Rodina

Když vám doma účet vysaje temné monstrum

Schováváte doma před dětmi peníze a platební karty? Všeteční potomci vám i tak můžou připravit finanční katastrofu. Stačí, aby se dostali k počítači nebo k mobilu. A zatímco si hrají, z účtu vám mizí tisíce.

Šestiletý Will Smith z Velké Británie si uměl s dědečkovým iPadem krásně vyhrát. Krmil a vybarvoval na něm příšerky ze hry Monster Island. To vše proto, aby se nakonec mohl postavit hlavnímu protivníkovi – temnému monstru. Místo toho se jeho prarodiče museli postavit společnosti Apple, která jim poslala účet v přepočtu za šedesát tisíc korun.

biip

Každá digitální dobrota či kousek vybavení totiž stály reálné peníze. Ty šly z účtu, který měl dědeček na iPadu nastavený. Dlužno říci, že firma peníze vrátila a podobně postupovala v řadě dalších případů. Celkem už vyplatila desítky milionů dolarů rodičům, kteří prokázali, že se nákupy uskutečnily bez jejich svolení a vědomí.

Zadarmo, které se prodraží
Finanční princip těchto her, v oboru nazývaných free to play, je jednoduchý. Stáhnout si je na počítač nebo do mobilu může každý zdarma. Jenže za různá vylepšení či rychlejší postup se pak musí platit. A pokud peníze mizí elektronicky, hráče to v zápalu hry tolik nebolí, pokud si toho vůbec všímá. 

Přesně tak se choval i sedmiletý Faisall Shuga. Zapamatoval si ID svého otce a pak si užil báječných pět dní s hrou Jurassic World, při které si pomáhal nákupy Dino zlaťáků za reálné peníze. Výsledek? Účet v přepočtu za sto padesát tisíc korun. 

biip

Patnáctiletý Belgičan zase na číslo karty svého dědečka utratil ve hře na mobilu Game of War: Fire Age 37 tisíc eur, tedy více než milion korun.

Zábavná hra učí děti zacházet s penězi
Tyto případy ukazují, že ani teenageři si hodnotu peněz často neuvědomují.

Kromě finančních nástrah nabízí digitální svět naštěstí i pomoc. Třeba elektronické kapesné biip, které kombinuje platební kartu s webovou a mobilní aplikací. „Hra“ má tentokrát jiná pravidla, cílem je naučit se vycházet s reálným kapesným. Biip tak nabízí dokonalý přehled o hospodaření jak pro děti, tak pro vás. Zároveň motivuje ke spoření, radí a odměňuje za každý pokrok. Případné výdaje jsou navíc limitované.

Službu biip si lze objednat přes internet na www.biip.cz. Není k ní třeba zakládat účet ani se k čemukoliv upisovat. Je to jednoduché. A temného monstra se už nemusíte bát.

Více informací najdete na www.biip.cz

biip

   
22.02.2016 - Finance a práce - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [9] jiti [*]

  Půjčit dítěti ipad nebo tablet s otevřenou peněženkou je pěkná blbost. A synovi tvrdím, že placené hry neumíme zaplatit že máme špatné platební karty jinak bych se nedoplatila.

  superkarma: 0 01.03.2016, 08:56:05
 2. [8] Boros [*]

  Lídy — #3 Jo, syn chodil do 6. třídy a hned 1.9. učitelka mne sepsula jak malého haranta, jak to, že ještě nemá mobil. Ve 12 letech? Docela jsem se s ní tenkrát chytila

  superkarma: 0 22.02.2016, 20:09:35
 3. [7] bobani [*]

  Sml79

  superkarma: 0 22.02.2016, 17:41:22
 4. avatar
  [6] risina [*]

  SandraAbigail — #2 Mám jiné informace - ano, děti se při těchto experimentech rychleji naučí zacházet s výpočetní tedhnikou, ale objem a trvanlivost zapamatovaných informací se neliší od "tradiční" výuky.

  Co se týká učebnic a opisování rukou - mám zkušenost, že co si přečtu z papíru, pdtrhám nebo zvýrazním a posléze a přepíšu/vypíšu, zapamatuji si snáz než to, po čem jen kloužu očima na monitoru. Tuto zkušenost portvzují i t, kdo s technikou vyrůstali - mi tudenti (je jim 15-22) a moje dvacetiletá dcera. Dávají napříkald přednost papírovým testům před elektronickými a pokud si materiály, které jim dávám na internet, chtějí skutečně nastudvoat, tak si je tisknou.

  superkarma: 1 22.02.2016, 16:55:56
 5. [5] Zunka [*]

  Velmi užitečné Sml16

  superkarma: 0 22.02.2016, 13:32:31
 6. [4] armina [*]

  super nápad Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 22.02.2016, 13:18:52
 7. avatar
  [3] Lídy [*]

  Rikina — #1 Nejsem přítel podobných hraček, ale ta hranice 15 let mi přijde přesto trochu vysoká. V dnešní době je pro některé rodiče (a jejich děti) mobil nutnost už v dřívějším věku. Ostatní jsou opravdu jen drahé hračky, ale to už je na rodičích Sml22

  1. na komentář reaguje Boros — #8
  superkarma: 0 22.02.2016, 11:24:31
 8. avatar
  [2] SandraAbigail [*]

  Půjčit dítěti na hraní iPad (nebo jiný tablet) nebo mobil je bezva nápad, dítě si rozvíjí počítačovou gramotnost, jemnou motoriku a v českém (resp. ne-anglickém) případě často i angličtinu. Akorát to chce mít in-app platby pod heslem, což se samozřejmě dá v každém operačním systému nastavit. Každopádně zastávám názor, že počítačová technika k dětem patří, protože díky interaktivním aplikacím se učí mnohem snáze a rychleji. Doufám, že brzy nahradí zažloutlé nudné učebnice a hloupé učitele, kteří často jen vyžadují opsání učebnice do sešitu aniž by vedli nějaký výklad, právě iPad a interaktivní výuka a to ne jen na pár vybraných školách jako experiment, ale hezky jako standardní výuka. Ostatně ty experimenty ukazují, že s moderní technikou se děti učí podstatně rychleji a více si toho dlouhodobě zapamatují.

  1. na komentář reaguje risina — #6
  superkarma: 0 22.02.2016, 09:54:45
 9. [1] Rikina [*]

  Není lepší dát šestiletému dítěti na hraní něco jiného než dědečkův iPad? Sml80 Kromě toho tyhle věci jdou uzamknout, zaheslovat... osobně jsem toho názoru, že dítěti nepatří do ruky ani mobil, ani iPad, ani nic jiného podobného nejméně do těch 15 let, a potom teprve tehdy, když si na tu věc robátko vydělá dost peněz vlastníma rukama. To mládě nejlíp naučí hospodařit s penězi. Sml24

  1. na komentář reaguje Lídy — #3
  superkarma: 0 22.02.2016, 06:31:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme