„Řikám ti, že Novák nemůže dělat šéfa odboru, dyť byl úplně blbej!" „To asi myslíš jinýho, tenhle je fakt chytrej!" „Je to von, chodil se mnou na gympl a měl čtyřky vod zhora dolů!" „To je jinej Novák!" „Pepa Novák byl jen jeden a byl blbej a neschopnej!" „Ti řikám, že tohle je jinej a blbej rozhodně neni!" „Když je to ten stejnej, jak může dělat vedoucí funkci, maturu sotva udělal a pak makal někde na dráze. Se divim, že se mu na nádraží nesrazily vlaky při tý jeho inteligenci!" „Je to ten Pepa Novák, pamatuje si tě ze školy!" „On si vůbec něco pamatuje, jo, dyť měl v hlavě vymlácenou slámu!"

A tak dále. Omlouvám se, ale ve výše uvedené výměně názorů nemůžu použít spisovnou češtinu - nevyznělo by to tak, jak chci. Určitě jste to také zažily. Do jisté chvíle pohodové posezení s přáteli nebo rodinou. Najednou přijde okamžik, když začne hádka. Netýká se vás, ani vás do ní nikdo nevtahuje (aspoň prozatím). Ale je vám to nepříjemné. Co dělat?

Většinou sedím jak oukropeček, mlčím a jen tak pokukuji po těch, se kterými jsem si ještě před chvílí povídala. A přemýšlím. Přemýšlím, co dělat. Hledám východisko. Odejít? Přece jen se zapojit do „diskuse"? Snažit se je uklidnit? Těžké rozhodování. Závidím Popelce, která si řekla „Mlha přede mnou, mlha za mnou" a zmizela.

Ale Popelkou nejsem, a tak se po chvíli, kdy mě totálně ignorujou, snažím situaci uklidnit. Ve svém zájmu pochopitelně. Ale to je jako byste strčila ruku do vosího hnízda: Buď po vás budou chtít pozici „nezávislého" soudce, nebo v horším případě jednu schytáte.

Jednou, ještě jako malá holka, jsem byla dokonce nechtěným svědkem facky. To by nebylo ještě nic divného, kdyby ta facka nepřiletěla dědovi-kováři od babičky-hospodyně. Vypadalo to přinejmenším divně. Stařenka v šátku, dědouš ve štruksákách, a najednou plác. Už nevím, kvůli čemu se přeli, ale děda babču asi vytočil, a ta vyletěla jak čertík z krabičky. Ještě štěstí, že zachoval klid a facku jí nevrátil. Měl páru jako když kobyla kopne. Cituji jeho vlastní slova a dost tomu věřím.

Nejhorší je hádka úplně cizích lidí na veřejnosti. Tu jsem také zažila. Bylo to v metru. Chlap šíleně řval na ženu, sprostě ji urážel a nebyl dalek ji fyzicky napadnout. Ona plakala, jen tak vedle něj cupitala a nechala si to líbit. Pak se chlap z ničeho nic otočil a odešel. Ona tam stála jak boží umučení a slzy se jí řinuly z očí. Bylo mi jí strašně líto. Nenápadně jsem se k ní přitočila: „Ať si jde, hovado." A ona místo toho, aby byla ráda, že s ní někdo soucítí, vychrlila na mě proud nadávek. Asi si potřeboval ulevit a vylila na mě svůj kýbl (kalich by bylo málo) hořkosti.

Od té doby se do cizích hádek zásadně nevměšuji.
Je to dobře?

Jak byste se zachovala vy?
Vstupujete do cizích sporů?
Snažíte se je hasit, nebo vás baví je rozdmýchávat?
Byla jste někdy svědkem hádky na veřejnosti?
Jak se zachovalo okolí?
Hádáte se vy před cizími lidmi?

Napište nám.

Reklama