Rodina

Když ten "bobek" nejde a nejde...

 

Maminky sedící na pískovišti a navzájem se chlubící pokroky svých ratolestí nejsou opravdu žádnou novinkou. Tu se chlubí, kterak ten jejich Honzík snědl svůj první guláš, kterak jejich Hanička udělala první krůček a Deniska první “bobek” do nočníku. Problém nastává, pokud ten “bobek” nejde a nejde, nebo naopak nemůžete drobka ani z nočníku sundat. Ano, mluvíme o zácpě a průjmu. Samozřejmě že na to existuje několik volně prodejných léků. Ale pojďte s námi zkusit najít i jinou cestu než tu “chemickou”.

Zácpa

Normální frekvence stolice je od třikrát denně do třikrát týdně. Pokud je frekvence menší a stolice příliš tuhá, jedná se o zácpu. O to horší, když postihne vaše nejmenší.

Jako první byste asi měli přehodnotit jídelníček, protože strava má na zácpu ten největší vliv. V jídle by neměla chybět v žádném případě vláknina a dostatečný přísun tekutin. Zařaďte také podle věku dítěte celozrnný chléb, ovoce, zejména švestky (sušené švestky jsou osvědčeným receptem na zácpu), kořenovou zeleninu, špenát, jablka a pomeranče.

Pokud jste četli, slyšeli nebo sami vyzkoušeli blahodárné účinky pšeničných či rýžových otrub, do stravy vašich dětí je rozhodně nezařazujte! Stejně jako se vyvarujte projímadel bez doporučení lékaře.

Činnost střev povzbudí také přikládání střídavě teplých a studených obkladů. Pokud máte podezření, že zácpa není způsobena složením stravy a malým přísunem tekutin, nebo se jedná o hodně malé dítě, vždy raději kontaktujte dětského lékaře.

Průjem
Opakem zácpy je průjem, onemocnění většinou s rychlým, ale dramatickým průběhem. Průjem u dětí je velké riziko, protože ztrácí příliš velké množství vody, proto jako první zásada platí: vždy při průjmu doplnit tekutiny, nejlépe roztoky k tomu přímo určenými, které jsou volně prodejné v lékárnách.

Dehydrataci u dítěte poznáte podle ospalosti, lesklých očí a také podle toho, že málo močí nebo vůbec.

První, oč by se měli rodiče zajímat, je, zda dítě nesnědlo něco jedovatého nebo zkaženou potravinu. Vyloučíte-li otravu, snažte se průjem zmírnit.

Podle odborníků, názor, který tvrdí, že by se při průjmu mělo přestat jíst, je překonaný. Naopak by se měla strava podávat, ale samozřejmě ta, která neublíží. V průběhu nemoci nepodávejte nadýmavé potraviny, jako je zelí či cibule. Zařadit byste měli mrkev, rýži, banány či jablkový protlak. Nemusíte do dítěte vpravovat složitě čaje a vývary. Naopak strava by měla obsahovat co nejvíce škrobu. Udělejte dětem hustou polévku z mrkve a rýže.

Vyvarovat byste se měli také cukru, protože z těla odvádí vodu a sůl. I když tady je na místě uvést, že někteří lékaři považují za velmi osvědčený recept proti průjmu hodně sladký jablečný džus.

Staršímu dítěti můžete dát jogurt, který na rozdíl od mléka nezpůsobuje průjmy a bakterie se v něm dále nemnoží. Ovšem jogurt nedávejte nikdy dětem při průjmu, pokud ještě nedosáhly jednoho roku věku!

Úlevu může přinést také teplý zábal z vařených brambor přiložený na břicho.

Opakují-li se průjmy často, vysaďte z jídelníčku potraviny, které jej mohou způsobovat (např. mléko) a vylučte také možnou alergii na bílkovinu kravského mléka.

Samozřejmě nic z rad, které jsou zde uvedené, ani z jiných babských rad, nemůže nahradit odborné posouzení dětského lékaře. Pokud průjem ani přes veškerou vaši snahu neustupuje, navštivte jej.

A jaké jsou vaše tipy a triky? Máte nějakou zaručenou radu, jak dítěti rychle a účinně pomoci? Tak sem s ní.

   
01.11.2005 - Těhotenství a porod - autor: Eliška

Komentáře:

 1. avatar
  [5] phoebe24 [*]

  mám dvě malý holky. Obě měli letošní léto průjem. Mladší na dovolený o tři týdny dřív než starší, která se při léčbě rozplakala nad nehoráznou nespravedlností: "Aničce si dala na průjem čokoládu a mě jenom ty hnusný kapky!"

  superkarma: 0 01.11.2005, 13:38:01
 2. avatar
  [4] Cher [*]

  Na "jednorázovou" zácpu stačí použít kousek másla a strčit ho dítěti do zadečku. A potom je potřeba upravit stravu. Tak jak píše svetluszka. S průjmem to děláme stejně jako akiasare + ještě hořký černý čaj (ale ten spíš pro starší děti).

  superkarma: 0 01.11.2005, 11:25:41
 3. avatar
  [3] akiasare [*]

  nám se na průjem nejvíc osvědčily slané tyčinky a coca-cola...

  superkarma: 0 01.11.2005, 08:11:42
 4. avatar
  [2] svetluszka [*]

  ..... ....malej mi zrovna těd utekl z nočníku... ..a ten bobek udělal na podlahu.... .....

  superkarma: 0 01.11.2005, 07:54:13
 5. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ..... ...malýmu na zácpu pomáhá ostružinová šťáva a vždycky vyřadím z jídelníčku banány a jabka....
  ...no a na průjem obyč. černej čaj..slabej...a slazenej hroznovým cukrem a na jídlo zas ty banány, jabka a mrkev......zatím jsme lékaře nepotřebovali....

  superkarma: 0 01.11.2005, 04:51:34

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme