Zdraví

Když tělo a mozek pracují „za vašimi zády“. Víte, co se s vámi děje při spánku?

Co dokáže většina z nás říci o spánku? Asi hlavně to, že je to nejsladší činnost na světě, při níž se nám zdají sny, které si buď pamatujeme, nebo ne. Přemýšleli jste ale někdo o tom, co všechno se s námi při nočním odpočinku děje? Má jednotlivé fáze, které se noc co noc opakují, abychom se ráno probudili svěží a odpočatí. Tedy pokud to našemu tělu dovolíme a posloucháme jeho biorytmy.

Pohybujme se teď v ideálním světě, kdy můžeme včas odejít do postele, aniž musíme do noci uklízet po dětech, žehlit partnerovi košile nebo odejít na noční směnu do práce. Jaké tělesné pochody se v našem těle v jednotlivých hodinách odehrávají?

sleep

21.00–23.00

V tuto dobu už bychom se neměli pouštět do větších aktivit. Tělo se po celodenním maratonu už vidí v posteli a pozvolna se dostává do útlumu. Stejně tak i náš mozek, v němž se začíná tvořit melatonin. To je hormon s antioxidačním účinkem, který produkuje během spánku šišinka mozková. Jejím hlavním úkolem je dodržování pravidelných životních rytmů, především střídání bdění a spánku. Dotváří tak naše vnitřní biologické hodiny. V tuto dobu nám také začíná klesat tlak i tělesná teplota. V krvi nám naopak roste počet bílých krvinek. Navýší se až o 30 procent.

23.00–24.00

Zvláště lidé, kteří se řadí k časně vstávajícím skřivanům, by už měli být v posteli. S 23. hodinou se noříme do fáze lehkého spánku, který se bude postupně prohlubovat. Pomalu se zklidňuje i aktivita očí, které se do té doby pod víčky pohybovaly. Tlak, činnost srdce i teplota naší pokožky dále klesají. Během dvaceti minut se tělo ocitá v první fázi hlubokého spánku. Obnovuje se pokožka a hojení ran díky zvýšené produkci růstového hormonu. Mozek také ukládá přes den načerpané znalosti do dlouhodobé paměti.

24.00–1.30

V těchto hodinách jsme jako na houpačce – střídavě se probouzíme a usínáme. Oči se nám pod víčky rychle pohybují a mozek je aktivní jako přes den, zatímco tělo je zcela uvolněné. Začíná první fáze snění. Stoupá náš krevní tlak a pohlavní orgány jsou extrémně prokrvené. Po deseti minutách už ale opět upadáme do hlubokého spánku. Máme také snížený práh bolesti, takže nás mohou probudit bolesti zubů nebo žlučníku, pokud s ním máme potíže. Právě ten totiž začíná pracovat na plné obrátky. Po půlnoci neprodukujeme sliny, které by bojovaly s bakteriemi a chránily zuby před kazem, proto bychom je měli večer dokonale vyčistit.

1.30–3.00

Začíná druhá fáze snění a náš spánek není příliš intenzivní. Vrcholí činnost jater a žlučníku a nastává detoxikace těla. Krevní tlak je velmi nízký, stejně jako okysličení mozku. Máme pomalý puls a pravidelný hluboký dech. Tělo si také zaznamenává vše, co jsme se přes den naučili. Tento časový úsek je prý nejkrizovější pro lidi na nočních směnách, protože je velmi těžké udržet pozornost.

3.00–4.30 

Přesouváme se do třetí fáze snění a také do stadia lehčího spánku. Zbystřuje se náš sluch, a tak hrozí, že se při slabém zvuku vzbudíme. Tělesná teplota i tlak pomalu vzrůstají a vrcholí činnost plic. Proto se budí kuřáci nebo astmatici, kteří k ránu mívají častěji záchvaty. Pociťujeme také ve zvýšené míře strach a úzkost. Čtvrtá je prý také nejčastější hodinou, kdy lidé umírají.

4.30–7.00

Je před námi poslední fáze sladkého spánku a snění. Sny mohou trvat až půl hodiny a zůstanou nám s velkou pravděpodobností v paměti. I když se nám k ránu chce ještě spát, tělo už je schopno aktivity. Stoupá krevní tlak, srdce bije rychleji a mozek vnímá vzruchy. Okolo 6. hodiny vzrůstá aktivita tlustého střeva a ledvin. O slovo se začíná hlásit také žaludek. Pokud jsme nemocní, v tuto dobu se budeme cítit nejhůře. Měli bychom vstávat postupně a vyvarovat se stresů či spěchu. 

Pokyvovali jste u některých fází spánku souhlasně hlavou? Možná jste i utrousili poznámku, že není vždycky zrovna reálné jít včas spát a ráno mít poklidný budíček. Máte pravdu. Pokud ale chceme, abychom se ráno probouzeli se správně zregenerovaným tělem i myslí, měli bychom se pokusit dodržovat spánkový režim v co možná největší míře.

Čtěte také:

   
02.03.2015 - Zdraví - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Jandywoman [*]

  Sml67 zajímavé a ano, mohu mnohé z psaného potvrditSml22

  superkarma: 0 02.03.2015, 23:24:32
 2. avatar
  [7] helikoptera [*]

  velmi zajímavý článek Sml67

  superkarma: 0 02.03.2015, 19:05:44
 3. avatar
  [6] vladka321 [*]

  Nedávno můj manžel vstal v jednu hodinu v noci, šel mi uvařit čaj a připravit svačinu do práce a při příchodu zpět do ložnice mě vzbudil, ať se jdu vypravovat. Kouknu na hodinky a povídám mu "vždyť je jedna hodina v noci?" a on: "fakt? Tak promiň a spi". Ráno v 5:10 se již nic z toho neopakovalo. Manžel spal, na lince na mě čekal vychladlý čaj a připravená svačina z noci. Z toho jsem pochopila, e se mi to jen nezdálo Sml30

  To se nám to pěkně zahoupalo Sml30

  superkarma: 0 02.03.2015, 14:15:01
 4. [5] dadma [*]

  Jo vím.Jdu spát v jednu hodinu v půl třetí mě vzbudí manžel ,že zhasíná PC či TV a jde na WC. Mezi čtvrtou a pátou mě budí kočka a chce si hrát ,po páté přijde pes a chce ven,když se vrátím tak kočka chce zase žrádlo ,než si zaleze ráno spát.Pak chvíli trvá než usnu a kolem osmé vstávám .

  superkarma: 0 02.03.2015, 12:50:01
 5. avatar
  [4] helmar [*]

  Sml59tak už konečně vím, proč se budím /i když nejsem po flámu/ a mám jazyk přilepený k patru jako bych měla sucháče /= suché zipy/!!

  superkarma: 0 02.03.2015, 12:26:54
 6. [3] theplana [*]

  Moc zajímavé, článek si přečtu víckrát Sml59

  superkarma: 0 02.03.2015, 12:04:12
 7. avatar
  [2] delfi.na [*]

  mno vida ... to jsem netušila

  superkarma: 0 02.03.2015, 10:28:48
 8. [1] Vivanka [*]

  To je zajímavý článek ... !

  superkarma: 0 02.03.2015, 08:20:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme