Domácnost

Když se máma nedívá...


Položil hrnek s kávou po paměti na stůl a zvedl oči přes okraj novin. Dveřmi na terasu viděl malou Báru, jak ukazuje Tomáškovi zvířátka na krabici od hraček. Celá scéna mu přišla jako prozářená ranním sluncem, a tak si něco ošklivého pomyslel o lidech, kteří do nekonečna popisují sourozenecké hádky, a zase oči spustil mezi zprávy o utopených a uhořelých...

 

My se však můžeme vrátit zpátky k výřezu dveří a v poslední vteřině zahlédneme nohu v roztomilé růžové balerínce, která se mezi řečí opře do umělohmotného odstrkovadla a vyšle milovaného bratříčka poměrně slušnou rychlostí do lůna zahrady. Přes okraj terásky.

 

Když muže v kuchyni vymrští ze židle pronikavý kvikot, běží už holčička s napřaženou náručí k bratrovi a mateřsky volá: „Tomíku, ty jsi hapal!!“ Ještě pár měsíců a Tomík všem řekne svoji verzi té příhody. Chudák. Kdo by mu to věřil. Navíc ve svahilštině.

 

Nebudeme se tady týrat úvahami, jestli ta holčička z toho vyroste. Kdo nestavěl pavoukům domečky v písku, takže ven se dostali už jen se třemi končetinami, ať hodí kamenem. Být mocný je tak svůdné!

 

Mnohem zajímavější je sledovat je. Jak na to jdou?! A že na to začínají jít dost brzo. Víte, nemyslím teď jen nějaké epesní sypání písečku do vlásků. Já mluvím o skutečném zaujetí mocí. A taky tím, jak moc dobře ti sígři vědí, kdy přepnout na andílky.

 

Ještě teď vidím, jak se můj syn rozzáří jak nápis na dveřích u rentgenu, když odhalí můj zamyšlený pohled. „Ahoooj!“ řekne dobrácky a dál na mě hledí. Sedí na tom svém plastovém autíčku a očima mi říká: „Co je? Máš snad pocit, že jsi něco viděla? Máš něco v oku? Potřebuješ nějaký kamínky a bláto?“

 

Jasně že jsem to viděla, ty smradíčku! Vrčím si mezi zuby a přemýšlím, co mám teď jako dělat. On se tváří, že tady snad až doteď nebyl!! Jsem snad jediná, kdo viděl, jak se svým autem přijíždí k Jakubovi a sladce říká: „Náá, auto, pojď!“ a pak těsně před Jakubovou napřaženou rukou cukne tak, že Jakub skoro spadne na hubu do prachu? Teprve mi dochází, čemu se asi celou dobu hry tak řehtá a že tuhle akci už chvíli precizuje.

 

Mám se do toho vložit? Nebo je to jejich věc? Nemohl by mu prostě Jakub jednu natáhnout?  Jakub se cílevědomě rozhlédne, kde je jeho máma, a promyslí si svůj seznam šklebů. Po nějaké době posadí výraz do masky a vyšle tón. Následuje přídavná sada „Krokodýlí slzy“ a jako bonus rozmývání písku pěstičkami po tvářích. Být to Jirka, nakousne mu zápěstí.

 

Nemám v úmyslu rozebírat, co by pak měla udělat čí matka a k čemu je to dobré a jestli jsme to vážně udělaly nebo neudělaly. Na to jsou jiné portály. Chci jen říct, že když se často tak zasněně bavíme o dětství, o první puse za domečkem ve tvaru mochomůrky a všech těch dortech s oblázkovou polevou, tohle člověk nějak zapomene. Když se ale dívám teď z lavičky na scény na hřišti, už by se mi asi nechtělo znova si odřít zadek na písku, co mi láskyplně nasype na klouzačku holčička v oranžové zástěrce. Je to pěkná řehole, to dětství, to vám řeknu! Jen mi úplně přesně není jasné, proč z některých nápadů člověk vyroste. Vždyť teď vím skoro naprosto jistě, že se máma nekouká!

 

Nebo jo? Mami?! Ahooooj. :o)

 

             

   
23.05.2008 - Dům a byt - autor: Lenka Matušková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Eva_CZ [*]

  7kraska: aby ses neposrala.
  Lenko, super!

  superkarma: 0 24.05.2008, 19:05:01
 2. [13] 7kraska [*]

  Ale nešť, jsou to takovy maly zviratka, ktery se snazej pohodlne prezit v dzungli dospelych. Tak volej taktiku pri ktery pouzivaji svou vizaz jako mimikry.

  superkarma: 0 24.05.2008, 08:19:45
 3. [12] 7kraska [*]

  Deti jsou maly dablove.

  Mne spis vadi promyslena manipulativnost. "Taticku smudlicku, ja Te mam tak rada..." apod. Vynucovani si cehokoliv revem. Jsou mnohem chytrejsi nez dospeli. A zneuzivaji toho, ze vypadaji roztomile - dobre to o sobe vedi, jak silne pusobej na cloveka ty jejich ocicka a vlasky a sladce neohrabany telicka.

  superkarma: 0 24.05.2008, 08:18:00
 4. [11] mindulinka [*]

  Já bych asi dala világoš oběma - jednomu za to, že provokuje a druhýmu za to, že ječí a neumí si uhájit svoje (tedy pokud je už dost starý na to, aby to zvládl). Uvidíme, jak to bude u nás vypadat až synovi přibude sourozenec.

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:49:07
 5. avatar
  [10] MEK [*]

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:34:21
 6. avatar
  [9] Meander [*]

  To je hustý

  Solei: Nezapomenu na ten világoš, co jsem dostala od sestry na dětské hematologii, když jsem ztřískala Daníka s leukémií

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:30:35
 7. avatar
  [8] Aja [*]

  superkarma: 0 23.05.2008, 14:26:09
 8. avatar
  [7] závislá na čokoládě [*]

  Jako starší sestra jsem té svojí také lecos prováděla, no když to šlo, tak proč ne, že? V létě budu mí t mimi a syn 8 let se zatím těší, ale jsem docela zvědavá, kdy to přijde. Už přišel na to, že když utíká s kočárem a rychle zmáčkne brzdu, jde to do smyku

  superkarma: 0 23.05.2008, 13:15:48
 9. [6] Mialau [*]

  Kelly: Jo jo, asi je to nějaký protažení orálního vývojovýho období :D Je fakt, že ještě občas v pubertě, když někdo přede mnou třeba stál v tramvaji a natáhl ruku kolem mý hlavy, tak jsem měla chuť ho hryznout. Už mě to naštěstí dávno přešlo - přeci jenom hryzat ty upocený cestující, to je vo zdraví ;)

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:34:39
 10. avatar
  [5] Kelly [*]

  Mialau: když syn s velkou zálibou tímto způsobem terorizoval svou o 4 roky starší sestru, která tehdy navštěvovala základní školu, dávali nám to na schůzkách pěkně "sežrat". Dívali se na nás, jako by jsme dceru synovi denně předkládali na podnose, jeho choutky schvalovali a nedali mu najíst. Byl to tehdy děs syna uhlídat. Dodnes jsou jeho zuby otištěny na dřevěném žebříku u postele v pokojíku. Těma se přidržoval, když za sestrou lezl nahoru do postele

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:32:04
 11. [4] Mialau [*]

  Já jsem svým prvním - druhým zubem svojí starší sestře rozjařeně prokousla koleno. A taky prý mámě ve školce vyhrožovali, že jestli nepřestanu kousat ostatní děti, tak mi budou dávat náhubek

  superkarma: 0 23.05.2008, 12:18:33
 12. avatar
  [3] Solei [*]

  mně prý kvůli teroristickým praktikám (byly mi dva roky) poslali z nemocnice domů dřív - prý jsem bila ostatní děti

  superkarma: 0 23.05.2008, 10:23:40
 13. avatar
  [2] Kassy [*]

  Jako obvykle super čtení
  Zajímavé je, že já si fakt nepamatuju, že bych něco takového prováděla, natož vlastní sestře. Tak teď nevím, jestli jsem to opravdu nedělala nebo jsem to úspěšně zapomněla

  superkarma: 0 23.05.2008, 09:14:33
 14. avatar
  [1] Arči [*]

  superkarma: 0 23.05.2008, 08:54:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme