Bulvár

Když v tom jedou ženy

Od zítřka, 26. února, uvádí Česká televize nový dokumentární cyklus režisérky Theodory Remundové: Když v tom jednou ženy. Dokument pojednává o závislosti (nejen) na alkoholu.

Nezaměstnaná Zuzana, distributorka oblíbených farmářských bedniček Jitka, Ela původem z Ukrajiny a operní diva Helena… tyto čtyři odlišné ženy spojuje jedno – s větším či menším úspěchem bojují se závislostí (nejen) na alkoholu, stejně jako tisíce dalších v České republice.

jitkaa

Jitka

Mají společné také to, že se staly hlavními hrdinkami unikátního šestidílného dokumentárního cyklu Když v tom jedou ženy, který natočila režisérka Theodora Remundová a který od 26. února během čtyř středečních večerů na programu ČT2 uvede Česká televize.
Osudy našich hrdinek jsme sledovali během tří let,“ říká Theodora Remundová, která na natáčení úzce spolupracovala se spoluscénáristkou Klárou Formanovou. Výsledkem jsou čtyři příběhově uzavřené pětačtyřiceti minutové díly o každé z žen. Dva díly navíc ukazují skupinovou terapii v pavilónu závislostí v Psychiatrické léčebně Bohnice.

dalsi

dd

Přehled termínů vysílání na ČT2 a hrdinek jednotlivých dílů

26. února 2014, 22:00 - Abstinence na prvním místě
Atraktivní bruneta Jitka (1965) je matkou čtyř dětí, která se potýká se závislostí na alkoholu. Vidíme mladě vyhlížející ženu, která vyznává zdravý životní styl, pracuje jako distributorka oblíbených farmářských bedniček, věnuje se makrobiotickému vaření, neváhá jet pomoci jako dobrovolnice při povodních na severu Čech, a přesto recidivuje, jako kdyby nechtěla, či se neodvažovala nahlédnout do svého vnitřního světa a konkrétně pojmenovat, co ji k opakovaným recidivám přivádí. Jitka chce žít tady a teď a minulost ji nezajímá. Celý příběh významně oživují Jitčiny ne zcela nekonfliktní dialogy s jejím partnerem Radkem.

5. března 2014, 22:00 - Chci získat zpět svou dceru
Ela
(1969) je původem Ukrajinka. Po příchodu do ČR se nevyrovnala se změnou prostředí a začala brát tvrdé drogy, bylo jí tehdy 32 let. Ela se začala léčit, ale opakovaně recidivovala. Po deseti letech těžkého zápolení se ale Elin přístup k abstinenci radikálně změnil. Během poslední recidivy totiž počala dcerku Sofii. My Elu poprvé vidíme dva měsíce po porodu, malá Sofie byla svěřena do dočasné péče Elině sestře Nataše. Ela nastupuje cestu k uzdravení a získání svého dítěte zpět. Sestra Nataša však s návratem Sofky k Ele nesouhlasí, ačkoli Ela abstinuje. Mezi sestrami se rozhoří boj o dítě.

12. března 2014, 22:00 - Střízlivá Helenka, 22:45 - Letní hovory ze sedmičky
Operní diva Helena (1955) je pečlivě upravená, roztomilá, vtipná paní, u které by nás ani náhodou nenapadlo, že má nějaký problém. A přesto právě ona se už tak dlouho pokouší vybřednout z alkoholové, ale zejména lékové závislosti. Helenka se po léčbě snaží přestěhovat z ubytovny do vlastního bytu, odváží se přes velký strach opravovat poničené vztahy se svou rodinou, soutěží v populárním pořadu Česko hledá talent, zpívá. A hlavně se aktivně doléčuje. Vnitřní pasivita je přesto její velký nepřítel.

19. března 2014, 22:00 - Mámo, já jsem tady, 22:45 - Zimní hovory ze sedmičky
Sledujeme cestu 33-leté Markéty za svou závislou mámou Zuzanou (1959) z Prahy do Olomouce. Máma Zuzana je inteligentní žena, která se vždy, když se snažila, dařilo sehnat zaměstnání. Pracovala jako obchodní asistentka v luxusních buticích, podnikatelka i jako obchodní cestující. Po třicítce se však začala potýkat se závislostí. Nyní v padesáti se snaží „začít znovu“ v chráněném bydlení v Olomouci. Markéta vyrostla bez otce, ve společné domácnosti s matkou a babičkou. Otevřenost Markéty i Zuzany obnažuje tíhu nejsilnějšího pouta (vztahu matky a dcery) poznamenaného závislostí. Najde dcera cestu k mámě, podaří se jim prolomit nánosy lží a předstírání, kterými je jejich vztah už léta poznamenán?

 více informací: www.ceskatelevize.cz

Tisková zpráva

Budete se dívat na tento dokument?

Možnost%
Ano, vypadá zajímavě42,9
Ne, neláká mě42,9
Ještě nevím14,3

   
25.02.2014 - Kultura - autor: Alexandra Stušková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Milala [*]

  Mám ráda podobné dokumnety,ale opravdu nevím,proč to dávají tak pozdě. Asi zhlednu na netuSml80

  superkarma: 0 25.02.2014, 10:14:17
 2. avatar
  [2] gerda [*]

  Těmto tématům už se programově vyhýbám. Negativ je kolem i tak dost, vím, že je užitečné ukázat varovné i následováníhodné příklady - jen už na ně nemám nervy.Sml15

  superkarma: 1 25.02.2014, 10:08:15
 3. [1] lidicka [*]

  Docela bych se dívala, ale dávají to pozdě. Chodím spát brzo, ráno vstávám před 4 hod.Sml80

  superkarma: 0 25.02.2014, 10:06:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme