce rozšafně vystupoval v černém obleku a klobouku starší muž a za ním se vlekla ohnutá,zřejmě i udřená ,předčasně zestárlá žena se dvěma narvanými koši s nákupem z trhu.Vycítila jsem vděk,že s mužem mluvím a ona si mohla trochu orazit.

  superkarma: 0 22.06.2007, 15:16:22
 9. avatar
  [26] ivana.kuglerova [*]

  ivana.kuglerova: ehm... rozdíl

  superkarma: 0 22.06.2007, 15:00:28
 10. avatar
  [25] ivana.kuglerova [*]

  Meander: Jo ták . To není myšleno tak, že bych měla nějaké informace o postavení žen v těhle zamích, ale že fakt, že je tam Rita nejvíc uctívana (což se tvrdí na stránkách ŘKC) by mohl (tj. zdaleka nemusí) na něco poukazovat .
  Jinak v Itálii dlouho žil jeden známý a říkal, že je tam v tomhle obrovský rozdím mezi městem a venkovem...

  superkarma: 0 22.06.2007, 14:59:56
 11. avatar
  [24] OlgaMarie [*]

  Meander: Myslíš poslední odstavec článku? Doubravka-dcera Boleslava prvního s přízviskem ukrutný,od prvního manžela,saského kurfiřta,utekla,protože byl stejný hnusák jako manžel sv.Rity.A proto ji za svatou nemohli prohlásit.Je vedena pouze za zakladatelku polského rodu Piastovců.S Měštkem polským , jeho manželkami a souložnicemi za pomoci svého otce pěkně vyběhla.

  superkarma: 0 22.06.2007, 14:51:37
 12. avatar
  [23] Meander [*]

  Mno, já jen, že Itálii nepovažuji za zemi, kde by se ženám dělo nějaké příkoří. Jižní Amerika je poněkud široký pojem. A ohledně Filipín - odkud jsi čerpala?

  superkarma: 0 22.06.2007, 14:46:20
 13. avatar
  [22] ivana.kuglerova [*]

  Meander: Jak "myšlen"?

  superkarma: 0 22.06.2007, 14:39:17
 14. avatar
  [20] Meander [*]

  Ten poslední odstavec je myšlen jak?

  superkarma: 0 22.06.2007, 14:26:55
 15. [18] Yvaine [*]

  Oplácet násilí(obzvlášť to domácí) pokorou? No to nad ne Co se týká domácího násilí, znám pár lidí (tedy hlavně ženy a pak děti), kteří se stali obětí. Pokora nepomáhá. Kdo chce psa bít, hůl si najde. Řeší to jedině doktor nebo rozvod.

  superkarma: 0 22.06.2007, 12:36:12
 16. avatar
  [17] OlgaMarie [*]

  Svatou Ritu a nejen ji deptali za života a politická moc církve zneužila její život plný zoufalství i po smrti.A tím,že ji prohlásili za svatou,nabádali ženy,ať s pokorou snášejí už dost těžký úděl.Politickou moc církve vytvářeli po staletí chlapi.A ta nemá nic společného s Písmem Svatým.To naopak nabádá,aby muž se ženou a žena s mužem žili k vzájemné radosti.Kdyby nežilo víc lidí dobrých,tak se lidstvo už dávno vybilo.A bohužel i dnes se tvoří zákony o rodině velmi pomalu a jsou to muži,kteří vytvářejí takové podmínky,aby týraná,-ý neměl kam odejít.

  superkarma: 0 22.06.2007, 12:35:42
 17. avatar
  [16] átéčko [*]

  Manx:

  superkarma: 0 22.06.2007, 12:07:59
 18. avatar
  [14] átéčko [*]

  Ornias:

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:57:53
 19. avatar
  [13] lilithheta [*]

  Ornias: Co si vybavuji, tenhle přístup praktikovali akorát tak Ježíš a ta hrstka "svatých" - a víme dobře jak všichni dopadli

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:57:29
 20. avatar
  [12] lilithheta [*]

  ivana.kuglerova: Svedla bych to na ty hajzlíky emzáky nebo kruhy v obilí ...

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:55:57
 21. avatar
  [10] ivana.kuglerova [*]

  lilithheta: Aby pak ovšem ženušku při našich zákonech nezavřeli za to, že páchá domácí násilí na manželovi .

  superkarma: 0 22.06.2007, 11:15:05
 22. avatar
  [9] lilithheta [*]

  ad.astra: V případě domácího násilí doporučuji intenzivní kursy sebeobrany (nebo bojového sportu). Myslím, že by se rychle ten hajzlík naučil, jak se má správně chovat, kdyby mu do té doby pokorná ženuška, zmalovala ciferník ...

  superkarma: 0 22.06.2007, 10:43:01
 23. avatar
  [8] ad.astra [*]

  V domácím násilí se mužský nezahambí a nepřijde se omluvit, je to jen a jen horší, neboť ví, že může ve své agresivitě zajít dál, neboť mu to je dovoleno - ještě by mu měla snad ženuška za nakládačku poděvoat, neboť si to zaslouží, asi nebyla dost pokorná a poslušná
  V domácím násilí je řešení buď odejít, nebo koupit pořádnou litinovou pánev

  superkarma: 0 22.06.2007, 10:17:34
 24. avatar
  [7] wich [*]

  Pokud chlap ženskou bije nebo s ní hrubě zachází, tak je jediným východiskem odejít. Chlap se nezmění nikdy a když, tak jen k horšímu. Napraveného násilníka jsem ještě nepotkala...

  superkarma: 0 22.06.2007, 09:36:03
 25. avatar
  [6] evadolezalova [*]

  Napsala jsem špatně tu větu Tím toho druhého přivedeš k lítosti. Má být Tím toho druhého ZAHANBÍŠ a přivedeš k lítosti.

  superkarma: 0 22.06.2007, 09:21:18
 26. avatar
  [5] evadolezalova [*]

  už v Bibli se píše, že když ti někdo udělá něco zlého, máš reagovat s láskou, mírností a pokorou, odpustit. Tím toho druhého přivedeš k lítosti. Zda-li to funguje v domácím násilí, nevím, ale toto jsem radila kamarádce, jejíž rodina byla na nože s druhou rodinou (zítra to roztočíme drahoušku ). Nepomáhalo absolutně nic. Když se začali řídit touto radou, neopáceli naschvály, pomluvy atd., ale naopak jim třeba donesli koláč, pozvali na večeři, nehádali se atd., druhá rodina u nich jednou zazvonila s flaškou v ruce, prý se jdou omluvit a udobřit. Z hovoru vyplynulo, že právě jejich laskavost, mírnost, neoplácení zlým za zlé, bylo příčinou jejich příchodu. Tak nevím, snad by to mohlo fungovat i v případě domácího násilí, ne ? Ostatně příběh Rity a jejího manžela je toho důkazem

  superkarma: 0 22.06.2007, 09:18:22
 27. [4] lumra [*]

  Násilník zůstane násilníkem.
  Naštěstí ne.
  Jediný způsob je odejít od násilníka, dneska už existuje možnost vykázání násilníka ze společné domácnosti.
  Rozvod.

  superkarma: 0 22.06.2007, 08:01:11
 28. avatar
  [3] Markýza [*]

  NE
  ANO
  NE
  NE
  JEDINĚ ROZVOD (ROZCHOD)

  superkarma: 0 22.06.2007, 07:56:01
 29. avatar
  [2] kareta [*]

  Nevím
  nemám
  nedá
  předejít se asi dá
  kdyby na mě vztáhl ruku ve zlém, asi by pak dlouho nežil

  superkarma: 0 22.06.2007, 07:01:13
 30. avatar
  [1] trdlo [*]

  Ne.
  Ano.
  Ne.
  Ne.
  Nelze.

  superkarma: 0 22.06.2007, 00:47:00

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme