Péče o zuby nás provází celý život. Někdo si s nimi „užívá“ více, jiný méně. Bohužel je někdy problém se zuby díky tomu, že váš zubař odvedl nekvalitní práci. Svůj příběh nám napsala Věra, a my jej rádi uveřejníme - také proto, že díky nám dostala tip na Erpet Medical Centrum a lékaře, který ji nyní ošetřuje, si nemůže vynachválit. Pokud si přečtete její příběh, uvidíte, opravdu si se svými zuby užila.

zubař

Jako dítě jsem se nikdy nebála zubaře. Nastalo to cca v 17 letech, kdy jsem prodělala resekci a pak následoval zánět okostice, tudíž druhá resekce... V tu dobu jsem chodila na školu, tak jsem měla školní zubařku, která v ordinaci věčně nebyla, takže mě ošetřoval, kdo byl po ruce, musím podotknout, že to je již 21 let. Ošetření na pohotovosti raději pomlčím... Do dnešního dne to je má noční můra.

Vše se asi po 3 měsících vyřešilo a já měla opět zuby jak ze žurnálu.
Posléze jsem po prvním dítěti prodělala chemoterapie a nastal opět zubní kolotoč.
Je fakt, že mě paní doktorka na onkologii od začátku upozorňovala, že to s největší pravděpodobností odnesou i zuby, a měla pravdu. Nicméně jsem si říkala, že pokud se vyléčím po onkologické stránce, přijít o zuby za to stojí. A jsem zdravá jako ryba. 

V té době jsem již měla milou, hodnou a ochotnou paní zubařku, která věděla, že než si sednu na zubařské křeslo, mám strach jako prvnička.  Paní doktorka to se mnou vždy dokonale zvládla, a tak jsem se ve finále dopracovala ke krásné keramické protéze na horní čelisti.
Paní doktorka měla jedinou chybku... vždy o prázdninách jezdila na celé 2 měsíce na chalupu. A já jsem vždy v její nepřítomnosti měla problém.
Našla jsem si na doporučení jiného zubaře, staršího pána, prý je perfektní, a opravdu byl, jenže...

Po několika letech jsem začala mít problémy s přesností protézy, bez zubní nitě jsem se už ani nenajedla. Tak jsem rozhodla problém řešit jinde. Díky tomu jsem se dostala do specializovaného zubního centra v Praze. Je to Erpet Medical Centrum. Po vstupní prohlídce, do které patří i rentgen, panoramatický rentgen atd., jsem při zhodnocení stavu mého chrupu valila oči. Pan doktor mi na snímcích ukázal, jak nekvalitně mám provedenou protézu. Tam, kde mám mít vyplněné zubní kanálky pod protézou, je sice mám, ale jen asi polovinu.

Divila jsem se, jak je to možné, lékař mi odvětil, že se to v zubních ordinacích, kde vás po odstranění nervů a vyplnění kanálků nepošlou opět na RTG, stává.

Co mě tedy teď čeká? Předělat celou horní čelist, protože díky nedoplnění kanálků a nepřilnutí protézy k dásni mám všude zánětlivá ložiska,díky kterým neustále trpím záněty po celém těle. Nemám se divit, že jsem stále nemocná, chronická ložiska se záněty mají vliv na celkové zdraví. A přitom stačilo tak málo, udělat rentgen zubů a správně vše zaplnit.

Teď mám již několik zákroků za sebou, i když prý bude trvat ještě cca rok, než mi pan doktor řekne: „Mějte se fajn, uvidíme se na preventivní kontrole.“ Pravdou je, že ze zubaře mám stres pořád, ale díky přístupu pana doktora Růžičky a bezbolestnosti zákroků to zvládám jen s nechutí, ne s panickou hrůzou.

Na co si tedy musíme dát pozor, pokud vám lékař ošetřuje zubní kanálky? Poprosili jsme o vyjádření zástupce soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum, MUDr. Miloslava Kubíčka.

Po dokončení endodontického ošetření by vždy měl být zhotoven rtg snímek, na kterém by měl lékař pacientovi ukázat zaplněné kořenové kanálky, které by měly být vyplněny až ke špičkám kořenů.
Po zaplnění kořenů je velmi často zvýšená citlivost zubu hlavně při skusu, citlivost by však měla přestat cca do 2 týdnů. Pokud citlivost přetrvává, není vhodné zub definitivně ošetřovat korunkou a pod. a je třeba hledat příčinu komplikací.

Pokud je na zubu nedobře endodenticky ošetřeném váček, je zubními lékaři velmi často doporučována tzv. resekce, což je odstranění problémové části kořene, samotný tento zákrok problém většinou nevyřeší, a proto je vhodné raději navštívit specializované endodontické pracoviště, kde je možné provést kvalitní reendodontické ošetření, a tím problém efektivně vyřešit.

Pokud lékař čistí kořenové kanálky jednoho zubu několik měsíců po sobě a nechává zub „do nekonečna“ otevřený s tím, že zub stále nelze zavřít, je velká pravděpodobnost (téměř 100 %) že se endodontické ošetření nezdaří, a je proto vhodné navštívit specializované pracoviště.

Děkujeme za spolupráci MUDR. Miloslavu Kubíčkovi ze soukromé zubní kliniky Erpet Medical Centrum

Reklama