Narození miminka vždy provází řada obav, abychom vše zvládli, a aby naše děťátko bylo v pořádku. Jednou z dalších obav, která straší bez výjimky snad všechny rodiče, je období růstu prvních zoubků. Bojíme se, aby to našeho drobečka moc nebolelo a také samozřejmě myslíme i na sebe a na všechny noci, které budou ještě probdělejší než dosud. Přitom jsou veškeré naše obavy zbytečné, jelikož na bolavé zoubky existuje účinná ochrana.  

Něco málo o zoubkách

Prořezávání mléčných zoubků začíná kolem šestého až osmého měsíce dolními řezáky a je ukončené růstem druhých stoliček kolem dvou až tří let. Individuální rozdíly jsou veliké. Například jedno miminko z pěti tisíc se už narodí s vyrostlým zoubkem. Oproti tomu není výjimkou, že některá batolata dostanou svůj první zoubek až k prvním narozeninám. První (mléčné) zoubky mají důležitou úlohu při žvýkání, tvoření slov, ovlivňují vývoj čelisti a postavení stálých zubů. Dočasný mléčný chrup tvoří dvacet zoubků.

 První zoubky umějí potrápit

Některým dětem vyroustou zoubky, aniž by si toho kdokoli všiml. Jiné děti si ale prořezávání zoubků doslova protrpí a jejich rodiče s nimi. Děťátko začne hodně slinit, má nateklé dásničky, je mrzuté a někdy prořezávání zoubků provází i neutišitelný pláč, který bývá doslova noční můrou rodičů. Miminko může trpět i nechutenstvím nebo průjmy. Někdy se mohou objevit i zvýšené teploty, ale pozor – ne horečky. Rodiče často mylně přičítají nenadálé vysoké horečky svého miminka roustoucím zoubkům, ale většinou se jedná o souběžné probíhající onemocnění, které je zapotřebí léčit po poradě s pediatrem. U dětí, které si takto protrpí prořezávání prvního zoubku, je nejhorší skutečnost, že se hned přihlásí další. Přitom zoubky vůbec trápit nemusí, jelikož na bolest, kterou způsobují, existuje účinná úleva.

Calgel® – Aby zoubky nebolely

Calgel® je orální gel, který je určený ke zmírnění bolesti způsobené prořezáváním zoubků. Calgel® obsahuje malé množství lokálního anestetika, které znecitliví bolestivé dětské dásničky. Zároveň působí antisepticky, to znamená, že zastavuje růst choroboplodných zárodků. Malé množství gelu se nanáší přímo na postižená místa, a tím přináší úlevu. Léčivý přípravek Calgel® je určen dětem od pěti měsíců a je k dostání bez lékařského předpisu v lékárně.

calgel

Více informací najdete na http://www.lekarna.cz/calgel-1x10gm-zubni-gel/

Calgel, orální gel. Před použitím si pečlivě pročtěte příbalovou informaci. McNeil Products Ltd.,

místní zástupce: Johnson & Johnson, s. r. o., Karla Engliše 3201/6, 150 00 Praha 5, tel. +420 227 012 111

EC_201107051

Reklama