Zdraví

Když se řekne: Ablace prsní žlázy

Jaká onemocnění vedou k tomuto nanejvýš choulostivému operačnímu výkonu?
V naší republice a bohužel i ve světě jsou to onemocnění onkologická. Právě onkologická onemocnění prsu stojí na prvním místě onkologických onemocnění u žen.
Zde musím vyzdvihnout význam preventivních gynekologických prohlídek. Vyšetření prsu by od 30. roku věku mělo být její nedílnou součástí. Pokud to váš lékař nedělá, požádejte o něj. V první řadě jde vždy jen o vás!
Vy byste samozřejmě měla své prsy vyšetřovat sama a váš gynekolog by vás s touto technikou měl seznámit. Lékař má své prsty k tomuto úkonu přece jen vycvičené, a tím pádem i citlivější. Pokud, byť malou bulku, rezistenci, objevíte, neváhejte to svému lékaři oznámit. Ten vás odešle na příslušná vyšetření nebo k jinému specialistovi.

Nemusí se hned jednat o onkologické onemocnění. Zmnožená tkáň může být tukového či vazivového původu. Může to být také cysta. I já sama s tím mám vlastní zkušenost.
Pokud se po příslušných vyšetřeních přece jen prokáže onkologické onemocnění, přichází na řadu operační řešení (ne vždy).

Váš operatér by vás měl s možnostmi operačního řešení podrobně seznámit a dát vám možnost se k němu vyjádřit. Dále by vás měl seznámit s pooperační péčí a následnou rehabilitací. Dle lokalizace nálezu může chirurg zvolit v podstatě dvě možnosti: částečné nebo úplné odstranění prsní žlázy.

Pokud je odebrán celý prs, je nutné zajistit dvě důležité věci: preventivní opatření otoku horní končetiny na operované straně a rozcvičení ramenního kloubu na operované straně. Horní končetinu je možné začít rozcvičovat po odstranění drenů, které odvádějí pooperační tekutinu z rány a tím ránu čistí.

Proč horní končetina otéká?
Při operaci se mnohdy musí odstranit i příslušné lymfatické uzliny v podpaží. Tím dojde k narušení lymfatických cest a odvodu lymfy z končetiny. Lehký otok končetin se vyjímečně může ztratit. Tendence k jeho vzniku však stále trvá.
Terapie i prevence otoku začíná častým ukládáním paže do zvýšené polohy s pumpovacími cviky. Má-li postižená paže vyšší teplotu, jsou vhodné studené koupele a suché studené zábaly. Jako další krok se doporučuje nosit kompresivní punčochu. Jsou vhodné i masáže, které uvolňují městnání lymfy – tzv. lymfatické masáže.
Po každé operaci je nutné pečovat o pooperační jizvu. S tímto se může začít až po jejím plném zhojení. Je třeba, aby nově zhojená tkáň byla stejně pohyblivá jako před operací. Měla by vám to vysvětlit fyzioterapeutka, která se o vás po operaci bude starat. (alespoň v Motolské nemocnici tomu tak na odd. III. chirurgie bylo).

Tento operační výkon s sebou může nést zvýšenou bolestivost, kterou je třeba při rozcvičování ramenního kloubu operované strany překonat. S rozcvičováním by vám opět měla pomoci fyzioterapeutka. Ta také odpoví na vaše případné dotazy.

Vím, že toto téma není moc veselé, ale může se jednou týkat každé z nás.
Tato problematika zahrnuje další otázky týkající se umělých náhrad prsu a velice důležité psychické podpory. Proto jsou zavedena v Motolské nemocnici cvičení pro ženy po ablaci prsu. Myslím, že to je velice užitečné.

Příště si povíme něco o hippoterapii a následně o tom, jak si s sebou na dovolenou vzít malou posilovnu.

Diplomovaný specialista RHB   

     
   
10.06.2003 - Zdraví - autor: Gabriela Hájková

Komentáře:

 1. [12] Jarkkka [*]

  Kamarádka je po ablaci a žádné komplikace nemá. Objevila to díky mamografu.

  superkarma: 0 16.12.2012, 18:04:33
 2. avatar
  [11] arjev [*]

  jarosbo: a je dobré si ho zopakovat po téměř 1,5 roce

  superkarma: 0 10.06.2008, 12:23:32
 3. avatar
  [9] Ťapina [*]

  Nejvíc možností je klasicky v Praze.

  superkarma: 0 09.12.2003, 16:26:13
 4. avatar
  [7] zeva [*]

  Susina:
  je vidět, že na Ženu-in "chodí" fajn ženský a že až budu někdy potřebovat, určitě mi některá pomůže, nebo poradí.....

  superkarma: 0 10.06.2003, 20:11:51
 5. avatar
  [6] Susina [*]

  Isabel: Isabelko, moje maminka chodí do sdružení žen po ablaci prsu ALEN v Praze, napiš mi do vzkazíků, odkud jsi, pokusím se ti zjistit organizace, které by byly někde poblíž tvého bydliště..Maminka je v ALEN moc spokojená, jezděj do lázní, dělaj výlety... hlavně jsou pohromadě ženy, které prožily totéž a i psychicky jim to pomáhá.. ozvi se.

  superkarma: 0 10.06.2003, 13:49:29
 6. avatar
  [3] Susina [*]

  Moje maminka je téměř pět let po ablaci, naštěstí je bez jakýchkoli komplikací. Měla tak malou bulku, že by si ji sama vůbec nenahmatala, přišlo se na to až na preventivní kontrole na mamografu..Právě kvůli této pozitivní rodinné anamnéze chodím raději jednou za rok až rok a půl na mamograf (je mi 35), co kdyby náhodou.. Takže se připojuju k Brett, určitě všechny choďme!!

  superkarma: 0 10.06.2003, 09:16:57
 7. avatar
  [2] Brett [*]

  Ja chodim pravidelne na mamograf na kontrolu 1x rocne. Hlidam si to, a pri posledni kontrole mi pan docent rekl, ze v dobe, kdy se s temito pravidelnymi prohlidkami pred 10 lety zacalo, trpela nejakymi problemy kazda 18. zena a dnes uz je to kazda 8. Pocet techto onemocneni roste hrozne rychle. Ja sama mam ve svem okoli nekolik kolegyn, ktere podstoupily operaci prsu ve veku kolem 45 let. Nejsem zadny odbornik, ale doporucuji tento zavazny probem nepodcenovat. Musi to byt asi hrozne zjisteni a potom je treba se smirit s osudem a ridit se presne podle rad lekaru. Obracim se proto na mladsi ctenarky (ja uz jsem v kategorii pres 50 let), aby se hlidaly a opravdu pri sebemensim zjisteni kontaktovaly lekare. Preji vam vsem krasny den.

  superkarma: 0 10.06.2003, 08:23:17
 8. avatar
  [1] sarobrouk [*]

  Uch, já jsem měla taky uzlík, dostala jsem z toho šok a do rána jsem se klepala jak ratlík než jsem zavolala gynekologovi. Ten mi vysvětlil, že když jsem nachlazená, že se nemusím děsit a mám počkat až po menstruaci - a nic. Uzlík zmizel. Ale bylo to opravdu těžkých 14 dní.

  superkarma: 0 10.06.2003, 08:05:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme