.

Když v Česku potká rys rysa – unikátní záběry námluv z fotopastí

Novinky

Když v Česku potká rys rysa – unikátní záběry námluv z fotopastí

Šumava, Beskydy, Javorníky, Novohradské hory, ale nově také Jeseníky či Jizerské hory – to jsou jen některé z oblastí, které se staly stálým či přechodným domovem naší největší a skrytě žijící kočkovité šelmy, rysa ostrovida. Jak vypadají jejich námluvy?

Před automatickou kamerou Hnutí DUHA umístěnou v Pošumaví se počátkem jara objevila rysice Kristýna se svým nápadníkem, rysím kocourem Fridrichem. Obě zvířata ochranáři sledují již několik měsíců. Ačkoliv objektiv nezachytil samotný akt páření, je zjevné, co se v těchto týdnech v rysím světě odehrává.

Na mapování rysa a dalších druhů velkých šelem se podílí desítky dobrovolníků Rysích a Vlčích hlídek Hnutí DUHA. Jen uplynulou zimu se jich do terénu vypravilo téměř šest set. Podle posledních odhadů žije na území České republiky zhruba osm desítek rysů.

„Je dobrou zprávou, že se rysům v České republice daří i mimo nejvzácnější přírodu v národních parcích. I v dalších částech naší země nacházejí kouty divoké přírody, která jim poskytuje dostatek klidu pro rozmnožování, výchovu mláďat či odpočinek. Trvalý pobyt rysa v naší krajině záleží jen a jen na postoji člověka, zda mu umožní sdílet společný prostor,“ říká Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek Hnutí DUHA.

rysy

Zdroj foto: Shutterstock

 

   
29.04.2016 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

  1. [1] Evaaaa [*]

    Krásné zvíře, snad jim nejaky blbec neublíží.

    superkarma: 0 30.04.2016, 17:59:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme